Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért szeretik az emberek...

Miért szeretik az emberek magukon hordozni egy tömeggyilkos arcképét?

Figyelt kérdés

Nem igaz, hogy senki sem tudja Che Guevara-ról, hogy egy tömeggyilkos volt, ennyi erővel Hitlert is simán pólóra lehetne nyomtatni! Azt még értem, hogy néhányan nem tudják, de ennyire sokan? Azt vettem észre, hogy sokan csak elolvasták az Egy motoros naplóját, és máris azt hiszik, Che egy hős volt, pedig senki sem ír magáról negatív hangvételű könyvet, tehát ne várja senki, hogy ez a mű a valóságot tükrözi....

Csak hogy értsétek, miről beszélek: amikor a Sierra Maestra-ban harcolt a kubaiakkal, ugye elég kicsi volt az élelmiszer tartalék, be volt osztva, hogy ki mennyit ehet. Egy 16 éves fiú a neki szánt 1 konzerv helyett kettőt evett meg, ami persze nem szép dolog, de miért kellett emiatt kérdés nélkül főbe lőni? Ezt olyan embertől tudom, aki ott volt,tehát nem csak egy anekdota.


2010. nov. 21. 13:16
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
36%
En Hitleres poloban jarok....
2010. nov. 21. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
39%
Miért hordják sokan a keresztény Isten ábrázolását magukon, mikor a kiirtotta Szodomát, Gomorrát meg még az ártatlan egyiptomi elsőszülötteket is megölte, csak mert a fáraó nem haverkodott vele?
2010. nov. 21. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
69%

azért, mert ez egy rendkívül jól sikerült grafika. Nem a gyilkost, hanem az átható erejű grafikát válazstják. Ki tudja, miben rejlik az ereje? A photoshop csinál ezer hasonlót, mégis hatástalanok.

Ne Chet hordják. Hanem AZT a grafikát. Azt gondolják: kalandor, motoros.

2010. nov. 21. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
64%

Anno eléggé beleástam magam Che életébe és a kultuszába.

A póló már akkor világsiker lett, amikor a könyvről itthon nem is nagyon hallottak, vagy a filmet bemutatták volna. Sokak számára Che nem volt más, mint az az ember, aki tűzön-vízen át küzdött azért, hogy az embereknek jobb legyen, hogy felszabadítsa őket a kapitalista elnyomás alól, aki kiállt az egyenlőség mellett, aki küzdött a szegényekért. És valóban ezek voltak a céljai.

Az, hogy ezek a célok valóban szentesítik-e az eszközt, már más kérdés, ezen mindenki elgondolkozhat, és akkor eldöntheti, hogy mennyire ítéli el a fent említett esetet, vagy azt a több ezer foglyot, akit a börtönében végeztetett ki.


Jelenleg meg szerintem egy pop-idol lett, akit az emberek azért hordoznak, mert ő testesíti meg a forradalmat, a lázadást, a harcot a szabadságért - és ez elég közel áll a lázadó tinédzserek gondolatvilágához. Ők pedig mit sem tudnak Che valódi életéről, tetteiről. De baj ez? Nem tudom, de az is biztos, hogy a svasztika is mást jelent Indiában, és mást Európában, vagy az SS tört villámai is mást jelentenek most, és mást a viking rúnák esetében...


(Amúgy te hol és hogy beszélgettél Fidel harcostársaival? :P)

2010. nov. 21. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Kubában. Az egyik ismerősöm nagypapája harcolt a felkelők között, csak rájött, hogy a forradalom nem arról szól, hogy a kubaiak felszabaduljanak, hanem arról, hogy Fidel hatalmat szerezzen meg sok pénzt.

Istent még senkinek a pólóján nem láttam, csak Jézust :D

Igen, azt hiszem az alapvető probléma abban van, hogy én a kommunista eszmék ellen vagyok, és ezért ítélem el Che Guevara-t, de még csak becsületesnek sem mondanám, mivel sok foglyot úgy végzett ki, hogy még csak tárgyalása sem volt. Lehet, hogy sokan voltak köztük, akiket ha kikérdez, kiderül, hogy az ő szempontjából ártatlanok voltak. De Hitler is azt hitte, hogy a jó eszméért harcol, aztán mit művelt.....Kettejük között csak az a különbség, hogy Hitler "ügyesebb" volt, és több "ellenséget" tudott eltenni láb alól.

Amúgy az sajnos el kell ismernem, hogy az a grafika valóban nagyon jól sikerült, de mégse hordom.

Ja és még annyit, hogy ez a szerencsétlen végigjárta majdnem az összes minisztériumi posztot, és tönkre is tette vele az ország gazdaságát mielőtt meghalt. Például ő, az orvos volt egy időben a mezőgazdasági miniszter. A forradalom előtt Kuba volt a világ egyik legnagyobb cukor exportőre, de a Che Guevara "korszak" óta, nem hogy a legkisebb lett, szinte egyáltalán nem is vesznek tőle semmit, pedig akkoriban ebből élt :S

2010. nov. 21. 13:48
 6/16 A kérdező kommentje:
13:21 kap egy zöld kezecskét, mert tetszik a morbid humora. Amennyiben nem vicc volt, akkor meg folyósodjon el minden belsőszerve!
2010. nov. 21. 13:50
 7/16 anonim ***** válasza:

"Nem igaz, hogy senki sem tudja Che Guevara-ról, hogy egy tömeggyilkos volt, ennyi erővel Hitlert is simán pólóra lehetne nyomtatni!"


Pólóra is nyomják:

[link]


Sztálin is kapott saját pólót:

[link]

[link]


De még Pol Pot és Pablo Escobar (bár őkilóg a sorból) is:

[link]

[link]

[link]


"Ha egy tömeggyilkos szalonképes, sőt, divatikon lehet, akkor bármelyik az lehet, nem?"

2010. nov. 21. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
én nem tudok sokat Che Guevara-ról, de nem is hordok róla pólót
2010. nov. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
9%

13:48 Azért az igazsághoz az is hozzá tartozik, hogy Che egy olyan korszakban robbantott ki forradalmakat Latin-Amerikában (köztük Kubában is), ahol egy-két amerikai multi mondott meg mindent, a diktátorokat is az USA ültette pozícióba, az átlag ember meg éhbérért nyomorgott (jelezném, a sokak most is ezt emlegetik Magyarországgal kapcsolatban, de nagyon messze járunk mi még ezektől az országoktól). Batista embereit valóban kivégeztette, de meg volt a veszélye annak, hogy az USA segítségükkel újra egy bábdiktátort ültet Kuba élére (lásd Disznó-öböl). Ezzel nem azt akarom mondani, hogy egyetértek több ezer ember kivégzésével, de az okot, amiért tette, megértem. Mondhatni radikilás, de nagyon hatékony megoldás. (Most utánaolvastam, rosszul emlékeztem, az országban végeztek ki kb kétezret, a börtönében az ő parancsára 164-t).


Valóban, korábban a legnagyobb cukortermelő volt, de ezt az amerikai multi fölözte le, Kuba ebből semmit nem látott. A forradalom után az USA embargót hírdetett Kuba ellen, amit még idén is megerősített Obama. Így viszont elég nehéz bármit is exportálni :P Che egyik célja amőgy az volt, hogy diverzifikálja a Kuba gazdaságát. Valóban sok mindent tett tönkre, de még így is Kuba gazdasága a régiós átlag felett növekedett.


Amúgy valóban így van, de egy háborúban nincsen tisztességes és nem tisztességes fél - csak a történelmet a győztesek írják. A kommunizmus az egyik legszebb dolog lenne (egyenlőség, testvériség) - ha működne, de sose fog, elvetélt ötlet. Akik ebben hisznek még mindig... :P

Amúgy a történelem fegyveres forradalmait elnézve többségében ez így szokott lenni: francia forradalom, Kuba, Kína, orosz forradalom, a sok 1848-as "Népek tavasza", stb... a kérdés az, hogy utólag szabadságharcnak, forradalomnak, felkelésnek, zendülésnek, lázongásnak, árulásnak tekintjük, és hogy ezalatt történteket mikép értékeljük.

2010. nov. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

13:55!

Ezek a pólók is borzalmasak, de még nem is láttam őket senkin! Olyan Sztálinos vagy Lenines pólót már láttam, ami inkább kifigurázza őket.


14:29!

Már hogy ne látott volna belőle semmit? Az 1959-es forradalomig Kuba volt a térség legvirágzóbb országa! Minden amerikai találmányt ott próbáltak ki először. Pl.: ott volt a világon legelőször színes TV. Nekik volt a legnagyobb kínai negyedük, náluk volt az amerikaiak után először autójuk. Volt ott mozgólépcső, lift már akkoriban, ami azért lássuk be, nagy szó!

Batista 2 alkalommal kormányozta Kubát, és ezek közül az első alatt volt csak az USA bábja, a második alkalommal ügyes trükkökkel és puccsal került hatalomra, és akkor belekezdett egy olyan politikába, ami kezdett fasizoid irányt venni. Éppen ezért nem támogatta őt az amerikai kormány Fidel ellen.

Az lehet, hogy az amcsi multik részesültek sok mindenből, de még mindig jobb állapotok uralkodtak, mint ma :S

Az eszméit illetően: erre mondtam azt, hogy számomra tömeggyilkos marad, mert nem értek egyet velük.

Végezetül a mezőgazdaságos téma: Csak az USA-nak nem exportálhat, más országoknak igen, de más országok sem vesznek tőle semmit a szivaron kívül, mert nagyon rossz minőségű, amit termel, vagy éppen csak elég a lakosságnak. De akkor egy másik példa: Che Guevara diverzifikálni akart, ahogy mondod! Csak ő nem értett a növényekhez, és találomra válogatta ki, hogy az ország melyik területén mit termesszenek. Így lehet az, hogy egy csomó harmad, negyed, többed osztályú szivart is gyártanak, mert olyan földben termelik a dohányt, amelyik valójában krumpli termesztésre lenne való :S És ugyanígy termesztenek cukornádat, különböző gumós növényeket, tb. olyan földben, ami nem arra való, így a termények fele pocsék minőségű. Ezt pedig azért tudom, mert édesanyám kubai, és az egyik nénikémnek épp egy ilyen "krumplis" földön kell dohányt termesztenie, amit utána a TSz szánalmas áron vesz be mondván, hogy "hát te termeltél gagyit..." De ugyanakkor próbálna meg mást termeszteni rajta, máris elvennék tőle a földet, amiből él :S

Sajnos ezt a rendszert is Che Guevara indította el, csak azt nem értem én, hogy ha valaki nem ért valamihez, minek vállalja el???? Ezért gondolom én úgy, hogy a nagy felszabadítósdi csak duma volt részéről és inkább hatalmat akart szerezni, amihez kellett találni valami jó kis propagandát.

2010. nov. 21. 14:50
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!