Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mikor csatolták először...

Mikor csatolták először Romániát Magyarországhoz?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi konkrétan, h aki 1908-ban született a mostani Románia területén, akkor ő magyar vagy román állampolgár ? Szóval annak idején hova volt csatolva Románia?
2010. dec. 12. 16:36
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Romániát soha nem csatolták Magyarországhoz,sőt Erdélyt sem.

Az Erdélyi fejedelemség tartozott a magyar királysághoz.

Románia nemcsak Erdélyből áll,még most sem.

Aki 1öo8-ban született,az magyarállampolgár volt. Csak Trianon után lett román állampolgárságú. (Ha Erdélyben maradt)

2010. dec. 12. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
És ha 1908-ban Bukarestben született?
2010. dec. 12. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:

Parancsolsz?

Csak én vagyok annyira hülye, hogy nem tudom mi történt 1908-ban?

Boszniát annektálta a Monarchia, de annak kb. semmi köze ehhez.

Aki Erdélyben született, az 1918-20-ig természetesen magyar állampolgár volt, onnantól román. Aki viszont Havasalföldön, vagy Moldáviában született, az mindig is román volt.

Románia sosem volt Magyarország része és még csak egy ország része sem voltunk.

Havasalföldet utoljára Nagy Lajos szállta meg, de Moldáviát még ő sem. Olténia, azaz Nyugat-Havasalföld a XVIII. században hosszabb-rövidebb ideig a Habsburg Birodalom része volt, de Magyarországé nem.

Egész Romániát olyan ország, aminek Magyarország is része volt, egyszer szállta meg, az I. világháború idején, de ugyanúgy nem csatolták Magyarországhoz, ahogy Budapestet sem csatolták 1919 augusztusában Romániához.

Románia az 1860-as évektől kezdve napjainkig független ország volt mindig is. Az első világháborúban egy időre meg volt szállva és 1945 és 1990 között szovjet csatlós volt és egy ideig szovjet megszállás alatt is állt. De odacsatolva sehova sem volt.

Ha nem haragszol meg, honnan szedted ezt a marhaságot?

2010. dec. 12. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Hogyhogy honnan szedtem ezt a marhaságot ? Románia régen Magyarországhoz tartozott, vagyis nem egész Románia, hanem egy bizonyos része, inkább Erdélyt mondanék. Csak a magyarok hagyták magukat, és a románok elfoglalták bizonyos részét, és ennek együttesen a neve most Románia. Szóval úgy értettem, hogy Erdélyt mikor csatolták először Magyarországhoz.
2010. dec. 12. 17:36
 5/15 anonim ***** válasza:

Azért abszolút nem mindegy, hogy Erdély, vagy Románia :)


Kb olyan, mintha egy orosz gondolkozna azon, hogy vajon aki 1950-ben született, az most akkor Orosz vagy Európai? (kicsit nagyolt hasonlat tudom...)

2010. dec. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 BlackSword ***** válasza:
már jó rég hozzánk vannak csatolva, de 2004-óta az egész EU-t is hozzánk csatolták...
2010. dec. 12. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:

" Románia régen Magyarországhoz tartozott, vagyis nem egész Románia, hanem egy bizonyos része, inkább Erdélyt mondanék"


Ez ilyen formában hülyeség.

Erdély 1919 előtt sohasem volt Románia része. Vagyis nem csatolhatták "Romániát" Magyarországhoz, mert előtte nem is létezett Románia.

Először a II. bécsi döntéskor csatoltak jelentősebb területeket Romániától Magyarországhoz, de a román államnak az is csak hatod-tized része volt. Vagyis a kérdésed továbbra is értelmetlen.


"Csak a magyarok hagyták magukat, és a románok elfoglalták bizonyos részét, és ennek együttesen a neve most Románia. "


Nem. A Román Királyság 1868-ban alakult a Havasalföldi és a Moldáviai Fejedelemség uniójából. Erdélyt csak később szállták meg.


"Szóval úgy értettem, hogy Erdélyt mikor csatolták először Magyarországhoz."


Erdély az államalapítás óta a Magyar Királyság "autonóm" egysége volt. Az ország három részre szakadása idején független, török vazallus állam, majd a törökök kiűzése után hol Magyarország autonóm része, hol a Habsburg Birodalom Magyarországgal egyenjogú "tartománya" volt. Először 1919-ben került Romániához és azóta folyamatosan annak része. 1940. augusztus 30-án egy részét (Észak-Erdély és Székelyföld) visszacsatolták Magyarországhoz, de ezt az 1947-es párizsi béke semmissé nyilvánította.

A román törzsek a XIII. században érkeztek a mai Románia területére és alapították meg a Havasalföldi és a Moldáviai Fejedelemséget, amelyek a XIV-XV. században török, illetve orosz uralom alá kerültek és csak az 1860-as években függetlenedtek, 1868-ban létrehozva az egységes Román Királyságot, amely 1919-ben megszerezte Erdélyt. Előtte sosem volt része Romániának, tehát a kérdésed továbbra is értelmetlen.


Az állampolgárság kérdése pedig olyan, hogy állampolgárságot akármikor válthatsz, ha teljesíted az adott állampolgárság felvételének feltételeit. Ugyanígy meglévő állampolgárságodról is bármikor lemondhatsz. Ezen kívül, ha egy állam meghódít egy területet és annektálja azt, első dolga, hogy a helyieket megfossza addigi állampolgárságuktól és akár akarják, akár nem, saját állampolgáraivá tegye őket. Ez történt Erdélyben is. Tehát aki 1919 előtt született Erdélyben, az magyar állampolgár volt, 1919 után pedig román lett és ennyi.

Aki meg Havasalföldön, vagy Moldáviában született, az mindigis román állampolgár volt.

2010. dec. 12. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

előbb lapozgasd a törikönyved, utána kérdezz...

pff

2010. dec. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:
Nehogy megegyél már ! Kijavítottam utána, hogy Erdélyt mikor csatolták először Magyarországhoz. Tény és való, hogy Románia és Erdély között van egy " kis " különbség, magamtól is rájöttem, utána már Erdélyt írtam. Bocsánat, hogy nem tudok mindent tökéletesen, emberek vagyunk hibázunk. Ez főleg a " kedves " utolsónak szól. Talán te mindent a kisujjadból kirázol ? Kétlem, úgyhogy inkább a nem túl kedves megjegyzéseket tartsd meg magadnak...
2010. dec. 12. 20:19
 10/15 anonim ***** válasza:

"Kijavítottam utána, hogy Erdélyt mikor csatolták először Magyarországhoz"


A kérdésed így is értelmetlen.

Amikor létrejött a magyar állam, akkor már Erdély a része volt.

Sőt, ha úgy vesszük, Erdély volt a magyar állam elsőként meghódított területeinek egyike, hiszen a hét törzs a Vereckei-hágón és az erdélyi hágókon át jött be a Kárpát-medencébe.

Tehát Erdélyt nem csatolták soha Magyarországhoz. 1540-ig mindig is a része volt. Utána létrejött az Erdélyi Fejedelemség. Ezek után többször is összeolvasztották és szétválasztották a Magyar Királysággal, míg végül 1919-ben Románia része lett, amit 1920. június 6-án szentesített a trianoni béke. Utána már csak 1940. augusztus 30-án a II. bécsi döntés csatolta vissza egy részét.


"Tény és való, hogy Románia és Erdély között van egy " kis " különbség"


Kicsi? Ez jó. :D Erdély a mai Románia területének csak kb. 40%-a. Ez kb. olyan, mintha Trianont úgy értelmeznéd, hogy Magyarországot (és nem Erdélyt) Romániához csatolták.


"Bocsánat, hogy nem tudok mindent tökéletesen, emberek vagyunk hibázunk."


Nem akarlak bántani, de az ilyesmit nem tudni, óriási tájékozatlanságra vall.


"Ez főleg a " kedves " utolsónak szól. Talán te mindent a kisujjadból kirázol ? Kétlem, úgyhogy inkább a nem túl kedves megjegyzéseket tartsd meg magadnak..."


Az utolsó válaszolóval én sem értek egyet, de a helyedben nem lennék ennyire kiakadva.

2010. dec. 12. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!