Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mikor csatolták először...

Mikor csatolták először Romániát Magyarországhoz?

Figyelt kérdés
Arra lennék kíváncsi konkrétan, h aki 1908-ban született a mostani Románia területén, akkor ő magyar vagy román állampolgár ? Szóval annak idején hova volt csatolva Románia?
2010. dec. 12. 16:36
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Jó figyelj szerintem ezen kár veszekedni, én még csak egy tizenéves vagyok, nem tudok mindent a történelemről pontosan, és mivel kellett az infó .. a kis különbséget direkt írtam, és idézőjelbe raktam utalva arra, hogy igencsak nagy különbség van közte. Ez az egész úgy jött, hogy január egytől lehet kérni ezt a kettős állampolgárság dolgot, és egyik kritériuma hogy az illető tudja bizonyítani felmenőinek magyarságát, pl anyakönyvi kivonattal. És hát nem tudtuk pontosan, hogy amikor anyum apuja született ( 1940 május ) akkor ő román állampolgárnak vagy magyar állampolgárnak született-e. És találtunk vhol egy olyan infót, hogy 1940.aug.30 tól ismét Romániához tartozott Erdély, így az apukája 3 hónap híján nem esik bele. Ezért jöttek a nagyszülők, és az egyik 1908-ban született .. Így jött ez az egész.
2010. dec. 12. 21:17
 12/15 anonim ***** válasza:

1940 májusában nem születhetett magyar állampolgárnak Erdélyben. Viszont 1940. augusztus 30. és 1944 között bőven volt ideje felvenni a magyar állampolgárságot. Ennek utána kell nézni.

Az állampolgárság nem olyan, hogy születésedkor kapod és halálodig ugyanaz marad. Ha úgy tetszik, évente többször is megváltoztathatod, csak hát sok értelme nincsen.


"És találtunk vhol egy olyan infót, hogy 1940.aug.30 tól ismét Romániához tartozott Erdély"


Ezt a marhaságot hol találtad?

1940. augusztus 30. a II. bécsi döntés időpontja. Pont hogy akkor csatolták vissza Magyarországhoz Észak-Erdélyt és a Székelyföldet, amely hivatalosan 1947-ig és 1944-ig ténylegesen is Magyarország része volt. Dél-Erdély viszont 1919 óta megszakítás nélkül Románia része.


"Ezért jöttek a nagyszülők, és az egyik 1908-ban született .. Így jött ez az egész."


1908-ban Erdély Magyarország része volt. Így aki ott született, az magyar állampolgár volt. Viszont 1919 után, ha akarta ha nem, román állampolgárságúvá vált.

De a mostani kettős állampolgárságnál szerintem ez nem számít. Csak az, hogy volt magyar állampolgár.

2010. dec. 12. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Na akkor tisztázzuk:

Anyai nagyapád 1940 májusában született, ugye? Akkor neki az anyakönyvi kivonatába az került, hogy állampolgársága román. Viszont ha Észak-Erdélyben, vagy Székelyföldön élt, akkor 1940. augusztus 30 után, amikor az a terület ismét Magyarország része lett, minden további nélkül felvehette a magyar állampolgárságot (illetve mivel ő akkor még kisgyerek volt, a szülei tehették meg helyette). 1944-47 után viszont, amikor a terület ismét Románia része lett, megint román állampolgár lett. Viszont ettől még az irat arról, hogy ő felvette a magyar állampolgárságot, hiteles, tehát ha megvan, szerintem az bőven jó.

Ha viszont Dél-Erdélyben élt, és nem költözött át a visszacsatolt területekre, akkor bukta.

Akkor jön a dédnagyapád, aki ugye 1908-ban született. Ha Erdélyben született, akkor ő 1919-ig mindenképp magyar állampolgár volt. Erről nincs vita. Tehát ha van erről iratotok, akkor édesanyád gond nélkül felveheti a magyar állampolgárságot.

Azt már nem tudom, hogy veled mi lesz, de feltételezem, hogy akkor már az ő jogán te is felveheted, de ez már csak az én okfejtésem. Ennek utána kell nézni.

2010. dec. 12. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Hát igen felvehette aug.30 után, de ő nem vette fel. Amúgy Csíkszeredában is, meg Szentmihályon is élt.
2010. dec. 12. 21:58
 15/15 anonim ***** válasza:

Csíkszeredán felvehette volna. Ha nem vette fel, akkor ezt szoptátok.

Akkor elő kell ásni a dédnagypapád születési anyakönyvi kivonatát. Ha ő Erdélyben született, akkor muszáj, hogy az legyen benne, hogy állampolgársága magyar. Ez esetben anyukád gond nélkül felveheti a magyar állampolgárságot. Hogy veled mi lesz, arról fogalmam sincs. Annak utána kell járni.

2010. dec. 12. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!