Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen szép dolgokra emlékszel...

Milyen szép dolgokra emlékszel a múlt rendszerből?

Figyelt kérdés

'70-es, '80-as évekre gondolok. Talán van itt még abból a korosztályból, akik éltek már ekkor.

És a fiatalabbak hogyan képzelik el, milyen lehetett akkor mobiltelefon, számítógép nélkül?


2011. márc. 26. 13:06
 1/9 anonim ***** válasza:

80-ban születtem, akkor voltam gyerek.

Vannak szép emlékeim, mikor még volt rá lehetőség, hogy az egész család menjen nyaralni, volt vállalati üdülő, ahol megfizethető volt egy családnak, hogy szállodában lakjon, naponta mentünk strandra, kertmoziba, várost nézni.


Most nem is álmodok arról, hogy a gyerekeimet egyszer elvigyük a Balaton mellé két hétre, vagy legalább egy hosszú hétvégére, max. kempingezni, egy hétvégére, és akkor idén nem megyünk az állatkertbe, mert a kettő együtt már nem fér bele a keretbe. :(((

2011. márc. 26. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Hát én semmire, viszont a nagymamám mesélt sokat. Ők akkor építették a házukat, mindenkinek volt munkája, nem volt gond a kisebbségiekkel se, mert ők is dolgoztak, megfizethető volt az élet, nagyobb igény volt a kulturális szórakozásra (pl színház), a családoknak nem okozott gondot a megélhetés, nem volt ennyi züllött gyerek, sok város ekkor épült, fejlődött a legtöbbet, az átlag dolgos emberek jól érezték magukat.
2011. márc. 26. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
84-es vagyok. Emlékszem a csipogós rózsaszín cipőmre, és arra, hogy a nagy buszmegálló melletti vörös csillagon csúszkáltunk ünnepekkor. Megtaláltam a névadóra kapott igazolásom, amiben az a mondat állt, hogy " építem a szocializmust" (szerencsére csak 6évig).
2011. márc. 27. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Mivel nem volt mobil meg szamitogep es nem is tudtuk, hogy ilyen dolgok leteznek, ezert nem is hianyoztak. Az ember mindig arra van berendezkedve, amire muszaj. Ha egyszer nem volt meg a lehetoseg arra, hogy GPS-szel tajekozodj, nem is hianyzott. Sok dolog, ami ma egy masodperces rutin, regen tovabb tartott, sok ido elment vele.
2011. márc. 29. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

En voltam uttoro, KISZ tag, MHSZ tag, tehat Ifjugardista, es nagyon sok szep emlekem van, hiszen tarsadalmi munka, aztan ingyenes kirandulas, s igy ismertem meg egesz mo-ot.

Nagyon sok program volt, es a tarsadalmi munka is egy kulon elmeny volt, hiszen mindig egyutt lehettunk fiatalok es vidaman, boldogan dolgoztunk.

Ha most belegondolsz abba, hogy itt ulsz a gep elott es ugyan talan beszelgetsz is, de nem helyettesiti a szemelyes talalkozast, az igazi baratkozasnak a lehetoseget.

Volt olyan, hogy lovesz versenyt nyertunk, es ezert karacsony utan mehettunk a Hajduszoboszloi furdobe pl., s telen furodhettunk nyitott uszodaban pl., amit egyebkent a szuleink nem tudtak volna megfizetni.

Mivel tel volt, es a szilvesztert is ott toltottuk, a hoban eldugtuk az italt a fiuktol, s igy elkerultuk azt, hogy sokat isznak, s jot mulattunk azon, hogy mar felturtak a panzionak az udvarat, hogy megtalaljak a nedut, termeszetesen a terdig ero hoban!

Tehat az a korszak sokkal jobb korulmenyeket biztositott a ffiatalok szamara.

A mobil nem hianyozhatott, mivel meg akkor nem letezett, de naponta talalkoztunk a baratainkkal, s igy nem is igen volt ez gond, hiszen biztonsagosabb rendszerben eltunk, es szabadabban lehetett mozogni, kozlekedni. Nem beszelve a sok sport szervezesrol, mint kosarlabda, foci, kezilabda stb., es ezek is szinte rendszeresen.

En ugy erzem, h ogy abban a rendszerben nem is volt ennyi lelki serult gyermek, de felnott sem, tehat jobb volt!

2011. márc. 29. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

65-ös vagyok.


Nagyon olcsó volt a kultúra: a könyvek, színház, koncert, opera, a múzeumok fillérekbe kerültek. A könyvtárak jól felszereltek voltak, szintén jelképes összegért lehetett beíratkozni, és használni, a Zenei Könyvtárban zenét hallgatni.


Olcsók voltak a strandok, fürdők, télen-nyáron megendeghette magának az ember, hogy hetente akár többször is elmenjen valamelyikbe.


Klassz volt az is, hogy a felsőoktatás valódi elitképzés volt: a legjobbak krémjét vették csak fel, és elvégezni sem automatikus volt, tehát a színvonal magas volt. Ma bárkit felvesznek (legrosszabb esetben a pénzéért, 10 évig simán járhatja, és előbb-utóbb az Isten se menti meg a diplomától.)


A tudásért meg kellett küzdeni: nem volt Internet, két-három katt, és itt van a letöltött anyag, hanem ki kellett nyomozni, hol lelhető fel egy könyv, fénymásolni nem lehetett, hanem helyben elolvasni, esetleg kézzel mmásolni, vagy kijegyzetelni. Az a tudás, amiért küzdeni kell, és nem tálcán kínáltatik, sokkal édesebb és értékesebb is.


Nagyon jó ingyenes programokat szerveztek a kultúrházak.


Fillérekért lehetett nyaralni SZOT üdülőkben, úttörőtáborokban.

2011. márc. 29. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Én is megéltem ennek a kornak a szépségeit, beleértve, amiket leírtatok.

Csak azt nem értem, ha valami jó volt (most nem a politikai oldalára gondolok, hanem ezekre, amiket leírtatok, kultúra, szórakozás, biztonság stb.) miért kellett elvenni tőlünk?

2011. márc. 29. 17:22
 8/9 anonim ***** válasza:
A rendszer nem volt fekete-feher, nem volt tokeletes, de nem volt olyan rossz sem, ahogy egyesek probaljak beallitani. Mindennek van jo es rossz oldala. Ahogy valtozott a rendszer, az uj sajatossagabol adodoan elvesztek a regi altal nyujtott ertekek, de akkor, a rendszervaltas idejen ezt nem tartottak nagy dolognak, mert sokan azt hittek, hogy majd a rendszervaltas megvaltas lesz. Persze tevedtek. A rendszervaltas utan lehetetlen lett volna fenntartani azokat az uduloket, megszunt a KISZ, az uttoro tabor, hisz ezek politikaval osszefonodo dolgok voltak es epp ezek voltak azok, amiktol elso korben megszabadultak.
2011. márc. 29. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Es a biztonsagot, kulturat stb-t senki sem vette el. Az uj rendszer sajatossagabol adodott, hogy atalakultak ezek a teruletek is, mivel demokraciaban nem mondhatjak meg, hogy az ember mit tegyen, sokkal lazabb lett minden. Aztan most igy bo 20 evvel kesobb derul ki, hogy a cenzura nem is hulyeseg, mert ilyen nepbutito musorokat, mint pl. a Valo Vilag, nem adhattak volna le a 80-as evekben. Az uj mediatorveny is emiatt szuletett, de nem eleg szigoru, hisz demokracia van allitolag.
2011. márc. 29. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!