Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A "Vikár" vezetéknévhez...

A "Vikár" vezetéknévhez milyen negatív történelmi felhangok párosulnak?

Figyelt kérdés

Volt nekem egy nagyapám, aki annak idején Vikár vezetéknévvel látta meg a napvilágot még az első világháború környékén. Tisztes, becsületes ember volt, a vasútnál dolgozott élete nagy részében, sokféle beosztásban. A malenkij robot idején Kiskunfélegyháza körzetében az oroszok felparancsolták egy Ukrajnába tartó vonatra (pusztán a vasutas egyenruhája miatt), majd évekig kint dolgozott. Később az egyik Belügyes enyhülés következtében szabadon engedték, így hazajött, és folytatta a munkáját a vasútnál (onnan is ment nyugdíjba).


Apám 53-ban született, már más vezetéknévvel. A kissé már szenilis nagyanyám elmondása szerint azért, mert nagyapám megváltoztatta a nevét, mielőtt megfogant volna. Ennek pontos idejét nem tudom. Okával sem vagyok tisztában, de ez utóbbi jobban érdekel. Tehát:


Lehetett anno olyan helyzet, hogy a "Vikár" névből eredően nagyapámnak "kellemetlensége" származhatott volna? Kötődött anno valamilyen nézet a "Vikár" névhez, ami miatt megüthette volna a bokáját (akár kiszállítás előtt, vagy után)?


2011. nov. 7. 14:55
 1/3 anonim ***** válasza:
93%
Csak annyit tudok, hogy angolul a "vicar" szó anglikán papot jelent.
2011. nov. 10. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ (ment a zöld kéz a segítőkészség okán), de gyanakszom arra, hogy nem ebben az irányban lesz a megoldás. Nagyapám családja világ életében falusi volt, és magyar --így tehát semmi esélye annak, hogy esetleg külföldi vonatkozásai lennének a dolognak. Inkább tartom valószínűnek, hogy a tanácsköztársaság alatt lehetett valami, ami arra sarkalta nagyapámat, hogy nevet változtasson.
2011. nov. 10. 22:37
 3/3 anonim válasza:
Én egy Vikár Béla nevezetű népdalgyűjtőről tudok. Amúgy meg akkoriban nem sokat válogattak avval, hogy kit szivatnak.
2012. márc. 26. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!