Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért tűntek el az egykori...

Miért tűntek el az egykori (történelmi) "hatalmas" népek? És ilyen könnyen? Vagy hogy van ez?

Figyelt kérdés

Ugye a történelemben rengeteg hatalmas, erős és nagy nép létezett. Pl néhány : hettiták, latinok(rómaiak), avarok, gótok stb.


Én egyszerűen nem tudom sem elképzelni, sem megérteni, hogy egy ekkora nép hogy képes csak úgy beolvadni máshová, hogy képes csak úgy egyik pillanatról a másikra eltűnni.


Mert őszintén szólva valahogy nagyon nehezen tudom elhinni hogy akkoriban tényleg ennyire nem számított a nemzetiség.....oké hogy nem volt még nacionalizmus, de akkor ez olyan lenne mintha (mondjuk nem lenne ma se nacionalizmus) Magyarországot hirtelen hozzácsapnák mondjuk Ausztriához és akkor szépen mindenki elkezdene tanulni németül? És hagynák az egészet?



Pl avarok. Szétverték az avar birodalmat a Kárpát-medencébe ez oké. De tényleg nem törődött ezzel olyan szinten senki hogy szépen szétvándorolt mindenki amerre lát, és csak úgy minden nélkül beolvadtak más népekbe?



Bocsánat, nem akarok kötekedni, de tényleg nem értem.


Mert kis népeknél még oké. De hogy egy több milliós vagy akár 10 milliós etnikum (lehet akkoriban pl 600-700 ezer fő is, az is nagynak számított) hogy tud akár 1 évtized alatt a semmivé válni nyelvel meg mindenestül az számomra rejtély....


Valaki el tudná magyarázni?:S



(bunkó beszólásokat nem kérek)


2011. nov. 11. 18:23
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
Nem tűntek el, csak beolvadtak.
2011. nov. 11. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
és úgy hogy a nép legnagyobb részét nem mészárolták kaszabolták le.....mert ez azért túlzás...
2011. nov. 11. 18:25
 3/22 A kérdező kommentje:
De pont azt nem értem.....ilyen szinten nem törődött a nyelvével stbvel senki hogy elmentek és beolvadtak máshová?
2011. nov. 11. 18:26
 4/22 anonim ***** válasza:
Ez hosszú folyamat, mondjuk volt 1 nép 1 millióan, de lassanként ugyan abban az országban egy másik nép már 2 millióan volt, mert elfoglalta, vagy bevándorolt stb. és vagy irtották, vagy pedig apránként elfogytak, a fiatalok nyilván az ottani nyelvet tanulták meg amivel érvényesülni tudtak és a régi egyszerűen elhalt.
2011. nov. 11. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:

Nem tűntek el. Ma is élnek. Max. már nem ugyanazt a nyelvet beszélik és nem követik a régi szokásokat.


"Ugye a történelemben rengeteg hatalmas, erős és nagy nép létezett. Pl néhány : hettiták, latinok(rómaiak), avarok, gótok stb."


A latinok köszönik szépen, megvannak. Csak beolvadtak az olaszokba. Ahogy az avarok a magyarokba.


"Én egyszerűen nem tudom sem elképzelni, sem megérteni, hogy egy ekkora nép hogy képes csak úgy beolvadni máshová, hogy képes csak úgy egyik pillanatról a másikra eltűnni."


Mi az, hogy egyik pillanatról a másikra?

A Római Birodalomban a császárkor második felében már rendesen tiltakoztak az arisztokraták amiatt, hogy a gallok beolvadtak közéjük és felhígítják őket. Aztán beolvadtak a gótok, longobárdok, avarok stb. stb. és létrejött az olasz nemzet.


A hettiták meg a birodalmuk bukása után még évszázadokig ott voltak.


Az avarok meg sosem voltak túl sokan.


"Mert őszintén szólva valahogy nagyon nehezen tudom elhinni hogy akkoriban tényleg ennyire nem számított a nemzetiség"


Pedig nem. Ha a nyelvet és a kultúrát átvetted, akkor már kész. Azt meg egy-két generáció alatt lehetett.

Még a középkori Magyarországon is ha mondjuk egy felvidéki magyar átköltözött Horvátországba, ott gyanakodva és ellenségesen fogadták. Attól a pillanattól viszont, hogy megkapta a horvát nemesi jogállást, "horvátnak" számított és mindenki annak is tartotta.


"ké hogy nem volt még nacionalizmus, de akkor ez olyan lenne mintha (mondjuk nem lenne ma se nacionalizmus) Magyarországot hirtelen hozzácsapnák mondjuk Ausztriához és akkor szépen mindenki elkezdene tanulni németül?"


Ez azért enyhe túlzás.

Mondok egy jobb példát: Ha Szlovákiát hozzácsapják Magyarországhoz és egy szlovák megtanul magyarul, megtanulja a magyar történelmet, irodalmat és magyarként viselkedik, akkor ő magyar lesz és nem foglalkozik senki azzal, hogy a szülei és minden őse szlovák volt.

Sőt. Ha egy cigány megtanul magyarul és magyarként él, akkor ő is magyar lesz.


"Pl avarok. Szétverték az avar birodalmat a Kárpát-medencébe ez oké. De tényleg nem törődött ezzel olyan szinten senki hogy szépen szétvándorolt mindenki amerre lát, és csak úgy minden nélkül beolvadtak más népekbe?"


Ki állította, hogy szétvándoroltak?

Itt maradtak ők. Csak olyan kevesen voltak, hogy mivel nem övék volt a főhatalom, nem tudták megtartani identitásukat.

Kisebbségvédelem meg akkoriban nem volt.


"Mert kis népeknél még oké"


És az avarok nem voltak kis nép?

És a rómaiak mégis hány százalékát alkották szerinted a birodalom népességének?


"De hogy egy több milliós vagy akár 10 milliós etnikum"


Mondj akár egyet is!


"hogy tud akár 1 évtized alatt a semmivé válni nyelvel meg mindenestül az számomra rejtély"


Sehogy. De ilyenre nem is volt példa.

Ez évszázadok kérdése volt.

2011. nov. 11. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

"ilyen szinten nem törődött a nyelvével"


Nézd meg pl. a csángókat!

Sokuk ma már nem is tud magyarul, mert a románnak több hasznát veszik.

Ez a régi felfogás.

Ezzel meg már el is indultál az asszimiláció útján.

2011. nov. 11. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:

Kedves előző/


Bocsánat: a latinok NEM OLVADTAK BELE az olaszokba! A latinok valóban magukba olvasztották az elfoglalt Itáliai félsziget népeit (venétek, picénusok, ligúrok, ETRUSZKOK, mint nagy nép!, szabinok, szabellek, faliszkuszok és így tovább) - de a mindezen népelemekkel (plusz gallokkal és egyéb keltákkal, rétekkel, longobardokkal stb.stb.)feldúsult latinság - ilyen formán keresztülmenve azon a folyamaton, amit etnogenezisnek nevezük, többé-kevésbé egységes, de mind antropológiailag, mind kulturálisan és nyelvileg! rendkívül árnyalt ÚJ LAKOSSÁGOT alkotott, amely a hódítóktól átvett latint a saját, eredeti nyelve fonetikáján és szerkezetén mintegy átszűrve, helyi változatokban beszélte. (Az egymástól rendkívül erős eltéréseket mutató, máig fennmaradt olasz nyelvjárások ilyen előzményekre vezethetők vissza). A nép által beszélt latin, a "latino volgare" tehát erős helyi variációkat mutatott. A XIII. század elején, Toscanában indult meg az a folyamat (három nagy költő/író, Dante, Petrarca és Boccaccio munkásságának hála), amely a "latino volgare" toszkán változatát a későbbi közös olasz irodalmi, majd köznyelvvé tette. A latinok tehát OLASZOKKÁ VÁLTAK..MEGVÁLTOZOTT A NÉPNEVÜK, de a génjeik - az előzőleg már leírt keveredési folyamat után is megmaradtak. Az etnogenezis következtében belőlük (is) létrejött új nemzetben: az olaszokban.


Más esetekben is az ETNOGENEZISEN van a hangsúly. A balkáni illírek nem tűntek el: beolvadtak az újabb érkezőkbe; a hettiták a trákok ugyanúgy. A kabarok az avarok, az eszkilek, a kunok-jászok meg itt vannak bennünk - velük/általuk formálódtunk (többek között) azzá, akik vagyunk.


Hát szóval..így vagy úgy, "mindenki itt van". Elszigetelt kis létszámú népek lehet, hogy kihaltak az idők során, de a folyamatosság....bíztató:-)

2011. nov. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
Közben megelőztek, bocs': a 19:07-esnek szántam ami fent.
2011. nov. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:

Kedves 19:43-as!

Ezt mondtam kb. én is. Csak valószínűleg rosszul fogalmaztam. :D


Latinok + minden egyéb (gallok, görögök, etruszkok, szabinok, longobárdok, gótok, arabok stb.) = olaszok.


"Közben megelőztek, bocs': a 19:07-esnek szántam ami fent."


Nem előztél meg.

Mindkettőt én írtam.


Amúgy olyan szempontból fölöslegesen mondod, hogy én is ezt állítom.

Azt viszont köszönöm, hogy másként is leírtad. :)

A kérdezőnek viszont az a problémája, hogy mégis hogy olvadhattak be ilyen "gyorsan".

2011. nov. 11. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:

Az eddigi válaszokat köszönöm!:)

Az asszimiláció egy lassú folyamat, innen nem értem. Vagy hogy a nagyobb népek államainak széthullása után azt nem értem hogy hogyhogy nem hoztak létre máshol új államokat, mert erre már volt példa.


Nem tudom hogy jó példa-e (jó példa?) de pl : Lengyelország


Felosztották, jó ideig nem volt, a lengyelek közül sokan asszimilálódtak, aztán az I. vh. után létrejött egy Lengyelország, aztán megint megszűnt, majd újra létrejött, a mai napokban is fennáll.

2011. nov. 11. 20:26
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!