Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi értelme van a magázódásnak?

Mi értelme van a magázódásnak?

Figyelt kérdés
Szerintem ez akkora butaság, mert így olyan, mintha akit magázunk valami feljebbvaló lenne, pedig ugyanolyan ember, mint bárki. Legtöbb nyelvben nincs is ilyen. Istent is tegezzük, pedig Ő aztán tényleg mindenható!
2011. nov. 25. 19:11
 1/9 anonim ***** válasza:
40%
Mint a j és ly -nek. Ilyen a nyelvünk, ezt kell szeretni. az interneten hálistennek ez már kezd kihalni, IRL még biztosan kell neki minimum 1-200 év.
2011. nov. 25. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
34%
Na látod ebben totál igazad van! Valamikor régen még a tisztelet megnyilvánítása végett alakulhatott ki, de ma már inkább csak nyűg és én érzem magam kellemetlenül, ha egy olyan emberrel kell együtt lennem, akit magázok. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb ember, már csak a kora miatt is jobban szereti, ha tegezik.
2011. nov. 25. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
65%
Teljesen egyetértek veled! Egyetlen probléma az, hogy belénk rögzült, hogy így adunk tisztelete. Ergo ha hiányzik, az illető tiszteletlen...:S
2011. nov. 25. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Akkor a legcikibb, ha a haveroddal meg a tanárnőddel beszélgetsz és annyira kellemetlen, ha véletlenül nagy dumálásban letegezed a tanárnőd. Én is jártam így, szerencsére nem haragudott meg érte. Mikor nyári szüntből visszatérve ez rögzült meg picit, mert olyan közösségben voltam ahol az 50-eseknek is azt mondtuk, Szia, hogy vagy?! Amúgy hála Istennek a munkahelyen már kihalt nem csak a neten.
2011. nov. 25. 20:13
 5/9 zeronibble ***** válasza:
63%
Kigyelmetek ősei a királyt is felségednek szólították, ha épp vele volt dolguk!
2011. nov. 25. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
74%

"Mi értelme van a magázódásnak?"


A bizalmas és a formális megszólítás megkülönböztetése a funkciója. Sokszor jól jön.


"Szerintem ez akkora butaság, mert így olyan, mintha akit magázunk valami feljebbvaló lenne"


Tiszteletadás. Ha majd téged magáznak, nem fog zavarni.


Amúgy ennél sokkal fontosabb, hogy az "Ön"-nel a viszony személytelen, hivatalos, szemben a "te"-vel. Amikor egész személyeddel részt veszel egy szituációban, akkor vagy "te". Amikor csak mint ügyfél, szakértő, főnök, beosztott, stb. vagy benne egy szituációban, akkor: "Ön".


Viszonyaink egy része személytelen, nem személyes. Az ezekre a viszonyokra jellemző távolságtartást jelzi a magázódás.

2011. nov. 27. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
80%
Nem sok nyelvet ismerhetsz, ha szerinted a legtöbb nyelvben nincs ilyen. Azonkívül valószínűleg gyerek lehetsz még, ha az egyoldalú magázás oldaláról közelíted meg a dolgot. Általában kölcsönösen magázódnak az emberek, ha nem érzik eléggé közelinek a köztük lévő kapcsolatot a tegeződéshez.
2011. dec. 14. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
44%

1.Az a butaság, amit írsz. A magázódás kell. Egyrészt nyelvünk öröksége, másrészt pedig egy ismeretlen emberrel ollik másképpen beszélni, és hasznos, ha különböző árnyalatokkal tudunk tiszteletet kifejezni. Más színezete van az "Ön", "maga", "te" szónak. Hasznos, de ezt majd később fogod megérteni.


2.Azt, hogy "a legtöbb nyelvben nincs ilyen" fogalmam sincs, mire alapozod. A világon hozzáértők szerint kb. 6000 nyelv van. Ebből te mennyit ismersz, hogy ilyet ki mersz jelenteni? Az általam ismert nyelvek közül csak az angolban, svédben és eszperantóban tudom, hogy nincs (a svédben egyébként elvileg van, csak nemigen használják, az angolban pedig volt, de ma már vannak más eszközeik az udvariasság és távolságtartás kifejezésére).



3. Istennel pedig ne érvelj, mert én például nem hiszek a keresztények istenében, és egy olyan dologgal, amit tényként nem lehet felmutatni, csak egyéni beállítottság és hit kérdése, nem lehet érvelni. Én sehogy nem beszélek vele, tehát számomra ez nem érv, és a többi nem keresztény számára sem.

2011. dec. 23. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
mert így lehet leplezni azt,ha nem tiszteljük a másikat:)udvarias,meg intelligens dolognak hangzik,de nem sok jelentősége van,csak formaság.
2011. dec. 24. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!