Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogy szeretik? Cigány vagy Roma?

Hogy szeretik? Cigány vagy Roma?

Figyelt kérdés

Nem vagyok rasszista, csak azt szeretném, megtudni, hogy a fent nevezett nemzetséghez tartozók, hogy szeretik ha nevezik őket a "fehérek"

Cigány, vagy Roma?


2011. dec. 5. 09:46
 1/8 Andizsuzsi ***** válasza:
A roma a a világ összes cigány népcsoportjának és cigány származású emberének közös elnevezése. Magyarországon a cigány elnevezést használjuk inkább, az Alkotmányban is így szerepel, és a saját önkormányzatuknak is Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) a neve.
2011. dec. 5. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Én azért ismerek pár cigányt akik utálják ezt a szót legyen az bármilyen előforduló helyzet ők csak a ROMA elnevezést kedvelik, ha valaki lecigányozza őkat akkor kötekedés lehet belőle hogy faj gyűlölés stb.. mert ők gondolják így pedig jól mondja az első a cigány szó nem a fajgyűlöletet jelenti csak ugye ők ezt ennek fogják fel.
2011. dec. 5. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
egyik kolléganőm kikérte magának, ha romának nevezte bárki: azt mondta, hogy ő cigány lány, nem roma, mert ő dolgozik, nem segélyből él ;)
2011. dec. 5. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Az adott népcsoport egyik része cigányként, más része romaként nevezi meg önmagát. Egy dolog azonban az etnikum körében használt népnév, egy másik pedig az, amellyel azt a népcsoportot a többség illeti, és amely a hivatalos okiratokban szerepel. Magyarországon ez a "cigány"-elnevezés. A romázás erőszakolt, célzatos, manipulatív; ráadásul az ellenkező hatást éri el (ebben az értelemben: szerencsére). Mint minden nyelvben a magyarban is vannak általánosan használt népnevek. A hollandokat nem nederlandereknek, a finneket nem suomenlinnának, az eszkimókat nem inuitoknak hívjuk, - sőt: a lappok sem samik. A "cigány"-népnév önmagában cseppet sem megbélyegző; ha meg az érintettek annak érzik, tegyenek érte, hogy ne lehessen így. Rajtuk múlik.
2011. dec. 5. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Én például inuitoknak hívom az eszkimókat, és nem eszkimónak, mert tudom, hogy az sértő a számukra.
2011. dec. 5. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
No, kedves utolsó, azzal a rengeteg eszkimóval, aki körülötted nyüzsög a 6-os villamoson, jobb is lesz vigyázni! Nehogy már megtiszteljenek egy balhoroggal:-)))
2011. dec. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Adolf Hitler üldözött népe!
2011. dec. 29. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Eljátszottam a gondolattal: mi lenne, ha "ők" tennék fel a kérdést. Valahogy így: "Hogy szeretik: paraszt...vagy csicska"?

Érdekes azért. Közülünk valakiben - előzékenyen - felmerül: vajon melyik népnevet kedvelik jobban az oda tartozók. Ők, ugyanakkor, nem vesztegetik az időt töprengéssel: a két fenti "műszó" egyikével (vagy a kettővel együtt) illetik a magyart. Nos, feleim..:-)?

2011. dec. 29. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!