Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a benyomásod a következő...

Mi a benyomásod a következő mondásokról?

Figyelt kérdés

"A kutya betyárságát", és a másik "Az anyja köcsögit".

Nem áll szándékomban nem szalonképes dolgokat írni, csak az érdekelne, Ti milyen hangulatúnak érzitek őket, mennyire súlyos ezt használni, melyiket találjátok csúnyábbnak, megbotránkoztató vagy épp megmosolyogtató... stb. Köszönöm!


2012. febr. 15. 09:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Nekem a masodik tunik erosebbnek, habar a mai karomkodasokhoz kepest mind a ketto "megmosolyogtato" es regimodi.
2012. febr. 15. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Egyáltalán nem szalonképtelen egyik sem. Bár a kutya betyárságát így még nem hallottam (a kutyafáját, azt igen) mindkettő nagyon is visszafogott. Az előbbi dühöt, míg az utóbbi csodálatot, a tetszés, meglepetés kifejezését, illetve enyhe düh kifejezését takarja. Fiatalok körében mindkét kifejezés nagyon megmosolyogtatónak hangzana, nem is használják.
2012. febr. 15. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A története az a kérdésemnek, hogy én szoktam alkalmazni a kutyásat, ha mondjuk a gyerekek csinálnak vmi rosszat, és azt gondoltam én eddig, hogy ez aranyos, gyerekeknek pont jó figyelemfelkeltés.A másikat meg anyósom használja, szintén a gyerekek előtt, és mondtam páromnak, hogy nem kifejezetten örülök, kissé erősnek érzem.

Kiváncsi voltam, más hogy van ezekkel. (Én se vagyok vén, 30 vagyok, de adná az ég, hogy ettől csúnyábbat sose halljak a gyerekeimtől...)

Köszönöm nektek!

2012. febr. 15. 10:16
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Talán azért érzed az anyja köcsögit erősebbnek (pedig a valódi jelentése egyáltalán nem erős kifejezés, sőt...) mert benne van a "köcsög" szó, amit ha ma kimondasz 100 emberből 95-nek nem az edény fog az eszébe jutni.:)
2012. febr. 15. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy emiatt van valóban, én is gondoltam már erre, hogy mit keres ott a köcsög. Azért ennek az a fajta jelentése is már szerintem évtizedes távlatban megtalálható. (Iszony, mit művelünk a nyelvvel.)
2012. febr. 15. 10:43
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

"Iszonyat, hogy mit csinálunk a nyelvvel.." Ezért a mondatért hálásan megrázom a kezed, kedves Kérdező. Jaj, sokszor siratóénekbe fognék, amikor látom, mit tesznek - nem is kevesen - az anyanyelvvel, itt az oldalon is.


Az általad idézett - visszafogott és szalonképes - felfortyanások közül a kutyás változatot én sem hallottam még. Ismertem hasonlót ("a kutya mindenit!"), de ez új. Azonban, ha már a kimondható indulatszavaknál tartunk, hányan használják még pl. ezeket: "az istállóját (az iskoláját!) neki!"? Nagyszüleim szókészletében ezek is jelen voltak - így az enyémben is. A magyarázatuk is egyszerű: a magyar ember, istenfélő lévén, ódzkodott attól, hogy a Teremtő nevét káromkodásként szájára vegye. "Nagy indulatú" volt azonban mindig, így aztán akaratlanul is elkanyarította néha: "az Istenit!" - de rögtön észre is vette magát. Így aztán, ravaszul:-) behelyettesítette az Isten nevét egy-egy hangzásra közel álló szóval: ebből lett az (első hallásra érthetetlen) "az iskoláját!", "az istállóját!"..vagyis: két elfogadható eufemizmus. Használom mind a kettőt máig is.

2012. febr. 15. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Most látom, Kérdező, nem szó szerint idéztelek. Ne haragudj a felületességért: a lényeg azért ott van.
2012. febr. 15. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
:) A lényeg valóban ugyanaz. Én ezt tanultam az egyetemen, meg amúgy is rettentően zavar a nyelv lealjasítása, és magamon is meglepődök néha, mennyire nem foglalkozom én se a helyes nyelvhasználattal...
2012. febr. 15. 14:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!