Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szókincset hogy lehet fejleszt...

Szókincset hogy lehet fejleszteni? (sok olvasáson kivül)

Figyelt kérdés
2009. jún. 6. 18:05
 1/6 anonim ***** válasza:
45%
sok olvasással.
2009. jún. 6. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
73%

Csak olvasással.Költők.mint pl.Arany János.Vörösmarty stb.

vagy Mikszáth,Móra Ferend,Heltai Jenő stb.gazdag szókinccsel rendelkeztek.Érdekes Nyírő József könyveit is olvasni.De a maiak között is találhatsz jó szókinccsel rendelkezőket.

A TV-ben szereplőktől viszont ne nagyon tanulj,mert egyre pongyolábban,magyartalanabbul beszélnek.

Ha viszont nem magyar nyelvről van szó,egy több nyelven beszélő ismerősöm szerint az újságolvasás a leghatásosabb a hétköznap beszéd elsajátítására.

2009. jún. 6. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
82%

Láttad az Oszkárt?

Abban minden nap megtanult egy új szót Provolone. Talán így :D

2009. jún. 6. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Szótárak gyakori forgatásával, szóasszociációs játékokkal, barkochbával, vagy egyéb szójátékokkal.

Egyébként a szókincsünk aktív- és passzív szókincsre oszlik szét, a gyakrabban használt kifejezéseink az aktívba tartoznak, mint pl. az igék, főnevek (megy, lát, néz, hoz, asztal, esernyő), etc.

A ritkábban használtak a passzívba. (precedens, konszenzus, pörkölt kávé...)

Kérdés, hogy melyiket szeretnéd fejleszteni?

Ha olvasni nem szeretsz, akkor nézz sok ismeretterjesztő műsort (National Geographic, Spektrum, Discovery), vagy tudományos filmeket, dokumentumfilmeket, és beszélgess sokat "fejlett szókincsű" emberekkel.

olvass idegennyelvű vagy kétnyelvű irodalmat, és aminek nem tudod a jelentését, nézd meg szótárban...

2009. jún. 6. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Beszélgetéssel. Bárhol, ahol új szavakkal kerülsz össze, fejleszti a szókincsed.
2009. jún. 6. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát... én még csak 15 éves vagyok, de már többen is megdicsértek, hogy milyen nagy szókincsem van, egyik osztálytársam meg már szólt is, hogy próbáljak kicsit "parasztosabban" fogalmazni, mert ő néha már nem is érti, amit mondok. (Szegény egy kicsit butácska lány, de nagyon jóindulatú amúgy.)


Igazából én is csak az olvasást tudnám ajánlani, pedig említetted, hogy azon kívüli lehetőségeket keresel. De az én szókincsem így alakult ki, hogy rengeteget olvastam. Régebbi könyveket is, olyanokat, amik nem éppen egyszerű olvasmányok, mint mondjuk a Bűn és bűnhődés. Meg például Mikszáth Különös házassága.


A másik meg, amit már írtak előttem, a szótárforgatás. Én nagyon szeretek szótárakat olvasni, kikapcsol és mindig tanulok belőle valami újat.

2009. jún. 6. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!