Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mennyire volt más az élet a...

Mennyire volt más az élet a szocializmusban, mint manapság? Jobb vagy rosszabb volt nektek?

Figyelt kérdés
2009. júl. 28. 08:06
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
85%

Én gyerek voltam nagyrészt.72-ben születtem.Voltak jó részek, de inkább rossz volt, csak nem tudtuk, hogy rossz...

Az emberek viselkedése, erkölcse, hozzáállása például jobb volt.

Viszont szoba-konyhában lakni és fűtőolajért sorbanállni télen, na az rossz.A kényszeres közhangulat, az is rossz volt...

2009. júl. 28. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
67%
Akik akkor éltek azt mondják a mainál jobb volt. Volt biztos munkájuk, nem kellett aggódniuk, h lesz-e holnap is, viszonylag jól keresett a többség, lehetett félretenni nem volt elérhetetlen álom, h saját lakása vagy háza legyen valakinek mint manapság. Akkor még ismerték azt, h élni és élni hagyni, és mivel az egyszeri embernek megvolt az anyagi biztonsága nem érdekelte a politika, persze tudta mindenki ,h egyeseknek jól megy, és tudták ,h nem a fizetéséből van balatoni nyaralója meg 2-3 autója meg sok háza meg földje, de nem érdekelt senkit.
2009. júl. 28. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
71%

A viszonylagos jól keresés kamu.

A jó az volt, hogy bár kinn volt a vécé, de tudtad, hogy tíz év múlva is ugyanoda mész be dolgozni, életed végéig.És ha beteg vagy, megkapod a sztenderd ellátást.

Működött a szociális háló, és mivel rendőrállam volt, jó volt a közbiztonság.

2009. júl. 28. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
64%
A viszonylagos jólét nem kamu. Volt munkahelyed, ma elképzelhetetlen biztonságod. Tudtad, ha félreteszel, akkor el tudsz menni nyaralni a nyáron, ma meg idö sincs rá, mert dolgozol, ha nem akarod, hogy kirúgjanak. Mi minden nyáron voltunk nyaralni. Tudtunk félretenni egy Wartburgra, nagybátyámék felépitettek egy balatoni nyaralót, amit most kénytelen voltak eladni. Ès a cigány sem mert a bíróságon panaszkodni, ha elvertem, mert lopta a cseresznyémet! Ès nem a kertben van a Wécénk, üzenem az elöttem szólónak. Nem volt annyi felesleges játék, mint ma , nem voltak ilyen jugjók, meg pókemberek, meg power rangers-ek, de nem is hiányzott. Gyerekként mindent magamnak barkácsoltam, a jó öreg Csepel biciklimen kívül. Nem volt ekkora választék, de nem is hiányzott. Nem voltak kreatív, csillivilli csomagolások, de a tartalom jó volt, és ma már nagyon unom, hogy 10 féle designos mosópor van a polcon, és egyik sem olyan, mint amit régen használtunk. De szép, meg kell hagyni. Ès nem igen utazhattál nyugatra, de az sem hiányzott, csak egy kicsit, néha. Összességében szerintem felesleges ezen vitatkozni, mert olyan már soha nem lesz, és ez nem baj, viszont a mostanin is nagyon komolyan változtatni kell, ez meg tény.
2009. aug. 2. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom milyen volt nálatok a kommunizmus, mi itt úgy tudjuk, hogy gulyáskommunizmusnak hívtát, mert volt mit egytek, voltak szórakozási lehetőségeitek és ráadásul még farmernadrágot is viselhettetek. A nálunk dühöngő kommunizmusban, főleg az 1980as évek második felétől csak kenyérjegyre adtak fekete, korpás kenyeret, némi húst, és ha valaki kertes csalásdi házban élt, a tíz tyúkon vagy más szárnyas állaton felüli létszámot a végrehajtók elvitték. aki nyugati rádióadót hallgatott, az egy veréssel és náhány hónap közmunkára számíthatott, aki otthon mechanikus írógépet tartott. az munkaszerződés felbontással és még ha írt is vele, akkor bőrtönbüntetést is kapott és nem is keveset,és ha az iskolaköteles szombaton vagy vasárnap templomba ment a szülőkkel, akkor kicsapással, vagy a tanulási jog egyszerű megvonására is számíthatott. Tudom, hogy nektek, Magyarországiaknak ez egy kicsit futurisztikusnak hangzik a tizenkilencedik század máasodik felében, de mi itt másodrendű állampolgároknak, másodrendű emberfajnak számítottunk. Ezt nem hallomásaim alapján írtam le, ugyanis nem vagyok már régen tizenéves, tőlünk a mindenkori itteni állam elorozta ifjúságunkat, szerelmünket, karrierlehetőségűnket, de ami a legfontosabb, nem sikerült, itt vagyunk még mindig milliónyian. Nekem tetsző kérdés volt, és ha akarsz, írj nekem ezzel kapcsolatban, szívesen megosztom további véleményemet, mert az a reendszer amelyben egy ideig élnem, élnünk kellett, nagyon hasonlított a mai Eszak Kóreai totalitárius rerndszerhez, sőt, mintapéldája lehetne. Ennyi iformáció utén gondolom tudod melyik földrajzi egységből írok. Kiváló tisztelettel TA
2009. aug. 2. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:
Talán Romániából (Erdélyből) írsz utolsó? Ez tényleg más, mint ami Mo-n volt.
2009. aug. 2. 15:45
 7/24 anonim ***** válasza:
100%

A szülők mesélték ,h ők voltak Romániában 1984-ben pár napot utazási irodával. Az idegenvezetőjük mikor csak páran sétáltak este akkor mondta, h elmond egy Ceaucescu viccet, mert az nagyon tetszik neki, és most, h tudja, h nincs besúgó elmondja. De csak suttogva és közben mint a villám figyelt mindenfelé meg kérte is ,h hangosan ne röhögjenek.


Mindezt úgy, h akkor már itt Magyarországon nyugodtan lehetett Kádár vicceket mesélni a kocsmában vagy az utcán.

2009. aug. 2. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
61%

A 10.50-esnek üzenem, hogy képzeld, nekünk nem volt fürdőszobánk, és kinn volt a vécé.Persze ez egy pesti bérház volt.És lehet, hogy volt, aki minden évben nyaralt és autója, meg nyaralója, de nekünk nem ez jutott.Persze sváb szármozásuként, amikor a nagyszüleitől, szüleimtől többször elvettek mindent, értsd MINDENT és vonatra pakolva kitelepítették őket az országból be kellett fogni.

És én elég sok hasonló sorsú embert ismertem, ismerek.

Mármint, aki nem nyaralni járt...

2009. aug. 3. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
100%

Èn meg alig ismertem ilyen embereket annak ellenére, hogy anyám sváb, apám félig sváb és mindemellett anyámnak 8, apámnak 7 testvére volt. Egyikkel sem történt hasonló. Nem akarom letagadni, hogy töletek elvetek mindent. Söt! Most már tudom, hogy ilyen is volt. Azt mondom, hogy nálunk és a környéken (Fejérben) ilyenröl soha nem hallottam, pedig én is kökemény sváb környezetben éltem. Hogy úgy mondjam, amíg meg nem ismertem az erdélyi sváb feleségemet, addig fel sem tünt a sváb származásom, hiszen nem voltam kirívó jelenség a nevemmel. Fel sem tünt, hogy nem magyar a nevem, annyira természetes volt ez mindenkinek. Meg nekem is, hiszen nem voltam egyedül a sok német, szerb, horvát, lengyel és magyar nevü MAGYAR között.

Tisztelet az erdélyi magyar, (talán Székelyföldi?) testvérünknek. 1986-ban Bulgáriában nyaraltunk, Románián keresztül utazva. Akkor tapasztaltam, de ottani barátaimtöl elsö kézböl hallottam is, hogy a helyzet. Az egyiket (sváb fiú) elvitték a Donyec medencébe táborba 5 évre, majd besorozták 3 évre a romániai hadseregbe...

Nàlunk egészen más volt! Nem tudom miért pontoztak le, de itt én is farmerben jártam (és nem ment szét rajtam, mint a mai Levis farmerem, amit 2 hónap után ki kellett dpbnom mert szétmálott, 24 ezer forint a kukában), Illés, Fonográf, Omega, Edda és Bikini koncertekre jártam, élveztem a gyerekekkel a május 1.-i felvonulást, a vidámparkot, ami akkor még müködött, és el tudtunk menni nyaralni, fel tudtunk épiteni egy házat, amibe WC-t is épitettünk. Tartottunk tyúkot, kacsát. Az oroszokkal benzinnel bizniszeltünk. Ès minden télen vágtunk egy disznót, nagy bulival egybekötve, ami azóta is legjobb élményeim közé tartozik.

2009. aug. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 A kérdező kommentje:
Én sem sok emberről tudok, akitől elvették volna a vagyonát, nekünk is volt benn WC mindig is, már a nagyszüleimnek is...szóval nem hiszem, hogy ez a kinn van a WC meg ilyenek általános dolgok lennének...lehet, hogy az ország keleti részében ez jobban jelen volt, mert az jóval szegényebb rész még ma is.
2009. aug. 3. 10:36
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!