Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek a nyelvjárás...

Mi a véleményetek a nyelvjárásokról? Hogyan beszélnek a nyelvjárásban beszélők? Vannak előítéleteitek?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 8. 23:08
 1/8 anonim ***** válasza:

Ez azért kicsit idegesítő, mert egyes nyelvjárásokba máshogy használnak bizonyos szavakat, amiket például egy nagyvárosi embernek nehéz megértenie egy vidéki ember tájszólását. Én ezt nem ítélem el, csak azért ha beszélek egy olyan emberrel aki máshogy beszéli a nyelvet mint mi idehaza a környéken, akkor próbálja meg legalább érthetőbben mondani a dolgokat.

Azért az lenne a legjobb ha valaki a nyelvjárásos beszéde mellett beszélné normálisan is a nyelvet, mert ha munkája lesz az ország másik felén akkor nehezebb dolga lehet az illetőnek.

2013. ápr. 8. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem írtam a kérdésbe, de inkább a kiejtés érdekel. Attól, hogy egy nyelvjárási beszélő kiejtése más, ugyanazokat a szavakat használja, szóval a megértés nem lehet probléma (pl. ha zárt e-t is használ). Tehát valami más?
2013. ápr. 8. 23:26
 3/8 anonim ***** válasza:
Az nagyon is helyén van, ha valaki nyelvjárásban beszél, mert az egész világon ez így van. Csak egy példa a német. Én sem érzem jól magam, ha feszélyezetten az irodalmi nyelven kellene beszélnem, mert nem ezen nevelkedtem, de könnyen megtanulható. Ezzel mások is így vannak. Akik viszont úgy tanultak meg beszélni, azoknak úgy megy a legjobban, tehát az nekik a tájszólásuk.
2013. ápr. 9. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

Kedves első válaszoló! Mindenkinek az a normális magyar beszéd, ahogyan megtanul beszélni. A saját téjegységének nyelvjárása teljesen normális.


Kedves kérdező!

Olyasmire gondolsz, hogy vannak kifejezések, amit csak bizonyos nyelvjárásokban használnak, és azt más vidékeken nem ismerik? Vagy hogy ugyan annak a szónak más-más vidéken más a jelentése?

Mindkettő igaz. Nekem azért nincsen előítéletem a nyelvjárásokkal kapcsolatban, mert én is használom a göcseji nyelvjárást, és kifejezetten igyekszem megőrizni annak a sajátosságát.

2013. ápr. 9. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Andizsuzsi ***** válasza:
És nagyon szeretem hallgatni, ahogy más vidékről valók beszélnek. Pl. sajnálom, hogy a meteorológus Reisz András szép ízes felvidéki kiejtése sokat "szelidült", amióta a televízióban szerepel.
2013. ápr. 9. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Kalocsa mellett lakok, itt jellemző az ö-zés. Én nem szoktam így beszélni, csak ha megfeledkezem magamról, olyankor előjön:) A mamámra jellemző, az ő testvérére pedig még jobban.
2013. ápr. 9. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Ahogy már írtam, a kiejtésről való vélemények érdekelnek főleg. Nem a "vout", meg hasonlókra gondolok, hanem a palóc a és á hangokra, illletve a nyílt és a zárt e hangok használatára. Mert pl. az asztal szó ugyanazt jelenti itt is, ott is, csak más az ejtése.
2013. ápr. 9. 20:36
 8/8 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező!


Van néhány oldal, ahol összegyűjtöttük a különböző nyelvjárásban beszélők szavait.

Itt pl. arról olvashatsz, különböző országrészekben hogyan nevezik az egyes állatokat, növényeket.

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__nepszokas..

2013. ápr. 11. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!