Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Van valakinek tapasztalata...

Van valakinek tapasztalata Finnországról vagy Norvégiáról?

Figyelt kérdés

Azon gondolkodom, hogy odaköltözöm. Legfőképp az érdekelne, h mennyire lehet magyarként munkát találni, milyenek a körülmények, a fizetésből mennyi megy el fűtésre:-) milyenek a helyiek, de bármilyen tapasztalatot szívesen olvasnék!

(A nyelvet természetesen legalább alapszinten megtanulnám MIELŐTT kimennék, szóval ezzel kapcsolatban nem kérek kioktatást!)

Esetleg ha vki tudna mondani megbízható munkaközvetítőt, azt is megköszönném!



2013. aug. 6. 18:08
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Norvégiáról tudok Neked mondani pár szót.

Szerintem nem attól függ, hogy magyar vagy-e, vagy más nemzetiségű (bár szerintük mi kelet-európaiak vagyunk :) ), de nagyon sok a bevándorló él Norvégiában, úgyhogy ez nem okoz problémát.

Az, hogy mennyire nehéz munkát találni, képzettség függő is, de valószínűleg valamilyen szinten hátrányban leszel a norvég jelentkezőkkel szemben.

A körülmények jók, a fizetések jók. Azt, hogy mennyi megy el a fűtésre, azt nem tudom :) Nem gázzal fűtenek, úgyhogy minden megy egybe az elektromos számlával. Vagy fűthetsz a kandallóban fával is,de persze egy albérletben azért nem olyan nagy az esély, hogy legyen kandalló. Egyes albérleti árakban már magában foglaltatik a rezsi is amúgy. Az albérletek drágák. Ha egy nagyon kis lakást akarsz bérelni, akkor talán 6-7 ezerért már lehet találni, ha szerencséd van. De kb egy szobát is 4000-ért lehet bérelni. Egy 40-50 négyzetméteres lakás már 10.000 körül van havonta. Bele kell még kalkulálni azt is, hogy 2-3 havi kauciót érnek. (minden ár norvég koronában értendő, 1 korona durván = 40 Ft). Ha jól spórolsz a kajával, akkor 2-3 ezer koronából lehet kijönni havonta. Plusz persze a tömegközlekedés díjai is hozzájönnek ezekhez.

A norvégok kissé hűvösek, tartózkodóak szerintem az idegenekkel szemben, de ha megismered őket jobban, akkor nagyon kedves emberek, persze ez embertől is függ.

Pedig én mégiscsak hozzászólok a nyelvtanuláshoz, mert nagyon fontos. Szerintem legalább középfokig érdemes megtanulnod. Alap szinttel nem mész semmire, nem fogod megérteni, mit mondanak. Annyira gyorsan és szlengesen beszélnek, főleg Osloban, hogy teljesen esélytelen, azt hinnéd, hogy amit mondanak, az egy szó, amit nem ismersz, de nem, csak szeretik összeolvasztani őket..Úgyhogy nagyon jó nyelvtanárra lesz szükséged.

Fel lehet venni a kapcsolatot az EURES-szel, ők foglalkoznak a külföldiek munkavállalásával. A hivatalos munkaközvetítő itt a NAV, de legalább középszintű nyelvtudás nélkül ők sem állnak Veled szóba. Lehet még keresgélni esetleg a finn.no-n is, de persze van sok munkaközvetítő még, de sajnos nem nagyon ismerem őket.

Finnországról nem sokat tudok nyilatkozni, csak egy ismerősöm elmondása alapján. A fizetések annyira nem magasak, mint Norvégiában, munkát nem túl könnyű találni, a finn nyelv a magyarhoz hasonló nehézségű. Viszont nagyon szép ország ez is. De sajnos itt nem éltem, úgyhogy érdekben nem tudok nyilatkozni.

2013. aug. 7. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!