Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy aki a...

Miért van az, hogy aki a vidékre (mint Bp. -n kívüli helyekre) rosszat mond, az bunkó, de Bp. -t és a pestieket nyugodtan lehet sértegetni?

Figyelt kérdés

A "vidéki" szó használatáért elnézést ha bánt valakit (itt olvastam), de nem tudtam máshogy megfogalmazni, nekem egyébként a nem pesti, de városi ismerőseim is vidékinek hívják magukat, ezért merem ezt használni.

A kérdést azért tettem fel, mert volt nemrég egy kérdés a vidékieknek, ahol ment rendesen Bp. szidása mint sok más helyen, ami engem pl. bánt. És nem értem, hogyha a vidékre én nem mondhatok egy rossz szót se (nem mintha akarnék!, a családom egy része ott él), az miért elfogadott, ha valaki büdös koszfészeknek nevezi a szülővárosom (hozzátéve hogy minden pesti bunkó)?


2013. szept. 12. 21:56
 1/8 anonim ***** válasza:
12%

Pest valóban egy koszfészek, néhány ház kivételével lerobbantak. Csak a pestiek találják szépnek.

Azért szidják a pestieket, mert sokan közülük lenézik, ostobának, műveletlennek tartják a vidékieket. Pedig tapasztalatom szerint Pesten sokkal több a műveletlen, mint vidéken.

2013. szept. 12. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Értem, hogy emiatt van, de még mindig nem tiszta, hogyha én azt mondom, hogy a vidékiek parasztok, az elítélendő, de az hogy a pestiek bunkók, műveletlenek, stb. az teljesen rendben van?
2013. szept. 12. 22:32
 3/8 anonim ***** válasza:
7%
hát, a vidékieknek van egy kis kisebbségi komplexusa, ezért szeretik élezni ezt a dolgot. el kell nézni nekik.
2013. szept. 13. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én "átmeneti eset vagyok", sose tudom, hívhatom-e magam vidéknek, mert Buadpest mellett lakom, de egy kicsi városkában. A vidék szóra még sosem hallottam, hogy sértő volna, bármilyen vidéki ember szívesen használja. Amúgy nem mindegy, mit mondasz. Az ottani embereket szidod-e, vagy a területet. DE mért, egyáltalán mit akarnál mondani a vidékre?

Én amúgy minden nap beutazom Pestre, és nem igaz, hogy csak a pestiek látják szépnek, legalábbis a belvárost. A kosz és a falfirkák valóban vannak, azokat tudnám mellőzni, na meg nem vagyok egy városi típus (tömeg, stb.)

2013. szept. 13. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Ja, most olvastam végig a kommenteket. Hát igen, a vidékiek azért veszik ezt sértőnek, mert kapnak néha igazságtalan megjegyzéseket is, pl. vannak bunkó emberek, akik szerint a nyelvjárásban beszélés gáz, és hasonlók. Egyébként nekem is inkább a pestiekről van rosszabb tapasztalatom, de nem igaz, hogy mind buta, vagy bármi.
2013. szept. 13. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 zabmester ***** válasza:
Azért, mert "vidék" alatt nem egy adott várost értenek, hanem mindent, ami nem Budapest. Tehát ez egyfajta általánosítás, ha mondjuk egy pesti azt mondja, hogy vidéken mindenki paraszt, akkor abba beletartozik mindenki, aki nem a fővárosban él, míg ha csak egy adott városról mondana az illető negatív kritikát, az jóval elfogadhatóbb lenne (nyilván az ott élőknek akkor sem biztos, hogy tetszene). Pl. én nem igazán kedvelem Pannonhalmát (bocsi mindenkitől, akit érint), egyszerűen nem jött be az a város. Szerintem ez így oké, bárki mondhatja bármelyik városra, hogy nem tetszik neki. De ha azt mondanám, hogy az én városomon kívül mindegyik gáz, az már problémás lenne, nem? Épp így egy nem pestinek lehet az a véleménye, hogy Budapest nem tetszik neki, mert miért is ne érezhetné így? Te pestiként ugyanígy mondhatod, hogy x város neked nem tetszik, de ha azt mondod, hogy a vidék úgy ahogy van gáz, az már általánosítás, hiszen gondolom nem jártál az ország összes településén.
2013. szept. 13. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A probléma nem a vidéki szóval van, hanem az, ahogy sok pesti használja.


Mert addig oké, elfogadható, hogy vidéknek neveztek Budapesten kívül mindent, még akkor is, ha egyébként vidéki városokban a vidék a város vonzáskörzetét jelenti (ezért pl. vidéki buszpályaudvarnak is hívják a távolsági/helyközi buszput).


A gondok ott kezdődnek, hogy miután ezt tisztáztuk, utána mégis úgy használja sok fővárosi a vidéki szót, mint ha a vidék kizárólag falusi környezetet jelentene.


Egyébként visszakérdezek, szerinted pl. 3-as válasza nem lehet ugyanúgy sértő vidékieknek, mint ahogy 1-es neked? Mégis 57% egyetért vele, akkor most mit is szabad mondani és mit nem?


Egyébként egyszer egy fórumban ment a vita, hogy hol jobb élni, én azt merészeltem írni, hogy Budapest nekem nem pálya, előbb megyek külföldre, ha nem lesz munkám, mint a fővárosba, erre olyanokat kaptam, magánban még olyat is, hogy az a vidéki város, ahol élek (150 ezres) egy belterjes tanya. Holott az én érvelésem alapja egyáltalán nem az volt, hogy a pestiek bunkók (habár ennek van valóságalapja, de nem az, hogy bunkók, hanem más közegben más számít bunkóságnak, pofátlanságnak), hanem az, hogy én bezárva érezném magam egy akkora nagyvárosban.

2013. szept. 13. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Egyébként ahogy 6-os is mondja, sokkal nagyobb általánosítás vidéket szidni, mint Budapestet, hiszen utóbbi csak egy város, még ha nagy és a főváros, akkor is, míg előbbi esetben nagyon nem mindegy, hogy melyik faluról, városról, megyéről van szó. Nekem például Budapest mellett Debrecen sem kedvelt város, meg általában az alföldi városokat nem szeretem, Fehérvárt meg jobban rühellem, mint Budapestet, és az ottani emberek jelentős részéről is rosszabb véleménnyel vagyok.
2013. szept. 13. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!