Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mit tartotok igényes irodalomn...

Nádszálkisasszony kérdése:

Mit tartotok igényes irodalomnak, mi határozza meg?

Figyelt kérdés
Tudtok címeket is mondani?

2013. nov. 6. 11:07
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
A klasszikusok mindenképp. Ha azon átküzdöd magad, csodás olvasmány élményekben lehet részed, amik felülmúlják a mai látványgenya számítógéppel csinált filmeket. Klasszikusokból bármi, Goethe, Thomas Mann, Jókai, Móricz, Pinokkió kalandjai, Verne...a sor végtelen, attól függ, mi érdekel. Könnyed, antik, filozófikus, nehéz, veretes -Tolsztoj, Dosztojevszkij..-...Mit szeretnél olvasni?
2013. nov. 6. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes kérdés, múltkor ezen gondolkodtam. Pl. én Vernét (elnézést kérek az első válaszolótól) még a ponyvába sem sorolnám, annyira olvashatatlan számomra, sokak meg azt mondják szépirodalom. Rejtőt is sokan szépirodalomnak mondják, én inkább tartom igényes ponyvának. Ami szintén a határon mozog, de nekem egyértelműen szépirodalom az Robert Merle. Csodálatos könyvei vannak igen mély és elgondolkodtató tartalommal.

Hogy konkrétan mi határozza meg? Nekem az, hogy lesz-e tőle valami olyan érzésem, hogy igen, ez hozzátett a személyiségemhez, több lettem tőle, gondolatokat ébresztett bennem, nem csak elolvastam, aztán másnapra elfelejtettem. Stephen King pl. számomra ilyen. Kedvelem, de semmi különösebb gondolatot nem ébreszt bennem, nem jut eszembe egy-egy könyve valamiről csak úgy.

Pár cím a kedvenceim közül a teljesség igénye nélkül:

Bulgakov- Mester és Margarita

Kosztályi regényei

Babits regényei (bár ez sokaknak száraz, szerintem csodálatos)

Az sulis kötelezők is jók általában

Kis herceg

Poe elbeszélései

Maupassant elbeszélései

2013. nov. 6. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Ja, mi határozza meg? Az időtállóság, emberi alapeszmények megléte, építő jellege, közösségi alapértékek, etikai, filozófiai jelleg...még sok apróság
2013. nov. 6. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

J.D. Salinger - Zabhegyező

Charles Dickens - Nehéz idők

Charles Dickens - Twist Olivér

Charles Dickens - David Copperfield

Charles Dickens - Nagy várakozások

Charles Dickens - Két város regénye

Ernest Hemingway – Akikért a harang szól

Ernest Hemingway - Az öreg halász és a tenger

Jules Verne – 80 nap alatt a Föld körül

F.Scott Fitzgerald – A nagy Gatsby

Oscar Wilde – Dorian Gray arcképe

George Orwell – Állatfarm

George Orwell - 1984

Homérosz – Iliász

Homérosz - Odüsszeia

Alexandre Dumas – A három testőr

Alexandre Dumas - Monte Cristo grófja

Niccolo Machiavelli – A fejedelem

Gabriel Garcí¬a Márquez – 100 év magány

Leo Tolstoy – Anna Karenina

Victor Hugo – Nyomorultak

Franz Kafka – Az átváltozás

Albert Camus - Közöny

Daniel Defoe – Robinson Crusoe

Jane Austen – Büszkeség és balítélet

William Shakespeare - Macbeth


Ha tudsz angolul, akkor itt van ez a praktikus oldal, csak meg kell találnod magyarul a felsorolt könyvek megfelelőit: [link]

2013. nov. 6. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Érdekes amit írtatok! Egyfelől azért mert én is ezt tartom igényes irodalomnak, másfelől viszont nem írtatok igényes kortárs műveket. (nem szemrehányás!) :)


Ezekkel az írokkal hogy álltok?

Otlik Géza

Esztárházy Péter

Nádas Péter

Bodor Ádám


Nekem rengeteg kortás könyvet kell elolvasnom egy kurzusomra, de rettenetesen szenvedek velül. Vessetek meg, de nekem ezek nem feltétlenül tartoznak bele az igényes irodalom kategóriába.

2013. nov. 6. 12:43
 6/16 anonim ***** válasza:
52%
Én azért nem írtam kortást művet, mert szégyen vagy sem, nem ismerem őket. Valamiért eddig nem olvastam késztetést, hogy olvassam őket, nem tudom, miért.
2013. nov. 6. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Ottlik: Iskola a határon igen, de a többiektől nem olvastam semmit. Nekem a klasszikus, ami klasszikussá vált az idők folyamán. De a jelentől sem zárkózok el, de a koroknak megvan a maguk problémafelvetése,ami megjelenik az irodalomban. Engem a jelen politikai, zsidó-keresztény konfrontációk nem érdekelnek és az ilyen témájú művek sem, emellett nagyon nem vagyok vallásos, tehát számomra ezek semmi.
2013. nov. 6. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

Azt tartom irodalomnak, aminek értékes mondanivalója van, nyelvtanilag választékos, igényes a stílusa. Mind tartalmilag, mind a nyelvtani megformálás tekintetében magas színvonalú. Tanít, elgondolkodtat, "ad valamit". Erkölcsileg gazdagodsz az elolvasása által.

Az igényes- és a ponyvairodalom közötti határt nem lehet élesen meghúzni, a már említett Rejtő és Verne mozognak nagyjából a határon. Én személy szerint hatalmas tisztelője vagyok mindkettőjük munkásságának.


A kortársak közül egyértelműen szépirodalom Esterházy Péter és Ottlik Géza. Az én értékítéletem szerint Moldova Györgynek a rendszerváltás előtti művei is szépirodalomnak minősülnek; a mai írásai már sajnos nem érik el ugyanazt a nívót.


Címek helyett inkább szerzőket írok. Igényes irodalmat alkottak tehát (többek között, és személyes kedvenceimmel kezdvén) a következők: Dosztojevszkij, Tolsztoj, Bulgakov, Szolzsenyicin, Goncsarov, Hrabal, Sienkiewicz, Dumas, Voltaire, Hemingway, Orwell (szintén határeset, de én szépirodalomnak tartom), Semprún, Kertész Imre, no és persze a kötelező olvasmányok által megismert szerzők.

2013. nov. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Kortárs írókat nehéz olvasni, mert nagyon kell hozzájuk ismerni korábbi korok irodalmát. Erre talán Nádas Péter a legjobb példa, őt az antik görög irdalom nélkül nehéz megérteni. Őt és Esterházyt kedvelem, Bodor Ádámnak egy művét olvastam, de azzal vért izzadtam.

Részemről kortárs irodalomban Tasnádi István, Jókai Anna, Party-Nagy Lajos és Géczi János a kedvencek.

2013. nov. 6. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
De buta vagyok, most jut eszembe, tényleg olvastam kortársat. Szabó Magdát nagyon szeretem, Jókai Annának 2 könyvét olvastam, azok is tetszettek, Party-Nagy Lajosnak szintén 2 könyvét olvastam, és szintén tetszettek.
2013. nov. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!