Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hol tudnának segíteni rajtam?...

Hol tudnának segíteni rajtam? Kicsit ízes vagy "parasztos" a kiejtésem, de én nem veszem észre, hogy mit kéne máshogy mondanom, mert ugye nekem ez a természetes. De szeretnék szépen beszélni, mert nagyon zavar.

Figyelt kérdés
2009. nov. 18. 08:51
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
84%
Hát max keress hanganyagokat, akár filmekben és próbáld utánozni őket. De nem tudom, hogy mennyire parasztos ez a kiejtés, gondolom arra gondolsz, hogy tájszólásod van. Esetleg ha van jóbarátod akinek nincs, vele gyakorolhatnál, hogy segítsen. De nemtom annyira gáz lenne a beszéded?
2009. nov. 18. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
87%
A tájszólás normális dolog, egyenrangú bármely más kiejtéssel. Tehát tájszólással is lehet szépen beszélni. Egyébként a legkönnyebben úgy lehet megtanulni az irodalmi magyar nyelvet, ha filmeket nézel, vagy olyan emberek közé kerülsz, akik viszonylag jól beszélik (például bölcsészek, értelmiségiek).
2009. nov. 18. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Húú, örülök, hogy feltetted a kérdést, barátnőmmel pont arról beszélgettünk, hogy aki "parasztosan" beszél, az vajon érzi-e, hogy mit mond máshogy. De akkor ezek szerint nem. Nekem ez furi, mert hát aki meg nem így beszél, az is hallja, ha valaki úgy beszél mint te, és ha akarja, utánozni is tudja. Nem bántásból írom ám, nincs ezzel baj, csak hát igen, ha valaki úgy beszél, ahogy te, akkor sokan lenézhetik.

Ha van olyan jó barátod, barátnőd, aki a standard szerint beszél, őt kérd meg, hogy hívja fel a figyelmed arra, hogy mit mondasz másképp, és mutassa meg, hogyan kell mondani. Márt hát ezt itt írásban nem lehet :)

2009. nov. 18. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
39%
nem tudom de a logopédus nem ilyeneket csinál? nem tudom
2009. nov. 18. 09:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
83%
Tök normális dolog a tájszólás. Amúgy meg mindenki tájszólással beszél, mivel tájszólás mindenhol van :) Ugyanolyan szépen beszélsz, mint mások, csak más tájszólással. Ez egyáltalán nem ciki. Vannak olyan országok, ahol két különböző vidékről érkezett ember alig érti meg egymást, annyira eltérően beszélnek a tájszólások miatt.
2009. nov. 18. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek! :)

Amúgy van egy pár szó amit tudom , h rosszul ejtek, de egyébként úgy általánosan rossz a kiejtésem, de nem tájszólás, vagy nem tudom, mert debreceni vagyok, itt nem olyan erős a tájszólás (de az létezik itt is, tudtommal)

Szóval nézzek filmeket.

Milyenre gondoltatok?

2009. nov. 18. 09:57
 7/13 anonim ***** válasza:
77%
Csak régi magyar filmeket nézzél,mert az újakban és a TV-kben sem bezélnek helyesen,szépen.
2009. nov. 18. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
82%

A tévével az a gond, hogy hozzászokik a fülünk. Nálunk például nagyon sok tájszólás van (Erdély, Székelyudvarhely), amit a hétköznapi életben csak akkor észlelünk, ha mást hallunk a sajátunknál. Ezzel szemben a tévében szinte csak magyarországi csatornákat nézünk, és ott meg az természetes számunkra, amit ott hallunk. Ha mo.-i személlyel találkozok élöben, azonnal észreveszem rajta, vagy ha a tévében hallok valakit úgy beszélni, ahogy én is teszem, szinte csavarja a fülemet, annyira furcsa.


Szerintem, ha változtatni akarsz a kiejtéseden, olyan környezetben kell lenned sokat, akik úgy beszélnek, ahogyan te is szeretnél.

2009. nov. 18. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
77%

Úgy van ahogy előttem írták, ha sokat hallasz nem-tájszólású embereket a te kiejtésed is hozzájuk idomul.

Ebben biztos vagyok mert sajnos visszafelé is működik, én régen teljes szavakat mondtam ki és normális hangejtéssel. Viszont elköltöztünk másik megyébe, nem tudom pontosan mennyi időbe telt(1-3 év), de egyre jobban "elkényelmesedett" a kiejtésem, olyan lett mint az övék. "vót, honne, gyössz..." mondjuk ezeket nem mindig így mondom mert tudom normálisan is, de a kiejtésemen hallom magamnak hogy nem arra áll rá a szám:)

...Na szóval ha elég időd töltesz el olyan emberek közt akiknek számodra tetszetós tájszólása van, veled is körülbelül így lesz.

2009. nov. 18. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim válasza:
100%
Vannak debreceni ismerőseim én is érzem a kiejtésükön, de nekem tetszik. Színfoltjai a magyar nyelvnek. Beszédtanár tud segíteni.
2009. nov. 18. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!