Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Érezte-e már azt valaki, hogy...

Érezte-e már azt valaki, hogy nem idetartozik, idegen számára ez a kor?

Figyelt kérdés

Néha társaságra vágyom, néha elszigetelődésre. Arra, hogy valaki megértsen, ugyanakkor az is zavar, ha nem tudok azonosulni mások teljesen más morális értékrendjével, világnézetével, esetleg zenei vagy filmes ízlésével. Ha éltem volna a 30-as, 40-es években, akkor fantasztikus filmek voltak, zenék, életmód. Micsoda sztárok istenem és milyen felhőtlen boldogság áradt ezekből a filmekből, a zenéből. Az már más kérdés, hogy mekkora szegénység volt és a két háború közötti fenyegetettségben éltek. De volt összetartozás érzés, más volt a morál, képesek voltunk tenni egymásért. József Jolán József Attiláról szóló könyvében bemutatja azt a világot, amelyben még az egymással való törődés, az odafigyelés, a szomszédolás milyen nagy divat volt. Ma hová lett ez? Nem is beszélve arról, ha már az imént könyvet említettem, hová lett a kultúra iránit igény, az olvasás, a színház szeretete? Miért mentek tönkre a barátságok? Az emberek egyre kevesebbet beszélnek egymással, alakoskodnak, megjátsszák magukat, törnek előre önnön céljaik megvalósítása érdekében. Szomorúan kell tapasztalnom, hogy mindenki megy előre, néz ki a fejéből és sajnos nem a boldogság az, amit leolvasok az arcokról. Hát elfelejtettünk már boldogok lenni? Kiúttalanság, érzelmi élet elsivárosodása, depresszió mind-mind látszik az embereken.

Továbbá, bár nem tartozik az előző gondolatmenethez, de mostanában érzem, hogy egyre kevesebb dolog fér bele egy napba. Ennyire felgyorsult az idő? Titeket nem zavar az állandó mentőautó és telefoncsörgés ez a rohanás? Megpihenni vágyom néha. Fiatalok élnek mit sem törődve a másikkal, lezseren nem tudva semmit erről a világról. Egymást összetapossák mint a birkák, nyájakba tömörülnek vagy inkább bandáznak, közben fogalmuk sincs arról mi az élet vagy el sem gondolkodtak az élet fontos kérdésein. Morál sehol, közbiztonság a mélypontra süllyedt, bűnözés, alattomosság, erőszak, erőszak, erőszak. Mit tettél velünk, te rohadt civilizáció?

Utolsó tényezőként vagy faktorként említeném meg, hogy hová lettek ma az igazi csillagok a mozivászonról, az igazi zenészek? Helyüket felváltották kétperces sztárok és celebek. Ez hová vezet? A kortársaink között nem találjuk a helyünket, mert más elvek mentén élünk. Mi lesz itt még, mit hoz a jövő? Soha a történelemben szerintem még ilyen furcsa kor nem volt. Hogyan tudnék úgy élni a jelenben, hogy megmaradok az, aki vagyok és nem idegesít fel minden? Tapasztalt már valaki hasonlót az általam leírtakhoz?


2014. jan. 29. 00:17
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nekem a menyasszonyom mindig mondja hogy olyan vagyok mint aki a 20as, 30as evekbol jott. :)

Szeretem annak a kornak a szellemiseget, a regi filmeket, zeneket.

Bar hozzam a 80as evek is nagyon kozel all, akkor voltam gyerek es mar akkor is nagyon mas vilag volt. Vagyunk ezzel igy egyebkent joparan.

2014. jan. 29. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Nagyon sokszor éreztem már ilyet.

Azt szerencsére te is belátod, hogy az általad favorizált időszakban sem volt "móka és kacagás" az élet. Szeretem a régi filmeket (hiszen akkor még tudtak a magyarok is jó filmeket készíteni), de az az életforma tényleg nagyon kevés embernek volt a kiváltsága. A boldogság sem lehetett annyira felhőtlen, mint ahogy mi azt innen látjuk.

Valóban nagyobb volt az összetartás, az emberek még foglalkoztak egymással, nem facebook-on meg egyéb internetes eszközökkel kommunikáltak egymással, na de ez elmondható hozzánk sokkal közelebb álló korszakról is.

A kultúra iránti szeretetről kifejtett véleményeddel egy apró dologban nem értek egyet. Természetesen ma tényleg sokkal kevesebben szeretnek olvasni, művelődni. Azonban olyan drága a könyv, a színház, az értelmesebb újság, hogy az ember vagy nem tudja megfizetni, vagy sajnálja rá a pénzt. Sajnos ahogy akkoriban, úgy most se mindenki engedheti meg magának.

A többi gondolatoddal teljesen egyetértek, ezt én is észrevettem. Depresszió, életuntság, ez mind igaz. Az élet pedig csak úgy rohan, olyan, mintha tegnap lett volna 2009, szinte szállnak az évek, és észre sem veszem.

Ezért kellett a nagy liberalizmus, hogy az igazi értékeket nyomtalanul eltüntessék. Igazából kifejtetted az összes gondolatomat a témával kapcsolatban, úgyhogy nem tudok neked olyan hosszú választ adni, mint szerettem volna.

Ez a fogyasztói társadalom, az ilyen "celebeket" azért futtatják, mert hasznot hoznak a médiának, mert ez kell a népnek. El van korcsosulva az egész ország.

2014. jan. 29. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Egyebkent minel kisebb kozossegben elsz annal jobb. Edesapam egy matrai kis faluban el, ott nincs rohanas, nem csorog a telefon, nincs 1000 auto az uton es este a valo vilag helyett is a tabortuz korul ulnek a szomszedok-baratok es valodi tarsasagi eletet elnek. Van persze tv es szamitogep, de csak annyit hasznaljak amennyit meg szukseges. Ott ha barmi kell, pl kutat kell asni a szomszedban akkor biztos van 2-3 hivatlan segito es ezek tudjak hogy nekik is lesz segitseg hasonlo esetben. Igazi kis kozosseg akik torodnek egymassal es nem forditjak el a fejuket.
2014. jan. 29. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

3-as válaszoló, ne vedd kötekedésnek (tényleg ne), de amiről te írsz, nagyon kivételes eset lehet. Onnan tudom, hogy én is egy Mátra közeli kis faluból költöztem el, mert nem lehetett tovább ott élni.

Rohanás kimondottan nincs, de csak mert hétköznap a normális emberek mind a városba mennek dolgozni, a gyerekek és kamaszok szintén a városba mennek iskolába, és csak a munkakerülők meg az öregek vannak otthon. Szóval van a csend és az unalom, amikor tényleg nem tudsz szólni senkihez, szerintem ez nem valami pozitív dolog (persze van akinek ez kell, hogy békén hagyják).

Ez a tábortüzes dolog is nagyon szép, de én ezt se tapasztaltam egyik falun se, sőt. A fiatalok 95%-a az internet előtt ül minden szabadidejében, és divat nézni a Való Világot meg az Éjjel nappal Budapest című szennyműsorokat. Az idősebbek pedig folyton szidják az embereket a hátuk mögött, és megy a rosszindulatú pletyka, ami nem tekinthető harmonikus baráti-szomszédi viszonynak. Alig van közös témájuk az embereknek, mindig egy harmadikat szidnak vagy panaszkodnak.

És akkor még nem is beszéltem a bűnözésről (c-típusú állampolgárok). A falusi összetartásnak pedig szép modern példája, hogy a falusi lány már szinte az összes falusi fiúnak "megvolt", nincsenek erkölcsök.

2014. jan. 29. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
Hozzám is még a 60-as, 70-es évek beat vagy később rock korszak, a blues zene, a jazz.
2014. jan. 29. 00:51
 6/13 anonim ***** válasza:
4es, itt megoldottak a dolgot, a polgarmester egyszeruen nem enged bekoltozni c tipusu embereket a faluba. Nincs beloluk.
2014. jan. 29. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
De mi lehet ma a boldogság kulcsa?
2014. jan. 29. 01:26
 8/13 A kérdező kommentje:
Azt észrevettétek, hogy mi is mintha elgépiesedtünk volna? A mai zenék is ezt tükrözik. Nem tudom én ha meghallom a house-t vagy egyéb gépzenéket rögtön tekerem le a rádión a gombot, mert annyira idegesít. Nem vagyok műanyag ember.
2014. jan. 29. 01:28
 9/13 A kérdező kommentje:

"Tudom, hogy szólni kell vagy lépni, de arcukban robotok néznek. Nyelvük magyar szívük idegen, nem tagadom le, hogy félek."


"Keresnék a gépben egy jó zenét. Olcsó pénzért okádja a nyálat. A kukában bambán virágzik a szemét"

2014. jan. 29. 01:31
 10/13 anonim ***** válasza:

Álnosztalgia, majd elmúlik :)


Kultúra: Ma is vannak jó zenék, jó filmek (sőt...), csak meg kell találni. Mérhetetlen mennyiségű szellemi termék elérhető egyszerűen az internetnek köszönhetően.


Emberi kapcsolatok: Az emberek pedig alapvetően mindig ilyenek voltak. A mindennapi életről szóló történelmi dokumentumok legalábbis nekem ezt mutatják. Egy mai embernek sookkal több barátja van, és könnyebben találkozhat az ő személyiségének megfelelő társsal. Tény, hogy megváltoztak a kommunikációs formák, de ez csak kevesebb udvariaskodást jelent, az érzelmek nem változnak.


Ami a világot illeti, az rajtad is múlik, hogy milyen. Le lehet lassítani. Nyugodtan kapcsold kia mobilt, én már rászoktattam a családot az emailre, csak akkor hívnak, ha muszáj, a többi szám meg blokkolva van. Utcán füles be, és már is megszűnik a külvilág. Oszd be a napod, ne válallj túl sokat, és akkor lehet ráérősen hazasétálni vagy munka/suli után leülni egy picit beszélgetni.


Fel a fejjel, nézd az élet szebbik oldalát :)

2014. jan. 29. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!