Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Kire mondhatjuk manapság,...

Kire mondhatjuk manapság, hogy értelmiségi? Hogyan lehetne bekategorizálni? Minimum egy MA diploma és felsőfokú nyelvismeret, kultúra kedvelő? Kikre lehet ráhúzni ezt a "sablont" a mai világban?

Figyelt kérdés
2009. dec. 30. 20:26
 1/10 anonim ***** válasza:
20%

Szerintem leginkább az egyetemet végzett középosztályra.

Bár abból is inkább csak a tudósokra szokták mondani (bölcsészek, természettudósok, jogászok, teológusok).

Mérnökökre, orvosokra nem annyira.

2009. dec. 30. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
59%

szerintem mindenki értelmiségi,aki egyetemet végzett,és szellemi foglalkozást űz,és nem is csak a középosztálybeliek,hanem bárki,akire ez igaz


tehát szerintem a jogász meg az orvos is értelmiségi

2009. dec. 30. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
29%

Elméletileg meglehet.

De nem szokták rájuk mondani.

Hagyományos értelemben értelmiségiek az írók, újságírók, tanárok, (modern szóhasználattal) politológusok, filozófusok.

2009. dec. 30. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
92%

Az értelmiségi többértelmű szó.


Egyik jelentése az, hogy értelmiségi az, akinek felsőfokú végzettsége van.


Másik jelentése az, hogy értelmiségi az, aki kreatív, önálló gondolkodásra képes, azaz saját rendszerben gondolkodik, új gondolatai vannak (tehát mondjuk egy egyszerű irodai dolgozó vagy általános iskolai dolgozó nem értelmiségi, de egy tudományos kutató vagy egy író az).


Végül harmadik, kissé pejoratív értelme az, hogy értelmiségi az, aki a véleményiparban dolgozik (tehát a közvélemény alakításában vesz részt). Írók, újságírók, politikai megmondóemberek stb.

2009. dec. 31. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
51%
sztem azok, akik egyetemre járnak/jártak... de bárkire ráhúzható, aki szellemi munkát végez a mindennapokban
2009. dec. 31. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

"sztem azok, akik egyetemre járnak/jártak... de bárkire ráhúzható, aki szellemi munkát végez a mindennapokban"


Az ilyen definíciókkal az a baj, hogy ez alapján a lakosság fele értelmiségi :)

2009. dec. 31. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
24%
És ha a fele lakosság értelmiségi,akkor mivan??Amúgy szerintem a lakosság fele nem végzett egyetemet,de mind1:) Ha így lenne se lenne semmi bajom vele,se a definícióval.
2009. dec. 31. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
22%

sztem az az értelmiségi, aki ehhez méltóan viselkedik, olyan a nyelvhasználata, kulturális eseményekre, színházba hangversenyre jár, kedveli a művészeteket, van egy alapműveltsége.


anyukám pl. ovónőként végzett, nem abban dolgozik, de a párja egyetemi tanár, nagyon művelt, nagy koponya a pasi...

szal sztem anyukám se egy szakadt suttyó, ha egy DR szóba áll vele :)

2009. dec. 31. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
46%
8: Miért kéne egy értelmiséginek színházba és hangversenybe járnia? Attól okosabb lesz? Egy bölcsész vagy zenész meg sem közelíti egy mérnök vagy természettudós szellemi tudását.
2014. febr. 23. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
93%
hat ebben en teljesen mas velemenyt kepviselek. ha valaki azt hiszi az ertelmisegi egyenlo a diplomassal, akkor kabe a szo jelentesevel sincs tisztaban, ergo nem lehet ertelmisegi. az ertelmisegi egy aktiv szerepkor, olyan egyen aki a sajat erdekein messze tulmutatoan akar velemenyevel, akar cselekedeteivel, akar munkajaval tesz valamit egy kisebb-nagyobb kozossegert, vagy akar a tarsadalomert, szellemi kepessegeivel aldoz a koz oltaran igy vagy ugy. a magyar ertelmiseg halott, partpreferenciak menten tombosodott, igy ertelmisegnek nem tekintheto, nem beszelve, hogy velemenyformalo ereje sincsen. mint ahogy eros civil tarsadalom sincs. na ezert tartunk itt. huu de messzire mentem.
2014. szept. 25. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!