Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az írók, költők tényleg ennyi...

Az írók, költők tényleg ennyi mindent belegondoltak a műveikbe vagy csak túlgondolják az irodalomkritikusok?

Figyelt kérdés

Ma irodalom órán Tamási Áron Kivirágzott kecskeszarvsk című novelláját értelmeztük, illetve a tanárnő beszélt róla.

Fölmerült bennem az a kérdés, hogy Tamási tényleg ennyi metaforát rejtett el a műveiben.

Ő, mint tudjuk egy nagyon egyszerű, erdélyi író. Órán beszéltünk arról, hogy szinte mindennek metaforikus értelme van. Például a kapufélfa azt szimbolizálja ahogyan József az egyik világból egy másikba kerül.

Vajon ő ezt tényleg így gondolta vagy csak a kritikusok gondolnak bele túl sokat?

Szerintetek?


2014. okt. 16. 21:45
 1/3 anonim ***** válasza:

Neked se ártott volna megtanulni az irodalmi elemzés alapjait. Akkor nem merülne fel benned ilyen kérdés.

Egyébként Tamási Áron lehet, hogy egyszerű ember volt, de kifejezett figyelte a kortársait és jártas volt a klasszikus irodalomban is. Erről több levelezésében is írt.

2014. okt. 16. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Sz. K. Rebeka válasza:

Az irodalom tanárnőm mondogatta mindig azt, hogy az egyik költő a művére írt kritikára/megfejtésre csak ennyit válaszolt: "Gondolta a fene!"


Egyébként van olyan, hogy tudatalatti... Én magam is író vagyok, és amikor az egyik könyvemet felolvastam a barátnőmnek, az első két-három oldal után megkérdezte:

Ez rólad szól?

Nem! Még csak nem is hasonlít rám a karakter személyisége, élete... vagy mégis?

Minden alkotó belevisz a műveibe egy kicsit önmagából. Olykor tudtán kívül is.


Tehát: Lehet, hogy nem gondolt a megállapított objektumokra mondjuk Tamási Á., de akarva-akaratlanul is beleírhatott olyat, amit még ő sem sejtett.

DE!!! Ha valaki minden egyes költői eszközt - és az azokhoz tartozó összes gondolatot - tudatosan alkalmazza, az minimum profi, vagy zseni ;)


Sorry a hosszú monológért.

2014. okt. 30. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Második, amit meséltél, nem igaz. Azt Arany jános mondta, hogy gondolta a fene, és így terjedt el, de valójában úgy történt, hogy azzal vádolta egy kritikus, hogy nem olyan lángoló lelkű, mint petőfi, és azt mondta, ő kivárja, míg elül a vihar. mire arany: várja a fene. aztán elterjedt, hogy a hozzád hasonlók mondhassák. nekem irodalomtörténész mondta.
2014. nov. 30. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!