Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen volt a hétköznapi élet...

Maxx kérdése:

Milyen volt a hétköznapi élet a Kádár-korszakban (munka, társadalmi élet, szórakozás, kikapcsolódás, lehetőségek stb. )? A részletek alább.

Figyelt kérdés

Hogyan kell elképzelni a korszakot az átlag-társadalom szemszögéből? Ha össze kellene vetni 2015 Magyarországát a korszakkal milyen elemeket emelnétek ki, ami egy mostani fiatal számára rendkívül furcsa és/vagy elképzelhetetlen volna? Mi volt a jobb és mi a rosszabb, mint manapság? Nem kifejezetten a politikai élet és a gazdaság részletezését kértem semelyikőtöktől: csupán a mindennapi életről szeretnék képet kapni - ideológiai csatározás fölösleges (bár a sokadik oldal után úgyis az lesz belőle :P ). Különösképpen az érett Kádár-korra volnék kíváncsi (hetvenes-nyolcvanas évek)! Nagyon örülnék neki, ha a legváltozatosabb lenne a válaszadók korosztályának megoszlása, tehát aki tinédzser volt akkor vagy fiatal, életét kezdő felnőtt, esetleg középkorú ember: ne kímélje a billentyűzetet! :D Mindenkinek előre is köszönöm! :)

27/F



2015. júl. 28. 19:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem volt internet és mobiltelefon, vezetékes is alig. Két csatorna volt a tévében. 4-6 évet kellett várni a Merkúrnál a kiválasztott személygépkocsira, ami Trabant, Wartburg, Skoda, Dacia vagy Zsiguli volt.


Az emberek mintha többet jártak volna kirándulni a szabadba vagy kertet művelni a hétvégi telekre. Mintha többet is sportoltak volna az emberek, minden valamire való vállalatnak volt focicsapata.


Nem igazán voltak éjszakai klubok sem zenei fesztiválok, viszont a rockbandák rengeteget koncerteztek, turnéztak.


A gyerekeket ki lehetett engedni egyedül is az utcára, nem kellett félteni őket.

2015. júl. 28. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
30%
Hiába volt pénzed, akkor is csak ugyanabból a három termékből választhattál.
2015. júl. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 homo ludensz ***** válasza:
100%

Meló után beálltam a sorba a pénztárnál odaadtam a 10 forintos érmét és kaptam 3 korsó sörre blokkot meg 1 alumínium forintot. Szépen komótosan megiszogattam s kutyát sem érdekelte hogy én hol dolgozom,hol lakom stb. Sosem kötözködtem de mások sem próbáltak belém kötni. Sok-sok évig hétköznap oda tértem be gondolom látásból ismertek.

Igaz hogy sosem kerestem sokat de nem fenyegetett a munkanélküliség. Minden gyár kapuja mellett földig érő táblán kerestek hegesztő/lakatost de 20-30- esetleg 50 fillérrel több órabérért nem hagytam ott a megszokott brigádot. Talán elmondhatom hogy semmim nem volt (albérlet,gyerek,) de mégis eléldegéltünk viszonylag nyugodtan.

2015. júl. 28. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Én gyerekként éltem meg ezt az időszakot. Először is, sokkal magasabb volt az átlag életszínvonal, ennek okait ne firtassuk, mert abból tényleg ideológiai halálhörgés lesz, de tény, hogy az átlagfizetés kb. félmillió mai forint körül volt vásárlóerő-paritásban. Kisebb volt a különbség nívóban is, nem fetrengtek hajléktalanok minden sarkon, miközben mások 10 milliós kocsiból sajnálják le őket. A '80-as években már lassan, de biztosan csökkent az életszínvonal, úgyhogy mindenki sírt meg panaszkodott, de emellett nagyon nagy volt a létbiztonság is, mindenkinek volt munkája, az állam garantálta. Emiatt teljesen más volt a légkör, nem volt az az idegesség, mint ma, sokkal nyugodtabbak voltak az emberek. Nem volt ez a politikai vérhabos acsarkodás se, a politika nekünk gyerekeknek szocialista nevelést, ideologizálást jelentett, a felnőtteknek pedig azt, hogy már egymás között dörmögve lehetett szidni a rendszert, nem vittek el érte (hiszen a tévében Hofi Géza, Nagy Bandó András, stb. is megtehették). A társadalmi kapcsolatok nem voltak ennyire szétesve, ez persze nem a szocialista rendszer érdeme, egyszerűen a bomlási folyamat még nem volt ennyire előrehaladott: a földszinti nyanyák az egész házból mindenkiről tudtak mindenkit (ma az összes szappanopera szereplőit ismerik így a valóság helyett). A szomszédodnak odaadhattad a lakásod kulcsát, hogy locsolja meg a virágokat, ha elmentél 2 hétre a SZOT-üdülőbe. Óvodás koromban még volt, hogy a szomszéd néni vigyázott rám. Nem kellett úgy félteni a gyerekeket, mint ma. Náluk láttam először színes tévét, náluk ettem először narancsot. ('82-ben a nővéremnek az óvodai farsangra kék színű Kockás Fülű Nyúl jelmezt csinált az anyám és a nagyanyám, mert fogalmuk sem volt, milyen színű a Kockás Fülű Nyúl. :D) Az apám diplomásként viszonylag jól keresett (nem voltak ilyen különbségek jövedelemben, mint ma), ennek ellenére nem volt kocsink, az apám a rendszerváltás után, 50 évesen járt autósiskolába, mert egyszerűen nem volt rá szükségünk, megvoltunk nélküle. Nem nyomatták még annyi csatornán az emberek agyába a reklámokat, jobban tudatában voltak, hogy mire van igazából szükségük. Persze a '80-as években már nagyban ment a fogyasztói társadalom előkészítése. Orrba-szájba játszották az amerikai filmeket a tévében, moziban is. Apropó mozi: a család gyűrűjében "elbújva" mentem be a korhatáros filmre is, mert félő volt, hogy a jegyszedő néni nem fog beengedni. Mert félmeztelen nők is voltak a filmben, jujjujj. Ugyanakkor a balatonparton sokkal több volt a félmeztelenül napozó nő, fiatalok is; nem volt még annyi perverz állat, mint most.
2015. júl. 28. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
92%

Ja és ha már elképzelhetetlent akarsz... árak 1986 környékéről:


Egy gombóc fagyi: 2 Ft.

Egy kiló kenyér: 3 Ft 50 fillér.

Egy liter tej: 5 Ft.

Egy melegszendvics az iskolai büfében: 6 Ft.

Egy tojás: 2 Ft.

Egy félliteres kakaó: 5 Ft.

Egy tábla csoki: 8 Ft.

2015. júl. 28. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
(Bocs, a tojást elírtam, egy doboz volt ennyi. :D Vagyis 20 fillér volt a tojás. Általánosságban elmondható, hogy ma 50-100-szoros árak vannak, vagyis egy akkori fizetés kb. 6000 ft, ma 3-600.000 forintnak felel meg.)
2015. júl. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a rövidebb-hosszabb válaszokat! Nagyon hasznos volt mindegyik! :)


A szüleimmel elég sokat beszéltünk erről a témáról: érdekelt mindig is, hogy nekik hogyan indult a nagybetűs élet, milyen volt a gyermekkoruk, stb...Ugyanezt eljátszottam nagyszüleimmel is, mindkét ágról :D Mégis mikor kérdezzem meg őket erről, ha már nem lesznek közöttünk?


Sokkal jobb szerintem, mint a mindig részre hajló "megírt" történelem, amit kényük-kedvére torzítanak...


Édesapám elég könnyen - nagy beszédes emberként - letudta az egészet. Ő azt felelte sokszor, hogy kár belemenni, mert egyáltalán nem lehet összevetni a kettőt, majd hozzátette: mindenki döntse el, hogy melyik rendszer jó neki, mivel olyat még sosem találtak ki, ami minden embernek csuda jó - annak ellenére is, hogy pont ezt harsogta a régi rendszer, hogy az mennyire tuti. :)


Édesanyám kicsit bővebb szavú volt, ő azzal kezdte, hogy nekem/nekünk (30 év alattiaknak) avégből tűnik sokminden furcsának, mivel igen sokat fejlődött maga a világ az elmúlt 30-40 évben, ami nem a rendszerváltás vívmánya...Továbbá azt is elmondta, hogy akkor az átlag-társadalom az alsó-középosztályba tartozott, viszont nem tegnap húzták fel a villákat a módosabbak - de erről a nép nem tudott, ahogyan a mélyszegénységben élő tömegekről sem. Megannyi dolgot mondott még, amit napestig lehetne írni, de majd hozzácsatolom őket a válaszokhoz később :D

2015. júl. 28. 22:09
 8/11 anonim ***** válasza:
Sokkal bensőségesebbek, nyájasabbak voltak akkoriban az emberek. Mindenkinek volt munkája, kötelező volt dolgozni. A munkahelyet beírták a személyi igazolványba. Aki váltogatta a munkahelyét, azt megszólták, mert a legtöbb ember egész életét 1 munkahelyen töltötte el. A munkahelyek sokkal lazábbak, nyugodtabbak voltak. Az alkohol sok helyen igazgatótól a melósig hozzátartozott a világképhez. A dohányzás ott nem volt megengedett, ahol azt a technológia miatt nem lehetett kivitelezni(tűzveszély). Mindenhol lehetett cigarettázni szinte. Sokkal homogénebb volt a társadalom, a fiatalok a környékről nősültek, vagy a faluból. Sokan életükben nem mentek ki a megyéből, ahol éltek. Pozitív értelemben sokkal igénytelenebb volt mindenki, nem vágyott annyira elérhetetlen dolgok felé(nem is tudott róla). Sokkal összetartóbb közösségek voltak, a mai munkahelyek ezeknek is gátjai. Tabutéma volt a munkahely, mert mindenkinek volt egy nyugodt helye évtizedekig, aztán kész. Ma mindenki retteg, mi lesz holnap. A házak, lakótelepek gombamód épültek, mert volt segítség, és biztos megélhetés.
2021. júl. 31. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Nem volt ez az alpári stílus mint most sokszor, vagy csak nem tudtunk róla mert nem volt internet.
2021. aug. 2. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az egypártrendszernek megvolt az az előnye hogy az egy párton belül voltak a liberálisok és a konzervatívok, nem volt ez az anyázás mint ami most megy.
2021. aug. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!