Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nem tudom hová tenni ezt az...

Nem tudom hová tenni ezt az új helyesírási szabályzatot. Miért volt erre szükség?

Figyelt kérdés
Ugye idén szeptembertől változik a magyar helyesírás. Egyszerűen nem értem, miért kellett megváltoztatni. Miért nem volt jó a "Mariannal", miért lett belőle "Mariann-nal", illetve az "1-jén" miért nem volt jó úgy, ahogy volt, és az "ésszerű"-"észszerű" átalakítást sem gondolom indokoltnak. Nem vagyok nyelvi szakértő, magyartanár vagy hasonló, pusztán igyekszem igényesen használni a nyelvet, és minél kevesebb helyesírási hibát véteni, úgyhogy mint laikus kérdezem ezt.

#magyar nyelv #írásmód #új helyesírás #magyar helyesírási szabályai
2015. szept. 3. 18:51
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
94%

# 10


Hát ha úgy kell írni, hogy "orral", akkor a "Mariann-nal" cseppet sem logikus. Fölösleges bonyolítás.

2015. szept. 3. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
40%

Engem sokkal jobban zavar, hogy nem a nyelv formálja az embert, hanem az ember a nyelvet, ergo ne legyenek szabályok úgysem tartja be senki.

Az általad leírt példákat pl. pont logikusnak tartom, de mégsem értek egyet azzal, hogy azért változtatnak, mert a többség nem volt képes helyesen használni.

A leggyakoribb hiba egyébkét ami engem a legjobban irritál, a -ba, -be, -ban, -ben használata.

"Nem tok semmit csinálni ebbe a melegbe"

Na igen, annyira, hogy még azt a nyomorult N betűt sem vagy képes odarakni ugye?

És most már olyan mértékben találkozok ezzel napi szinten, hogy már belefáradtam felháborodni rajta.

A következő az lesz, hogy megszűnnek a helyhatározói ragok, és bővel elég lesz a -ba, be, úgyis érti mindenki a szövegkörnyezetből és úgysem használja senki. Akkor meg minek? Ok. tudom, hogy a jelenlegi változtatások nem éppen a jelentésbeli különbségekre irányulnak, de eltudom képzelni, hogy később ezek is módosulnak majd, mert a használó formálja a nyelvet. Lesz majd ilyen a szótárban, hogy "vok" :-)

2015. szept. 3. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
48%

Az "észszerű"-ben van némi logika. Ugyanis az egy összetett szó, és nem egy szó ragozott alakja. Így az összeolvadás helyett mindkét szótő maradéktalanul szerepel.


Idéznék egy 2012-es, ide vágó témájú kérdés egyik válaszából:

A helyesírási szabályzat vonatkozó 93. pontja szerint:


"A többjegyű betűk (pl. cs, sz, ty, dzs stb.) kettőzött alakját a tőszókban és a toldalékos alakokban csonkítottan írjuk, vagyis a betűnek csak az első jegyét ismételjük meg [vö. 7. b)]: loccsan, hosszú, meggy, fütty stb.; illetőleg: jeggyel, mésszel, rosszal, briddzsel, eddzék, eljátsszuk stb. (e helyett: jegygyel stb.). – Általában ez a szabály érvényes a tulajdonnevekre is: Hosszú, Meggyes; Arannyal, Kodállyal stb.


Nem egyszerűsítjük azonban az összetett szavak tagjainak határán találkozó azonos kétjegyű betűket: kulcscsomó, jegygyűrű, nagygyűlés, fénynyaláb, díszszázad stb."


A Mariannal szerintem így lenne helyes. Ellenkező esetben vicc-cel ütöm el az időt (már ha értitek a tréfát). De nem valami rossz-szal...

2015. szept. 4. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 lencsefőzelék ***** válasza:
100%

12-es: Nagyjából egyetértek veled, ám:

Na igen, annyira, hogy még azt a nyomorult N betűt sem vagy képes odarakni ugye? -> Na igen, annyira, hogy még azt a nyomorult N betűt sem vagy képes odarakni, ugye?

találkozok -> találkozom (ikes ige)

bővel elég lesz -> bőven elég lesz

Ok. tudom,... -> Oké, tudom,... (Vagy : OK, tudom,...)

eltudom képzelni -> el tudom képzelni

2015. szept. 5. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!