Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért alakult úgy hogy Debrece...

Miért alakult úgy hogy Debrecen a második legnagyobb magyar város?

Figyelt kérdés
hogyhogy nem egy dunántúli városnál alakult ez ki, közelebb nyugathoz?
2015. szept. 9. 19:24
 1/7 anonim ***** válasza:
Én amióta az eszemet tudom,debreceni vagyok,de fogalmam sincs.:D
2015. szept. 9. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Gondolom még annak idején Debrecen erősen protestáns várossá alakult, és mint olyan az ottani birtokosok (vagy állam) átvehette a katolikus egyház földjeit. Ez hozott némi jólétet a nagyobb társadalmi rétegeknek + ha netán máshol diszkrimináltak valakit felekezete miatt, akkor Debrecenben és környékén még megtalálhatta a helyét.


Szerintem legalább is, ekkor kezdődött el Debrecen "kiemelkedése" például népességileg.

2015. szept. 9. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Talán mert a történelmünk folyamén Debrecen kétszer is volt Magyarország fővárosa.

Első alkalommal 1849 januárjában amikor Pest-Budát elfoglalták az osztrák seregek, így a kormány Debrecenbe helyezte a székhelyét, és fővárossá kiáltották ki. . Kossuth Lajos a „magyar szabadság őrvárosának” nevezte Debrecent.

Az első debreceni országgyűlést a debreceni nagytemplomban zajlott le.

Második alkalommal 1944. december 21-én lett újra főváros Debrecen. Szovjet befolyással itt alakult meg az ideiglenes nemzeti kormány. Csak a németek kiűzése után lett újra Budapest a főváros.

2015. szept. 9. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Úgy száz évvel ezelőtt még nem volt ám nagyszerű dolog közelebb ellni a nyugathoz (Habsburghoz).
2015. szept. 9. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
A Debreceni Egyetemi Könyvtár az ország 2. Nemzeti Könyvtára.
2015. szept. 9. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Fingkirály ***** válasza:

Tök egyszerű a válasz.


Egyrészt a város már a "három részre szakadt ország", a török hódoltság idején gyakorlatilag hármas határon állt, valamint egy rakás fontos kereskedelmi útvonal kereszteződésekor, tehát marha fontos tranzit, illetve vásárváros volt. A határában bazi nagy földek voltak, azok birtokosai szintén örültek a kereskedelmi központnak, mert a termelt cuccaikat ők is el tudták adni, és munkát is sok embernek talált itt, aki akár török területről menekült, akár csak a környékről.


Így Debrecen már a 17-18. század fordulóján az ország egyik legnagyobb települése volt. Mezőváros lévén inkább csak egy óriási falu, mint a klasszikus, ókor/középkor óta fallal körülvett, szigorú utcarendű városok de mégis a legnagyobb. Rettentő mérete, és református központ mivolta is katalizálta, hogy ha már ekkora "város", akkor legyen tényleg városias, és kulturált, meg művelt, így a 19. században "gigafaluból" szép fokozatosan igazi nagyvárossá vált.

2015. okt. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Fingkirály ***** válasza:
Elnézést az esetlegesen előforduló béna szóvégi ragokért, nem lehet utólag szerkeszteni és telefonról írtam, a T9 meg mindig okosabb akar lenni nálam...
2015. okt. 6. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!