Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Budapest vagy Debrecen?

Budapest vagy Debrecen?

Figyelt kérdés

Debreceni vagyok, de jelenleg a fővárosban tanulok egyetemistaként. Nagyon vonzanak az itteni lehetőségek, akár a munkahelyek, akár a kultúra, akár a szórakozás terén, és egy álomszép városnak tartom Budapestet, de egyszerűen (és tisztelet a sok kivételnek!) nem bírom elviselni a itteni embereket.


Nem szeretem azt, hogy itt nincsenek közösségek (a "közösség" az esetemben többet jelent annál, mint hogy egymás mellett szívjuk a levegőt), a kapcsolatok betegesen felszínesek és érdek-orientáltak, az emberek folyamatosan jópofáskodnak és idézőjelesen beszélnek, semminek nincs súlya, semminek nincs mélysége. A legtöbb pesti ismerősömnek valósággal egyfajta "intimitás-iszonya" van (azonnal elhúzódnak, ha megveregetném a vállukat, vagy csak, ha közelebb lépek hozzájuk, az ölelés és a puszi meg valósággal már abnormális dolognak számít a szemükben). A legtöbben a saját egójukba vannak betokozódva és rohadt karrierhajhászok. Szörnyű, mikor azon veszem észre magam, hogy nincs kit felhívjak, ha rosszul vagyok, hogy "te, figyelj már, fussunk már össze, olyan jó lenne dumálni!". Az egyetemi előadások után is mindenki rohan haza, otthon meg hetente többször jöttünk össze a haverokkal sörözni, csocsózni, vagy csak egyszerűen beszélgetni.


Debrecenben sokkal rosszabbak az anyagiak terén az esélyeim, nem hiszem, hogy ott egyhamar le tudnék válni az egyre rosszabb pénzügyi helyzetben élő szüleimről. De ott ha bemegyek egy sörözőbe péntek este azonnal 3-4 szempár csillan fel, szólít a nevemen. Megöleljük, megpusziljuk egymást, és félszavakból megértjük, hogy mi a problémája/öröme a másiknak.


Szóval most nekem egy elég nagy dilemma, hogy hova tovább. Örülnék egy értelmes tanácsnak. Vagy akár olyan embereknek is, akik hasonló csónakban eveznek, mint én. 21/L.



2016. dec. 16. 16:35
 1/9 anonim ***** válasza:
75%

De, Budapesten is vannak közösségek, ismerősök és igaz barátságok, csak nem a tieid.


Ha egy csepp eszed van, nem mész keletre élni.

2016. dec. 16. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
68%
Az a 3-4 szempar azert csillan fel, mert x eve ismeritek egymast, es van egy halom kozos elmenyetek. Ha lenne Budapesten is kialakult tarsasagod, pont ugyanez tortenne ott is. En is 21 eves vagyok, a belvarosban elek, de ez meg nem jelenti azt hogy nincs kit felhivni, hogy fussunk ossze, csak mert pestiek vagyunk. Sot megleplek, itt is meg szoktak olelni egymast az emberek :D.
2016. dec. 16. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Bp. és Győr mellett Debrecenben van a legtöbb lehetőség mostanában.

Mi Pécsről költöztünk Debrecenbe, mert itt kaptunk megfelelő munkát - hát nagyon nem bántuk meg! A Kelet-magyarországi lepukkantságból Debrecenben és környékén nem érezni semmit.

Jó az infrastruktúra, élhető város.

2016. dec. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
2-es! Ez nem csak azért van, mert a debreceni ismerősökkel régebbi a kapcsolatom. Jelenleg mesterképzésen vagyok, és sokan panaszkodnak olyanok, akik a BA-t Debrecenben vagy Szegeden végezték arra, mint én. Őket azokban a városokban még "új emberként" is azonnal befogadták, nyílt szívűen, barátian bántak velük, itt Pesten meg baromi egyedül érzik magukat.
2016. dec. 20. 10:28
 5/9 A kérdező kommentje:
És ők szintén más településekről kerültek fel Debrecenbe, illetve Szegedre.
2016. dec. 20. 10:38
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Megértelek.


Pesten tanítok, de annak idején voltak óráim Debrecenben is. Pontosan észrevettem azt az alapvető mentalitásbeli különbséget, amiről írsz, és amit csak nyilván az érzékelhet, aki megjárta mindkét "világot".


A pesti egyetemista fiatalságra egyfelől jellemző egy nagy adag hozott műveltség, olvasottság, világra nyitottság, és nem utolsó sorban egy jó adag kultúrsznobizmus(nagyon-nagyon, néha görcsösen kérkednek a műveltségükkel). Eleve a fővárosi egyetemeken a társadalmi ranglétra felső részéről érkezett gyerkőcök tanulnak javarészben és ez az értékrendjükre is hatással van. Ebből a miliőből pedig nem csak tudást, de érzelmi távolságtartást is magukkal hoznak a fiatalok (a fene tudja miért, de a nagyvárosi értelmiségi körökben az az idióta felfogás alakult ki, hogy az érzelmek nyílt kimutatása az olyan szégyenletes, megvetendő "proli" vonás, mint a kézzel evés tányérból vagy a böfögés). Már a családjukban gyerekként sokkal kevesebb érzelmi törődést kapnak, mint egy vidéki vagy alacsonyabb társadalmi státuszú diák, egy eléggé hűvös környezetben nőnek fel, ahol a hangsúly leginkább a művelődésen, a tanuláson, a szülők társadalmi presztízsének a megtartásán van. Ez pedig sok-sok okos, de egyben érzelmi fogyatékos, empátiahiányos fiatalt termel ki.


Debrecenben egyrészt a cívisvárosból, másrészt a környező hajdúsági, borsodi, szabolcsi, kunsági és békési régiókból származnak a tanulók. Na, ez egy másik univerzum. Nem butábbak, mint a pestiek. Csak első körben tűnnek kevésbé szofisztikáltnak, együgyűbbnek, akár a beszédjükben, akár az öltözködésükben. De ha az ember megismeri ezt a környezetet rájön, hogy valójában csak kevésbé sznobok. Velük is remekül el lehet beszélgetni az egzisztencializmusról vagy a napi politikáról, de nem derogál nekik közben mélyen emberinek maradni. A "mélység" (amit te is leírtál) valóban igazán kifejező szó rájuk nézve, de említhetném akár a "melegséget" is ami szintén tipikus. Egyszerűbbek, őszintébbek, nyíltabbak, érzelmesebbek, szenvedélyesebbek, mint a pesti társaik. Talán egy kicsit lustábbak, passzívabbak is (bár nem tudom, hogy nem-e inkább Debrecen hibája az, hogy a fiatalok legfőbb dilemmája arrafelé, hogy hétvégén hova menjenek inni). A pestiekkel ellenben rájuk nem jellemző a karrierépítés, a tudatos jövőtervezés. Olyan délies a tempójuk, amit persze lehet szeretni. Eleve a kelet-magyarországi emberek jellemzője ez a vérmérséklet, még az ottani értelmiségi rétegek esetében is. Semmi manír, semmi sznobizmus,.


Ami pedig a jövődet illeti (bár nem tudom, hogy mit tanulsz), amiatt ne fájjon a fejed, hogy éhen halsz Debrecenben! Bőven kilóg a város a keleti lecsúszó települések sorából, össze sem lehet hasonlítani például Miskolccal, ahol valóban súlyos problémák vannak. Debrecen élhető, fejlődő, fejlett infrastruktúrájú város, ahol diplomával javában el lehet boldogulni. Lehet, hogy annyira nem, mint a fővárosban és nem lesz 30 éves korodra Bentley a garázsodban, de egy sokkal emberibb világ Pesthez képest.

2016. dec. 20. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
76%
Alapvetően a fővárosi és a nyugat-magyarországi emberek kevésbé érzelmesek, mint a keletiek (tapasztalat).
2017. febr. 16. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Debrecenben drága a parkolás, és ott kell a legtöbbet a dugókban araszolni...

[link]

2017. febr. 21. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Amit nekem is feltűnő (szintén vidékről felkerült vagyok), hogy a pesti egyetemisták úgy akarják a világot megváltani, hogy közben mellettük lévő emberekre sem figyelnek.


Pécsett egymás lelki szemetesei voltunk, rendszeresen beszéltünk magánéleti dolgokról, a puszi, az ölelés, az együtt sörözés ott is megvan, Pesten meg "na, menjünk tüntetni a ceuért vagy tartsunk vérbemenő diskurzusokat a női kvótáról", de közben egymás felé meg nulla empátia, nulla intimitás, a közös sörözések is olyan "hivatalosak", semmit nem tudunk igazán mélyebben egymásról, egy embertelen, rideg rend az egész.


A vidék tényleg passzívabb, de legalább ott nem vagy egyedül. 23/L

2017. ápr. 29. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!