Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért működnek manapság...

Miért működnek manapság könyvtárak?

Figyelt kérdés

Biztosan lesznek akik nekem támadnak a kérdés miatt, de egyszerűen nem értem.

A legfontosabb dokumentumok úgy is digitálisan vannak tárolva, a legtöbb ember manapság már nem hiszem, hogy olvas és pláne nem könyvet, úgyhogy nem értem, hogy kik ennek a műfajnak a "fogyasztói".

Mindamellett rengeteg könyvesbolt is működik, amelyek ugye profitorientáltak, tehát fogynak azok a könyvek, de kik veszik őket?



2017. aug. 9. 22:28
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
A könyvesboltok és a könyvtárak az olvasó emberekért vannak. Ha még egyikben sem voltál, próbáld ki! Nem te leszel az egyetlen. meglepően sokan járnak oda.
2017. aug. 9. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
100%

Biztosan nagyon meglepődsz majd, de rengetegen olvasnak. A fiatal korosztályból is rengetegen.

Mondjuk igaz, hogy otthon is lebírnák tölteni pdf-be, de a legtöbb ember jobban szeret könyvből olvasni.

2017. aug. 9. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

"A legfontosabb dokumentumok úgy is digitálisan vannak tárolva"

Ha hivatalos dokumentumokra célzol, azokat eddig sem a könyvtárak, hanem a levéltárak őrizték.

"a legtöbb ember manapság már nem hiszem, hogy olvas"

Lehet, hogy nem hiszed, de az igazság az, hogy rengetegen olvasnak. Nem feltétlenül csak klasszikusokat, vagy best-seller szórakoztatóirodalmat. De például van egy halom szakirodalom, ami vagy nehezen beszerezhető, vagy egyszerűen csak alkalmilag van szükség az információra, esetleg csak a könyvnek egy kis része fontos az adott személy számára, ami miatt gazdaságtalan lenne megvenni azt. Erre gondolom, jönne az az ellenérv, hogy "de az interneten minden megtalálható". Nos, ez nincs így. Az való igaz, hogy több-kevesebb információt - pláne ha tudsz angolul, vagy valami egyéb, nagy beszélőszámú nyelven - mindenről találni a neten. Sőt, azt sem vonom kétségbe, hogy sok olyan dolog van - általában kevesek által vizsgált, kisebb jelentőségű szakterületek -, amit interneten előbb, vagy könnyebben találok meg, mint könyvtárban.

De ez gordítva is igaz. Rengeteg dolog van, amiről egy jó szakkönyvhez képest az interneten csak apró morzsákat lehet fellelni. És nem, a legtöbb könyv egyáltalán nem érhető el elektronikus formában, pláne nem legálisan.

Az meg, hogy ki milyen eszközön szeret olvasni, egyéni ízlés kérdése. Nagyszerű találmányok az e-readerek, de mondjuk egy könyvet nyugodtabb szívvel lapozgatok mondjuk elalvás előtt. És persze, az e-readereknek tök jó kereső funkcióik vannak, de van, amikor kényelmesebb "végigpörgetni" egy könyvet, ha valamit tudom, hogy merre keressek benne.

És ez tudom, már végképp nem érdekli azokat, akik szemernyi értelmet sem látnak a könyvekben, de ami könyvet megveszek, legyen az szépirodalom, szakirodalom, vagy szórakoztató irodalom, ha vigyázok rá, azt még az unokám is olvashatja, ugyanúgy, ahogy nekem is van olyan könyvem, amit még nagypapámtól kaptam. Egy elektronikusan tárolt könyv esetén ebben egyáltalán nem lennék biztos. (Nyugodtan gondoljunk csak az örök időkre szóló adathordozóra, a CD-re, amiket egykor akkora kultusz övezett, hogy ez majd kinyírja az egész könyvpiacot; aztán most meg egyre többeknek már eszközük sincs, amin beolvashatnák.)

"de kik veszik őket?"

Akiket érdekel, és/vagy akiknek szükségük van rá. Attól, mert vannak, akik félnek a betűktől, meg mert egyszerűen tudatlanul zülleni menőbb, mint olvasni, attól még jókora potenciált tesznek ki azok, akik egyszerűen szeretnek olvasni. Mert oké, hogy a filmeket készen kapod, és én magam is van, amit jobban szeretek filmen megnézni, de sok olyan alkotás van, ami egyszerűen nem, vagy csak nagy veszteségek árán filmesíthető meg. (Elég csak az Alapítványra gondolni. Most megint neki akarnak futni, kíváncsi leszek, mennyire sikerül majd audiovizuális alkotássá alakítaniuk. Persze, ha nem 100%-osan hű az eredetihez, attól az még lehet remek film, viszont akkor meg már tényleg más élményt nyújt a könyv. Vagy ott van például az Átváltozás, aminek pont az egyik kulcskérdése az, hogy a műben szereplő féreg mégis micsoda? Egy filmben ez megoldhatatlan lenne, ott készen kapnál egy képet, hogy nesze, így néz ki. Ezzel pedig a mű egyik lényege veszett el.)

Szóval elhiehted, bőven van még a könyveknek piaca.

2017. aug. 10. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Tévedés, nagyon sok könyv nincs még digitalizálva, vagy csak pénzért elérhető. Még rosszabb a helyzet, ha nem beszélsz angolul.
2017. aug. 10. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Hány éves vagy?
2017. aug. 10. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Te nem olvasol, és neked nincs rá szükséged, de ne magadból indulj ki
2017. aug. 10. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Hasonló a hasonlónak örvend. :) A te ismerőseid, úgy látszik, nem olvasnak könyvet. Az enyémek igen. MIndig is az volt a véleményem, úgy lehet megismerni valakit igazán, ha megtudom, milyen könyveket kedvel. Ha először járok valakinél, az érdekel legjobban, mennyi könyve van, és mifélék. Én már nem vásárolok könyvet, mert nem fér, képernyőről utálok olvasni, ezért könyvtárakba járok. Figyelem a megjelenő könyveket és a katalógusokat a neten, és amint valamelyik könyvtárba befut valami ígéretes, kikölcsönzöm. Nagyon szeretem a könyvkedvelők netes fórumát, a moly.hu-t, ott többnyire fiatalok vannak, és örömmel látom, hogy a könyvolvasás kultúrája minden ellenkező híreszteléssel szemben köszöni szépen, jól van, és esze ágában sincs kipusztulni. :)
2017. aug. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Én azt nem értem, könyvesboltok miért vannak. Neten olcsóbb a könyv, ha meg nem akarom megvenni, ott a könyvtár, potom pénzért kivihetek csomó könyvet.

A neten nincs fent minden, ami meg fent van, azt is felteszi valaki, ugye. Nekem nincs e-olvasóm, szerintem még sok embernek nincs. A legtöbb könyv nincs fent a neten, csak ha gyors infót akarsz valamiről, az fent van, de ahogy írták fent, ha mélyebben beleásod magad egy témába, nem lesz minden neten.

A könyvtár nemcsak könyvet kölcsönöz, pl. a drága magazinokat tuti nem veszem meg, de helyben elolvasom a Cosmot, Elle-t, ezeknek az ára már az éves díj. Fénymásolás, szkennelés, fax, programszervezés ez mind van. El lehet lenni olvasgatás nélkül is, persze, ha inkább filmet nézel, nekem sincs sok időm olvasni, de ezért szoktam.

2017. aug. 11. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Van egy réteg, akik nem mernek netről rendelni, és a gyerekeiknek sem hagyják.
2017. aug. 11. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!