Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért olyan gyakori dolog a...

Miért olyan gyakori dolog a "te is" érv?

Figyelt kérdés
Tehát pl. az, hogy "de hát te nem mondhatod, hogy Peti csúnya, mert te is az vagy". Persze ez rengeteg helyzetben előjöhet, tapasztalom a mindennapok során. A hitelesség miért releváns dolog egy állításnál vagy ténynél?

2017. dec. 10. 11:50
 1/7 anonim ***** válasza:
Azért, mert "nem az én felelősségem így a dolog, hanem a tiéd, mert te mondtad", tehát az "én nem vagyok hibás"-t lehet "játszani" vele.
2017. dec. 10. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ismered a mondást? Bort iszik, vizet prédikál. Mindenki előbb veszi észre a szálkát a másik szemében, mint a sajátjában a gerendát. Te sem tudnál komolyan venni egy hiteltelen embert, pl. ha egy gazdag prédikál arról, hogy drága a kenyér/benzin.
2017. dec. 10. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Persze, ismerem. Csak nem értek vele egyet. Vagyis nem feltétlenül. Erre mindig azt mondom, hogy ha Pista nem csillagász és azt mondja, hogy a Nap egy csillag és erre Peti azt mondja neki, hogy "hé, nem vagy hiteles, hiszen nem csillagász vagy", attól még igaza van Pistának. Ugyanez igaz a gazdagos példára is.
2017. dec. 10. 14:03
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Ezt az oldalt javaslom: [link]


Ha mindenki elolvasná és megértené, akkor ritkábban beszélnének el egymás mellett az emberek.

2017. dec. 10. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Igen, csúnya vagyok ezért jobban meg tudom ítélni ki az aki szintén az :D

Én akkor utálom mikor valaki olyantól akar eltiltani amit ő maga is csinál.

2017. dec. 10. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

1) Elég hülye példát hozták, hiszen a szépség relatív. Tehát az, hogy valaki szép vagy csúnya, az nem tény, aminek a valósságán vitatkozni lehetne.

2) Leginkább akkor szoktam felhívni a figyelmet az inkongruenciára, mikor valaki egy adott logika alapján véd vagy ellenez valamit, de ugyan ezt a logikát nem alkalmazza egy csomó más esetben. Pl. ha kiállok a melegek örökbefogadáshoz való joga mellett, akkor egy csomóan le fognak hurrogni azzal, hogy de __az nem természetes__, elcseszném szegény gyerek életét? Ha viszont azt mondom, hogy nem adatom be a védőoltásokat a gyerekemnek, mert __az nem természetes__, akkor a fenti emberek egy jelentős hányada által megint le leszek hurrogva. Szóval leszarják ők a természetet, csak kritikátlanul ragaszkodnak azokhoz a dolgokhoz, amikhez hozzászoktak, és próbálják racionalizálni.

3) Ha valaki kijelent valami nyilvánvalót, akkor azzal nem sok mindent lehet kezdeni, azon túl, hogy nézünk bután, vagy mi is ezt tesszük. Tehát ha valaki azt mondja nekem, hogy kövér vagyok, merthogy az vagyok, én meg azt mondom neki, hogy "Te is", vagy hogy "Te meg sovány", vagy hogy "Nyáron zöldek a falevelek", azzal nem vitatom el a jogát ahhoz, hogy ilyet mondjon, csak igyekszem továbbgördíteni a társalgást, hátha kiderül, hogy mit is akar. Mert ha pl. arra akar kilyukadni, hogy fogyjak le, akkor egyrészt mondja ezt nyíltan, de másrészt még inkább mutasson példát, ha szerinte ez tényleg fontos dolog. Attól a világon még semmi sem változott meg, hogy kimondtuk a tényállást.

2018. febr. 11. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:

Ha logika mentén vesszük akkor a kérdés és az összes válasz logikai hibákat tartalmaz. A mutatott link hasznos illetve a szálka-gerenda példa is, de nem pontosan passzol ide.


---

A kérdés első mondatával nem kapcsolódik az utolsó.


- hiteles:

a valóságnak megfelelő (állítás, hír); ilyen híreket adó, megbízható (személy, hírforrás).


- releváns:

a tárgyhoz tartozó, idevágó; fontos, lényeges, meghatározó


Utolsó mondat idézve és lefordítva:


"A hitelesség miért releváns dolog egy állításnál vagy ténynél?"


A valóságnak megfelelő miért tárgyhoz tartozó dolog egy állításnál vagy ténynél?


Válasz: Ami a valóságnak megfelelő, igaz az tartozhat a tárgyhoz és lehet meghatározó vagy sem.


Továbbá az "én is", "te is", "más is" nem ezen állítás igaz volta miatt logikai hiba, hiszen ha más is akármi ... az lehet igaz és hamis is. Az ő is, más is az mentegetőzés.

2018. febr. 11. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!