Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Vannak/voltak olyan kultúrák,...

Vannak/voltak olyan kultúrák, ahol a feminizmus megjelenése előtt is egyenjogúak voltak a férfiak és a nők?

Figyelt kérdés

2019. jan. 12. 15:34
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

"Jól írták az előttem szólók, ez bizony az elnyomásuk miatt volt"


És erre tudsz valamilyen hiteles forrást mutatni?


Elfogadom, hogy a társadalmi helyzet nem tette lehetővé, hogy a nők harcoljanak pl. a szavazati jogukért (bár ugyebár a feminizmus pont erről a harcról szólt a megjelenésekor), de akartak egyáltalán harcolni?


Ha jól értem a szituációt, szerintem más elképzelésünk van az "elnyomás" szó jelentéséről. Én azt nevezem elnyomásnak, ha valamilyen önjelölt uralkodó réteg hatalmi/erőszakos eszközökkel megakadályozza, hogy azt csináljak, amit egyébként szeretnék. Jelenleg például nincs jogom embert ölni, de ezt én nem hívom elnyomásnak, mert a hatalomtól/jogrendszertől függetlenül sem áll szándékomban embert ölni.


A véleményem az, hogy ha volt komoly törekvés a nők egyenjogúsítására korábban is, akkor ennek meg kellene jelennie történelmi forrásokban, akár negatív felhanggal is, adott esetben férfi szerzők által leírva. Viszont én még ilyen forrásról sem tudok, és ahogy elnézem, ti sem igazán.

2019. szept. 2. 15:50
 12/13 anonim ***** válasza:

"Viszont én még ilyen forrásról sem tudok"

Khm, khm... a Biblia elég jó forrás?

Ott van leírva, hogy a nők ne akarjanak irányítani, ne vezessenek imát, ne tanítsanak, szerényen viselkedjenek, vessék alá mindenben magukat az apjuknak, majd a férjüknek.


Ebből ugye látszik, hogy már akkor is VOLTAK olyan nők, akik NEM így viselkedtek!

Legalábbis megpróbálták, vagy esetleg csak szerették volna.

2019. szept. 2. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

#12 mond valamit.. Valóban ott jelentek meg az első ilyen írások, amik hát mondjuk ki: korlátozták a nőket.

A férfire akkor nem lehetett hatni, mert elzárkózott a témától, semmibe vette a nő ilyen jellegű felvetéseit, tán még ki is nevette. A férfit nem lehetett a végtelenségig húzni, mivel a nő a fizikailag gyengébbik nem. Sok dolog visszavezethető ám erre. Különben mi mással tartanának sakkban egy nőt? Sajnos mai napig vannak olyan szituációk, amikre ez ad magyarázatot.


Tegyük fel: miért nem lép ki egy rossz/veszélyes házasságból egy nő? ..Hány ilyen eset volt jóég. Hogy a barátainak sem mert szólni egy feleség.


Na, de ha tényleges előzményekről beszélünk kedves kérdező. Úgy hiszem a 15. századtól megjelentek már ún. protofeministák, főleg írónők, akik próbáltak szembeszállni az akkori társadalom nézeteivel - pl. egyház nézetei, oktatás, házasságon belüli egyenlőtlenségek, érdekházasság(!) - aztán folytatódott a francia forradalommal, amiben ők is aktív szerepet vállaltak, de az Emberi és polgári jogok nyilatkozata valahogy "kifelejtette" őket.. Ja és ha erősebb példa kell az elnyomásra: erre válaszul Olympe de Gouges írta a Női jogok nyilatkozatát, melyre guillotinnal válaszoltak, kivégezték. Csupán mert a mai, elméletileg érvényben lévő szavakat írta le, miszerint legyen minden állampolgár, férfi-nő egyenlő.


Ezzel az információval tudok így szolgálni.

2019. szept. 3. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!