Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért olyan nehéz egyes...

Miért olyan nehéz egyes embereknek a “ba, be, ban, ben”-t megtanulni?

Figyelt kérdés

Nem azt mondom, hogy nekem lenne a világon a legjobb helyesírásom, de a ba, be, ban, ben-t miért annyira nehéz néhány embernek megtanulni? Főleg Facebook-csoportokban szoktam látnii, hogy néhány embernek egyszerűen siralmas a helyesírása. (Pl. Pesten Hallottam). Az emberek ennyire igénytelenek lennének? Én személy szerint, ha nem tudom, hogy valamelyik szót hogyan kell helyesen leírni legalább rákeresek mielőtt több ezer ember látná. Nem is csak a ba, be, ban, ben-ről van szó, hanem egyszerű szavak mint a “lessz”, “ojan”, “eggyütt” “3-al” “belölle”, “utánna” és társaik. Ez csak engem zavar ennyire? Ha meg valaki beleköt a helyesírásukba egyből jön a mentegetőzés, hogy “te élettelen mással nem tudsz foglalkozni?”


17/f



2019. máj. 3. 04:04
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
33%

Egy ideális világban mindenki úgy viselkedne, -Te szerinted- mint Te.


Neked is vannak valószínű gyengeségeid, amiket meg más lát úgy, hogy milyen igénytelen vagy.


Akkor most kinek van igaza?


sokan gyorsan írnak, van akinek a tablet virtuális billentyűzete kavar be, van akinek angol a bill. kiosztása, van akinek a prediktív bevitel írja át, és van akinek még rossz a helyesírása.


Laptopról kényelmesebb netezni, mint egy telefonról, és rákeresgetni mit hogyan írnak.


Ezer oka van, annak, hogy ki hogy beszél, ír, fogalmaz.


Lehet az a közeg, ahol az adott illető felnő, ott így használják a beszédet, és ezt tanulta el. Erről nyilván nem tehet.


Vagy jön egy nyelvtan náci és rászól, és akkor megtanulja, vagy nem, és minden marad a régiben.

2019. máj. 3. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
17%

Én nekem nincs időm rákeresni. Tudod, Kiscsillag, 6-20ig dolgozom. Naponta 50 ember problémáját oldom meg. Ha nem írok helyesen egy szót, lehet igénytelenség, de közben mégis megérti a trollokon és önjelölt magyar tanárokon kívül mindenki, hogy mit kommunikálok.

Én pl olyan szintű diszlexiával élek együtt, hogy hiába olvasok minden nap, hiába írok és használok helyesírást valamknt nyelvhelyességet segítő sz.gépes eszközöket, becsúszik egy-egy hiba. Az e és a betűk Számomra olyan szinten keverednek, hogy gyakran mást olvadok ki a szóból. Mégis képes vagyok magad szintű probléma megoldásra.


A vizuális képzelő erőm elég jó. Sok mesét, fantasyt és olyan könyvet olvasok, ami a kötelező olvasmányokkal ellentétben fejleszti a képzelő erőt és elgondolkodtat, miközben izgalmas is egyszerre.


A kötelező olvasmányok miatt sokáig utáltam olvasni, mert hulladékokkal tömték a fejemet egy borzalmasan unalmas, szenvedéssel tömött, száraz szöveggel. Persze, hogy iskolai éveim alatt keveset olvastam. És ezért keveset fejlődött a nyelvi érzékem. Ezen az oktatásnak kell változtatni. A gyereket nem érdekli a kőszívű ember meg a többi kínzó eszköz!!


Aztán volt olyan tanárom, aki konkrétan kicikizett mert Algusztusnak írtam az Augusztus szót negyedikes koromban. Ki kellett állnom az osztály elé és mindenki rajtam röhögött. Iskolát kellett váltanom, hogy megszűnjön a cikizés. Azóta is át élem azt a pillanatot, amikor helyesírási hibát vétek.

De gimiben meg fejbe vert és kezemre ütött a tanár, amikor egyszer a muszály szót nem pontos jével írtam. Azt a fájdalmat is mondd muszáj szó leírása, és ami durvább, olvasása közben is érzem.

Tudod ezek a traumák örökké azt fogják számomra mutatni, hogy egy jó ember kognitív képességei bírtokában nem válik allattá és bánt másokat a helyesírási hibák miatt, hanem segít kijavítani és megjegyezni azokat: pl a muszáj szó valójában a "muss sein" német jövevény szó és ezért írják pontos jével. Ez sokkal többet ér, mint kicikizni, leoltani, fizikailag, vagy lelkileg gyötörni a másikat.


Nekem pl a matematika egészen analízis 4ig gyerek játék volt. Sosem értettem azokat, akik nem képesek felfogni az egyszerűségét és szépségét ennek a játékos és könnyed tudománynak, ahol még külön tanulni sem kellett, mert minden annyira magától érthetődő és könnyen felfogható volt.

Aztán rájöttem, hogy ez azért van, mert nem vagyunk egyformák. Rajöttem, hogy nekem vannak olyan meglátásaim, amitől könnyű a matematika megértése. Ezért voltam jó és szeretett matek tanár. És a fizetési lehetőségek és egyéb jogi idiótizmusok miatt hagytam ott a pályát.


Neked mi a mentséged, hogy nem segíted azokat, akik nálad gyengébbek??

2019. máj. 3. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
82%

És képes vagyok a telefonon elgépelésekre, amit nehezen veszek észre, mert a szó elejét és a szó véget tanultam meg olvasni és a köztes részeket kitalalja az agyam. Jó ideig ezt szorgalmazta az iskola rendszer. Damage done. Már késő újra tanulni. És sokan emiatt szívnak.


Szóval elnézést a telefonos elgépelések miatt.

Valamint és nem valamknt

Magas szintű és nem magad szintű.

Átélem egyben van és nem külön.

Mind és nem mondd.

Olvastam néhány vesző hibát is.


MIÉRT nem beküldés előtt olvastam végig? Mert a mobil platform nem ad lehetőséget arra, hogy minimális sor olvasásán túl vissza tudjam nézni, amit bírtam. Nem ad előlnézetre sem lehetőséget, hiába kéri meg több ember az oldal üzemeltetőit, hogy jó lenne bevezetni. Ezért utólag javítom a hibákat. Ami sokak számára csak egy újabb lehetőség, hogy lepontozósdit játszanak ahelyett, hogy hasznosnak tartanánk a hibák javítását. Így válnak képmutatóvá az önellentmondásukkal.

2019. máj. 3. 05:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
72%
Beírtam és nem bírtam :s
2019. máj. 3. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
85%

Az ilyen embereknek nincs is igényük a jó helyesírásra. Ha megemlìti nekik valaki a hibákat, akkor egyből visszatàmadnak, hogy ez nem helyesírási verseny.

Sajnos mióta itt az internet, még jobban feltűnik, hogy az általános iskolás alsós tagozatot újra kéne járnia pár embernek.

Az természetes, hogy felejt az ember. De amikor egy mondatban van 10 hiba, az már gáz és igénytelenségre vall. Ha nem biztos az ember, akkor rá is kereshetne. Pl a j/ly nagyon egyszerűen ellenőrizhető lenne, ha lenne rá igényük.

2019. máj. 3. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
76%

Ez a hiba engem is eléggé zavar, és minősíti is az illetőt. Nekem is nehéz elhinni hogy miért nem érzi a különbséget.

Nem mindegy, hogy "bemegyek a szobába", vagy "bent vagyok a szobában". Erre most jönnek a magyarázkodások:

#1-es válaszoló: Sokan gyorsan írnak, de valahogy az a nyomorult "n" betű sosem fér bele.

Hiába keres rá, a szövegjavító nem tudja mit akarsz mondani, mert gyakorlatilag "n" nélkül is helyes a szó, ergo nem fogja aláhúzni pirossal csak tartalmilag változtat a jelentésen.

Ha valaki rendszeresen elhanyagolja ezt az egy nyomorult betűt, akkor ne fogjuk már kapkodásra és a készülék hibájára, sokszor félreértésre is adhat okot.

Pl. a minap egy ismerősöm kiírja:

"házi ápolót keresek Püspökladányba"

Én tudom róla hogy ostoba, és rendszeresen keveri a helyhatározói ragokat, de aki nem tudja róla, ott felmerül a kérdés:

Ott kizárólag a városban, vagy más helyszínről is jelentkezhetnek érdeklődők?

#2-3. (70%-os) Amit írsz magyarázkodás, ez nem diszlexia. Te nem vagy diszlexiás az írásodból ítélve. A férjem az, és tudom mit jelent. Az hogy te sokat dolgozol, és mellé gépelsz, vagy kijavít a telefonod, az látszik. Nálam is megesik, de azt nem kell "betegségre" fogni.


"Neked mi a mentséged, hogy nem segíted azokat, akik nálad gyengébbek??"


Próbáld meg egy tudatlan, műveletlen embernek elmagyarázni hogy mi a hiba az írásában rendszeresen.

Ugyanez lesz a válasz: Sietek, fáradt vagyok, kijavít a telefonom.

A kérdésben szereplő hibát fölösleges más külső tényezőkre fogni ha valaki rendszeresen követi el. Ezzel csak fokozza a butaságát. A készülékek helyesírási hibákat igyekeznek kijavítani, illetve azzal próbálják meggyorsítani az írásodat, hogy már az első szótagnál tippelnek hogy milyen szót akarsz leírni. Mint pl. a google kereső. De nem árt gondolkodni is mellette.

2019. máj. 3. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
0%
Mert minek ezt a toldalékosdit ennyire túltolni? Nem az emberek vannak a nyelvért hanem fordítva és pl az ilyen dolgok előbb utóbb le fognak egyszerűsödni. Ez egy term észetes folyamat.
2019. máj. 3. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 Alain Delon ***** válasza:
80%
Azok: igénytelenek, buták.
2019. máj. 3. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
91%
Én azt nem értem hogy miért gondolják sokan azt hogy a tőlem két l-el van: töllem. Meg hogy a személyes névmásokat nagy betűvel kéne írni mondatban. Te, Ő.
2019. máj. 3. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
15%

Szerintem a -ba-be, -ban-ben nem helyesírási kérdés, hanem tályszólási kérdés. Vannak egyes emberek akik úgy nöttek fel, hogy náluk ezeket a ragokat másképp használták.

De ezer más ilyen szó van. Pl nagyanyám barac-nak mondta a barackot. Na és? Ez nem helyesírési hiba, hanem akcentus...


A másik, én mindig is nagyon nagyon rossz voltam helyesírásból, soha nem hallottam ki, hol mit kellene használni. Amit most tudok azt bemagoltam azért tudom.

De felsöfokon tudok 2 idegen nyelven. Most akkor nekem az legyen igénytelen aki nem tud 2 idegen nyelven?


Ly és J meg ne is írjad, az a legnagyobb idiótaság a magyar nyelvben, értelme nincsen max annyi, hogy a tanár több hibát vehet észre a gyerek dolgozatában.


Ne ítélj, mert megítéltetnek....

2019. máj. 3. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!