Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Csak nekem furcsa a "tehetsége...

Csak nekem furcsa a "tehetséges" szó?

Figyelt kérdés
Gyakran látok olyat, hogy pl a Metallica tehetséges gitárosa, a tehetséges festőművész kiállítása, tehetséges fiatal pilóta F1 versenyt nyert. Számomra ez a vérprofi kategória, és inkább a haverom tehetséges, mert írt egy nem túl rossz verset. Én használom rosszul a "tehetséges" szót, vagy más is így érzi, ahogy leírtam?

2020. ápr. 12. 14:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ezt ne lekicsinyítésnek fogd fel.

Attól, hogy valaki profin tud játszani a gitáron, még nem biztos, hogy képes jól felépített hallgatható zenét összeállítani.

A tehetség egy olyan dolog, amit nem lehet tanuni, hanem érzék kell hozzá.

2020. ápr. 12. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Ignis Subdialis ***** válasza:
100%

Ideálisan az alapján választanak pályát az emberek, hogy mi megy nekik már alapból jól, persze ez nem kötelező, azaz lehetek még attól orvos, hogy szépen festek, de a festőművészek között nagy valószínűséggel nem fogsz olyat találni, aki alapból nem volt már eleve tehetséges is.

Ha jól értem, Te azt sérelmezed, hogy aki a tehetsége alapján választott pályát, az onnantól már nem tehetség, hanem profi, ez a szakmája. Lehet benne valami, hiszen ha valaki elkezdi tanulni is azt, amiben tehetséges, akkor egy idő után nem tudod szétválasztani, hogy a tanulmányai és a gyakorlata milyen pluszt adnak a tehetségéhez. De ha abból indulunk ki, hogy a tehetségét nem veszíti el, hanem az végig kíséri az életét, akkor nem fogja a tanulmány és a gyakorlat azt kigolyózni, attól még lehet tehetséges, hogy a tehetségéből kovácsolt magának szakmát. Szerintem az az ember, aki kiaknázta a tehetségét és az lett a hivatása, nem tekinthető tehetségtelenebbnek, mint akinek nem lett hivatása a tehetsége, csak hobbi szinten űzi.

2020. ápr. 12. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az "okos" jelző nem határozza meg pontosan, mit és mennyit kell ehhez tudni. A "szép" azon túl, hogy szubjektív, abban problémás, hogy nincs olyan skála, ahol megjelölheted, ami fölötte, az szép.

És a tehetség sem fejezhető ki egyetlen mérőszámmal.


Ha veszel két olyan embert, aki hasonló körülmények között nőtt fel egy bizonyos korig, nagyon hasonlók az érdeklődési területeik, majd mindkettő elkezd valamit megtanulni, és mondjuk egy hónap múlva méred, ki teljesített többet (és minden egyéb megtévesztő körülményt kizártál), akkor mondhatod, hogy aki előbbre jutott, tehetségesebb. A tehetség olyan tulajdonság, ami egy adott területen nagyobb lehetőséget biztosít azonos egyéb feltételek esetén. Ezt a tulajdonságot nem tanultad, nem a nevelési körülményekből származott, ez születésedtől van. Befolyásolják az életkörülmények, de kedvező helyzetben érvényesül.

2020. ápr. 12. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Valamit tud, de még gyakorolnia, tanulnia kell, hogy profi legyen. Kb. mint a "csiszolatlan gyémánt" szó.
2020. ápr. 12. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm, én mindenkinek zöldet nyomok, természetesen. Nem életem problémája ez, de régóta zavar. Számomra a tehetséges azt jelenti, hogy ügyes, de nem profi. Aki profi, az meg már nem tehetséges, hanem...profi. Tehát furcsa nekem azt hallani, olvasni, hogy (a példánál maradva) a Metallica tehetséges gitárosa. Akkor milyen egy igazi profi, ha ő is csak tehetséges?! Józsi a tehetséges, mert el bír pötyögni 3 számot ügyesen. De aki 200 számot játszik el 50.000 ember előtt hibátlanul, az több mint tehetség. Szerintem.
2020. ápr. 12. 20:05
 6/6 anonim ***** válasza:
Furcsa látni, hogy másnak más a baja a szóval. Nekem példul a szó azt jelenti, hogy hozzá nem értő emberek azt hiszik minden a tehetség, és semmi az évek munkája.
2020. ápr. 13. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!