Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért mondják, hogy a Sorstala...

Miért mondják, hogy a Sorstalanság Nobel-díjas regény, amikor Nobel-díjat életművekre adnak, és nem regényekre?

Figyelt kérdés

Láttam már több vitát arról, hogy a regény megérdemelte-e a Nobel-díjat. De irodalmi Nobelt nem egy konkrét regényért adnak, hanem életműért. Ez alól, úgy tudom, egyedül Thomas Mann a kivétel, neki a Buddenbrook-ház miatt adták. Akkor mi ez a vita a Sorstalanságról? A Nobel-oldalon ezt írják Kertészről:

"The Nobel Prize in Literature 2002

Imre Kertész “for writing that upholds the fragile experience of the individual against the barbaric arbitrariness of history”"

[link]



2020. okt. 21. 13:41
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
A téma miatt.
2020. okt. 21. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem értem, ez mire válasz, kifejtenéd?
2020. okt. 21. 18:15
 3/10 anonim ***** válasza:
49%
Azt hiszem tévedsz. Számos esetben adnak Nobel díjat konkrét regényre, de adhatnak életműre, ha nincs kiemelhető írás, viszont azok összessége annál figyelemre méltóbb. Kertész Imre a Sorstalanságért kapta a díjat. Azt azonban hozzá lehet tenni, addigi teljesítménye nyomós ok volt ehhez.
2020. okt. 21. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
66%
Bocsánat, de az irodalmi Nobel díjat nem az adott mű kapja, hanem annak megalkotója. Ezt a díjat általában azért adják, mert az író az adott művet - amelyért a Nobel díjat odaítélik -, olyan témakörben fejtette ki, amit addig senki ilyen módon nem közelített meg, és ilyen részletességgel nem tudott közölni. Ez igaz bármely irodalmi Nobel díjas alkotásra. Amiről azt gondolod, hogy "életmű", már magában foglalja a díjazott művet, és a szerző addigi egész munkásságát is.
2020. okt. 22. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
De a hivatalos oldalon fel van sorolva, ki miért kapta. Épp azt néztem, mert szeretnék onnan elolvasni több szerzőt. És Thomas Mann, Erneest Hemingway meg még néhány személy esetében konkrét könyv van emítve. Kertésznél nem. Ha rákattintasz, akkor a műveit felsorolják, a Sorstalanságot is.
2020. okt. 24. 16:06
 6/10 A kérdező kommentje:

"Amiről azt gondolod, hogy "életmű", már magában foglalja a díjazott művet, és a szerző addigi egész munkásságát is."


Hát persze, hiszen az életmű könyvekből áll. De nem lehet mindenkinél kijelenteni, hogy egy konkrét könyv miatt kapta.


"The Nobel Prize in Literature 2002

Imre Kertész “for writing that upholds the fragile experience of the individual against the barbaric arbitrariness of history”"


[link]

2020. okt. 24. 16:07
 7/10 anonim ***** válasza:
kaddis egy meg nem született gyermekért-olvasd inkább azt és még a vitákat is elkerülöd ezzel...sőt rövidebb a tárgy/tartalom nagyjából ugyanaz....
2020. okt. 24. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
83%
amúgy megnézed ez az a téma ami számtalanszor számtalan helyen fel le és ki lett dolgozva...sajnos bizonyos körökben ez már(holo)biznisz...
2020. okt. 24. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
a Biblia szerint(hívők szerint is!)akkor örököljük az áldást,ha áldjuk Izraelt,aki megátkozza az is átkozva lesz(úgytudom így van...)
2020. okt. 24. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Már olvastam a Sorstalanságot, és sok mindenre válaszoltál, ami szerintem off. Valóban számtalanszor beszéltek már erről, csak hát épp ez az, hogy a Nobel oldalán nem is szerepel a könyvcím az indoklásban.
2020. okt. 31. 08:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!