Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Van két kérdésem ezzel a...

I.B.T. kérdése:

Van két kérdésem ezzel a kottával kapcsolatosan, valaki?

Figyelt kérdés

[link]

Most kezdek belemenni a kotta használatába zongorán, egyszeűbb dalokkal kezdek.

- A violinkulcs mellett lévő Bé (flat) jel a harmadik vonalon van. Viszont a harmadik vonalon nincs egy hang sem. AKkor ezt most hogyan kell értelmezni?

- A 2/4-es jelzés felett van egy negyedhang egyenlőség jel és 116. Ez mit jelent?


Köszönöm!



2021. aug. 28. 09:10
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A B-jel annyit jelent, hogy F-dúrban van a dallam.

A negyedhang+ =116 annyit jelent, hogy a metronómon a negyedhangokat a 116-os sebeséggel kell játszani. A 116 az egy perc alatti sebessséget jelenti, ennyi idö alatt kell 116 negyedhangot járszani.

2021. aug. 28. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Mojjo ***** válasza:
100%

Kis kiegészítés az előzőhöz: nem F-dúrban van, hanem D-mollban, ami az F-dúr párhuzamos mollja.


Egyébként az, hogy a harmadik vonalon van az előjegyzéshez tartozó Bé nem azt jelenti, hogy csak a harmadik vonalon lévő hangokat kell leszállítani fél hanggal. A harmadik vonalon violinkukcsnál a H hang van. Az előjegyzés pedig azt jelenti, hogy mindegyik H hangot lefelé kell módosítani fél hanggal, azaz B-re - pl ha lenne az első alsó pótvonal alatt egy hang, azt is.

Amúgy ha jobban megnézed a kottát, de, van a harmadik vonalon hangod. Csak van mellette egy feloldójel, azaz azt pont H-nak kell hagyni.

2021. aug. 28. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

És az mit jelent, hogy F-dúrban vagy D-molban kell játszani? Mit kell hozzá lenyomni? Meg eléggé az elején járok.

2021. aug. 29. 17:18
 4/4 Mojjo ***** válasza:
100%

@3: A megfelelő hangokat kell lenyomnod a megfelelő sorrendben és az ujjad alól az adott hangnemben (pl D-moll) lévő dal fog előbújni :)


A hangnemek meghatároznak egyrészt egy hangkészletet, másrészt pedig azt, hogy melyik hangnak mi is a konkrét szerepe az adott műben/dalban. Mivel a moll/dúr hangsorok 7 hangot használnak a nyugati zenében létező 12-ből (ez az ún kromatikus hangsor), egymástól nem egyenletes távolságban lesznek. A különböző távolságok és különböző funkciók hatására az adott mű/dal hangulata, érzete el fog térni egymástól, akkor is, ha maga a hangkészlet megegyezik. Pl az F-dúr és D-moll hangkészlete megegyezik, de egy F-dúrban és D-mollban írt mű hangulata, az általa sugallt érzések eléggé mások lesznek. Tipikusan (de nem feltétlen) az F-dúr egy energikusabb, vidámabb hangulatot ad, míg a D-moll egy szomorkásabb, melankolikusabb hangulatot.

2021. aug. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!