Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Kettős predesztinációval...

Kettős predesztinációval kapcsolatos kérdések?

Figyelt kérdés

Előre bocsátom, hogy nem veszekedni akarok, főleg nem haragot szítani. Csupán érdekel a téma.


Mi konkrétan a kettős predesztináció?

Az, hogy Isten eleve kiválasztott némelyeket az üdvösségre, némelyeket pedig a kárhozatra? Ez azt jelenti, hogy aki az üdvösségre rendeltetett, bármit is csinál, üdvözül? És aki a kárhozatra rendeltetett, bármit is csinál, elkárhozik? Ebben hitt Kálvin? Vagy ez már csak kicsavarása a predesztinációnak?

Ebben hitt C.H Spurgeon (állítólag kálvinista volt, bár én úgy tudtam, hogy baptista (ez nem zárja ki egymást))? Hiszen őt a prédikátorok fejedelmének tekintik.

Akik az üdvösségre választattak, kell nekik, hogy valaki hirdesse az igét, vagy mindenféle képpen üdvözülnek (a fenti kérdés hasonló, de nem ugyanaz)?

Honnan tudja valaki, hogy mire választatott?


És a legfontosabb kérdés: hol van szó az Igében (Bibliában) arról, hogy valakik a kárhozatra választattak?


Kérek mindenkit, hogy őrizze meg a hidegvérét, és ha lehet a feltett kérdésekre válaszoljon. Előre is köszönöm a válaszokat.



2021. márc. 23. 06:46
 1/8 anonim ***** válasza:
20%

"Az, hogy Isten eleve kiválasztott némelyeket az üdvösségre, némelyeket pedig a kárhozatra? Ez azt jelenti, hogy aki az üdvösségre rendeltetett, bármit is csinál, üdvözül?"


Üdv. Erről Pál ír a Római levélben. A szövegkörnyezetből kiderül, hogy ez csak az ószövetségre vonatkozott. A kiválasztás teológiája az ószövetségre vonatkozik.


"Honnan tudja valaki, hogy mire választatott?"

Újszövetség van, mindenkire egyformán vonatkozik az üdvösség feltétele. Aki megtér és Krisztusban marad, üdvözül, aki nem, megy a lecsóba


"És a legfontosabb kérdés: hol van szó az Igében (Bibliában) arról, hogy valakik a kárhozatra választattak?"

Római levél 9. fejezet. Esélyes, de nem tudom 100%-osan bizonyítani, hogy a harag edényei nem voltak személyek, csak "biorobotok", azaz klasszikusan nem élők. Nem nézem ki Istenből, hogy egy személyt csak azért teremt, hogy rajta mutassa meg haragját, és annak a személynek ne legyen esélye Őt választani

2021. márc. 23. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
34%

Szia,

Spurgeon baptista volt. A predesztináció (előre tervezés, rendelkezés) latin kifejezés jelentése lényegileg azonos a prooridzo (előre rendelkezni, tervezni) és a prothesis (előre meghozott végzés, rendelkezés) újszövetségi görög kifejezések jelentésével.

Helytelen „eleve elrendelés”-nek fordítani a predesztináció fogalmát, illetve a mögötte álló újszövetségi kifejezéseket. Az „eleve” kifejezést – amely Istent egyéni, emberi döntésektől független szuverén akaratára utal – a kálvini predesztináció-tan sugallta. Az Újszövetség eredeti szövegében a pro prepozició jelentése egyszerűen: előre. Károlyi Gáspár eredeti fordításában sem szerepel „eleve elrendelés”, a fordítás-reviziók révén került csak bele a Károli fordítású Bibliákba az „eleve” szó.

A predesztináció tanát főképpen Augusztinus és Kálvin fejtette ki a keresztény teológiatörténet során.

Isten predesztinációja, azaz előre tervezése vagy rendelkezése azonos az egész történelmet átfogó, nagy megváltási tervvel. A Bibliában, Pál apostol Efézusbeliekhez írt levele 1:9-12-ben foglalt kijelentés tanúsítja, hogy Isten megváltási terve magában foglalja a megváltás történelmi eseményeinek időpontjára és körülményeire vonatkozóan hozott végzéseit, de ugyanúgy az egyénre, a terv emberi szereplőire vonatkozó isteni végzéseket is: "Mert úgy tetszett neki, hogy megismertesse velünk az ő akaratának titkát, amelyet kijelentett őbenne az idők teljességének arról a rendjéről, hogy Krisztusban egybefoglal mindeneket, azt is, ami a mennyben, és azt is, ami a földön van. Őbenne lettünk örököseivé is, mivel eleve elrendeltettünk erre annak kijelentett végzése szerint, aki mindent saját akarata és elhatározása szerint cselekszik, hogy dicsőségének magasztalására legyünk, mint akik előre reménykedünk Krisztusban."

Úgy próbáljuk elképzelni Isten megváltási tervét, mint egy monumentális mozaikképet, amelyben a nagy mintát rengeteg apró mozaikkocka alakítja ki. Mindenekelőtt azt kell tehát tisztázni, hogy nincs külön terv a megváltás nagy eseményeire és ezek idejére vonatkozóan, és külön predesztinációs terv (népszerű kifejezéssel: „sors könyve”) az egyénekre vonatkozóan. Csak egy megváltási terv létezik, amely mindent magában foglal, a legnagyobb eseményektől a legkisebbekig, és mindezek mögött egyedül és kizárólag csak az üdvözíteni, megmenteni akaró isteni szándék áll: "Ez jó és kedves a mi üdvözítő Istenünk színe előtt, 4 aki azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön, és eljusson az igazság megismerésére." (I.Tim. 2:3-4)


Üdv. Péter

2021. márc. 23. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Mi emberek időben élünk ami nem azonos a mennyek ahol mar minden készen van. Itt mi szabad akaratunk van szabad vagy bűnt elkövetni es igazsagot cselekedni ha elore mar pl kárhoztatra lennel rendelve akkor nem lenne ertelme bűnről beszelni mert akármennyi jot tennél is ugyis elkarhoznál mi tőbb meg azert hogy egyaltalan bűn létezik sem ember lenne felelős hanem isten ez pedig tavol legyen. Vhol egy középutat kell követni tehat egyik véglet sem igaz es mivel a transzcendens dolgok emberi értelemmel felfoghatatlan dolgok mivel isten egy végtelen személy mi emberek pedig véges tudatunk van a kettőt össze kombinálni lehetlen anelkul hogy ne fussunk bele szükségszerűen ellentmondásokba
2021. márc. 23. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
87%

C.H Spurgeon baptista volt, szóval szerintem nem hitt a kettős predesztinációban. Ebben csak a reformátusok hisznek és még közülük sem mindenki. Nem egy lelkész akad a reformátusok között, akik tagadják a kettős predesztinációt és azt mondják, a hitvallás nem követeli meg egyértelműen az ebben való hitet.

Én nem vagyok református, de korábban gondolkodtam rajta, hogy talán az legyek, de Kálvin kettős predesztinációs tanát én nem tudom elfogadni. Több órányi előadást hallgattam róla, még a fél mázsás Instuticiót is megvettem, szóval nem arról van szó, hogy nem foglalkoztam vele. Szerintem Kálvin nemes egyszerűséggel tévedett és ezt senki nem akarja beismerni a reformátusok közül, mert hát egyházalapító. Ágostonra hivatkoznak a kérdésben, de igazából ez sem állja meg a helyét. Szerintem ez a tan egyszerűen egy leegyszerűsítése a dolgoknak és félremagyarázás. Őszintén szólva szerintem az egész tan valamiképpen a manicheizmusra vezethető vissza, köze sincs a kereszténységhez. Ágoston korábban manicheista volt és amiket írt, nem Pelágius ellen fogalamazta meg, hanem még korábban, a manicheusok elleni viták kapcsán. Az írásai zavarosak, igazából azért nem tekintik eretneknek Ágostont, mert úgy gondolták, nem azt hirdette, amit Kálvin. Szóval szerintem vagy Kálvin magyarázta félre Ágoston írásait, vagy Ágoston elképzelése volt eleve problémás.


"Az, hogy Isten eleve kiválasztott némelyeket az üdvösségre, némelyeket pedig a kárhozatra?" Nem egészen. Az elmélet röviden úgy hangzik, hogy az embernek nincs szabad akarata, lényegében képtelen a jóra, csak a rosszat tudja választani. A jóra való választás lehetőségét elveszítette az ember a bűnbeeséskor. Szóval mind bűnösök vagyunk és képtelenek vagyunk keresni Istent. Arra vagyunk szabadok, hogy a rosszat tegyünk. Így, voltaképpen mindenkinek elkellene kárhoznia, hiszen mindenki szereti és teszi is a rosszat. De, Isten irgalmában némelyeket kiválaszt és megigazít, hogy üdvözüljenek. Ebben az embernek semmilyen szerepe nincsen, Isten teljesen random, valami kifürkészhetetlen célból választ ki egyeseket az üdvösségre. Ezek az emberek, szükségszerűen megfognak térni, mert ki lettek választva. Nem azért, mert hittek vagy bármiféle szándékot mutattak volna az igazság felé, egyszerűen Isten kiválasztotta őket. Akik pedig elkárhoznak, azok nem lettek kiválasztva, őket benne hagyta a kárhozat állapotában. Mivel Isten mindentudó és mindenható, Ő már a világ kezdete előtt eldöntötte, hogy ki fog üdvözülni és ki nem, tehát egyeseket eleve üdvösségre rendelt, másokat eleve kárhozatra teremtett. Nagyjából ezt jelenti a kettős predesztináció. És igen, aki kárhozatra lett teremtve, az akármit csinálhat végül úgy is elkárhozik, hiszen eleve rosszak a hajlamai, eleve képtelen a jóra Isten segítsége nélkül, szóval képtelen a megváltását elérni. Aki meg ki lett választva, annak meg majd úgy alakul az élete, hogy üdvözüljön. Ennek egyik érdekes hozadéka, hogy így Jézus nem az egész világért halt meg, hanem csak a kiválasztottakért és Isten nem hív mindenkit csak a kiválasztottakat, és nem akarja, hogy mindenki üdvözüljön, mert szerintük, ha akarná, mindenki üdvözülne.

A kiválasztottak nem tudhatják biztosan, hogy ki vannak választva, csak ha javul az életük és érezhetően fejlődnek és egyre jobbak lesznek, akkor sejthetik, hogy talán ki vannak.


Jaj, én annyira nem kedvelem ezt az elméletet. Tipikusan az a tan, amit ha ismersz és elfogatsz egy fokkal sem vagy előrébb, de cserébe kontraproduktív, mert hamis biztonságérzetbe ringatja a hívőket. Láttam ennek hatását. Nem prédikálnak, majd lesz valami, fölényes kiválasztottság tudat is előfordulhat és élik az életüket, mert ők már fenn vannak a bárkán... És ha hamis, akkor meg kifejezetten káros tanítás, mert egy torz istenképet okoz.

Azt a problémát meg módszeresen kerülik, hogy akkor tulajdonképpen Isten a rossz szerzője. Ezt nem mondják ki, mert hát Isten jó és nem a rossz szerzője, ez egyértelmű. Így ez már kíváncsiskodó kérdés, ne tedd fel, ezen már ne gondolkozz... Persze, mintha Kálvin nem ment volna túl a határon, amikor kategórikusan, ellentmondást nem tűrve és hülyének nevezve azokat, akik nem hisznek ebben, kijelentette, hogy Isten kifejezetten azért teremtett embereket, hogy pokolra juttassa őket. Hát, aki ezt elhiszem az higgye. Én előbb hiszem, hogy Kálvin tévedett, mint ok más dologban is.

2021. márc. 23. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
10%
Teljesen egyetértek én hit gyulis vagyok es en is igy tudom Kálvin es Luther is Isten embere volt de nem voltak tevedhetetetlenek Ágostonrol nem is beszélve aki előbbi ketto annyira tisztelt hogy nem mertek vele kikezdeni es igy meghagyták a csecsemőkeresztseget pedig az is ugy er valamit ha az ember hitből illetve szabad akaratból teszi vallják a helyettesítési teologiat miszerint Izraelt végképp Isten elvetette es helyébe az Egyház kerűlt pedig ez is hulyeseg Izrael 1948 ban mint latjuk létrejött es folyamatában vándorolnak vissza a zsidók mai napig es en hiszem amit Pál ir h Isten ismét helyreállítja veluk is a közösséget mellesleg jegyzem meg elegge antiszemiták is a reformátusok evangélikusok tisztelet a kivételnek harmadszor, az egesz eszkatologiajuk Ágoston postmillenista felfogása jellemzi aki szerint Jezus mar itt van csak nem szemmel láthatóan ez is badarság en futurista értelmezését fogadom el a jelenesek könyvének miszerint 80 % a meg előttünk all Jezus hitem szerint szemmel láthatóan el fog jonni akar meg a mi életünkben
2021. márc. 23. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
55%

#5

Látszik, hogy hitgyülis vagy, annyi ökörséget írsz, amennyire épeszű ember képtelen lenne.

2021. márc. 26. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
11%
Nem kell egyetertened nem mondta senki en 15 éve foglalkozom a Bibliával es ezt fogadom el ha kene mindent be is tudnek bizonyítani belole ha te okosabb vagy érvvelj vmivel mert hamar elintézted egy mondatba mellesleg inkabb a hitgyuli szúrja a szemed nem a velemeny
2021. márc. 26. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
19%

predesztinacio meg egy eretnek hazugság. Valamelyik hülye kitalálta a többi protenstáns meg megy utána.


Én is keresztény református vagyok de olyan nincs hogy predeszti. A Biblia sehol nem ír ilyet, Kálvin János lehet lázas volt és lázálmá a elképzelte.


A hit és jócselekedetek által üdvözülszes az is egy erény ha tudod tűrni a szenvedést mert Jézust utánozod vele mert megmondta hogy vegyétek fel.a keresztet és gyertek utánam. Ezt mindenki így hiszi aki a Bibliát ismeri és nem Kálvin hulyesegeit

2021. aug. 13. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!