Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hangszeren játszók! Népzenésze...

Hangszeren játszók! Népzenészek, komolyzenészek. Mikor lendültetek át azon a ponton, mikor (régen) éppen kezetekbe vettétek a hangszert, semmit nem tudtatok eljátszani, és utána X év gyakorlás után már szinte mindent el tudtatok kotta nélkül, fejből?

Figyelt kérdés

Nekem ez (nagyon szeretném, ha nem így lenne) teljességgel elképzelhetetlennek, átélhetetlennek tűnik, hogy bárki bármit el tud húzni (székit, mezőségit, mindegy), vagy szintén nagyon sok mindent eljátszik a cimbalmon, netalán (országot váltva) rengeteg ősi melódiát fejből penget a guzheng-en...


Mivel (és ez itt a lényeg) kottát egyiknél sem látok - soha.


Sem videofelvételeken, sem élőben. Szeretném, ha nem így lenne, de magamból kiindulva el nem tudom képzelni nekem ez hány év után menne - már HA menne valamikor is...


Rengeteg csoda zenész van a világban.



2022. nov. 4. 22:00
 1/2 anonim ***** válasza:

Add hozzá, hogy nem egy karmester van, aki egész szimfóniákat, oratóriumokat, monumentális műveket vezényel le fejből, kívülről.


Nem számolsz azzal, hogy a népzene is részben improvizációs műfaj.


Akiktől gyűjtötték, autentikus zenészektől, azok sem kottából játszották. Persze fölvették , rögzítették, leírták, de a különleges fogásokat, vonókezelést is meg kellett tőlük tanulniuk.


Kiváló memória is kell hozzá, persze. De a zenei memória nem hasonlítható más rögzítésekhez, sokkal komplexebb.


Nem tudom, hogy volt-e már valaha kutatás tárgya a szövegmemorizálás, vagy mikor a karmester egy egész zenekar összes hangszerfajtájának egy kb 60 perces együttes játékát másodpercre rögzíti, felidézi és levezényli a hangerőt és egyéb stíluseszközök megjelenítését is követve.

2022. nov. 5. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Oké, de most ezzel előrébb jutottam? Köszönöm, hogy írtál, de nem látom benne a segítséget, azt, hogy hogyan tudna ez rajtam nagy mértékben segíteni?
2022. nov. 5. 14:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!