Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Verselemzés gyakorláshoz...

Verselemzés gyakorláshoz kérhetek segítséget?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Tudom, hogy az ilyen kérdések sokszor úgy felejtődnek el, hogy "ne velünk írasd meg a házidat!", ezért leírom, hogy egy már 25 éves férfi vagyok, aki annak idején nem nagyon figyelt oda irodalomórán, viszont mostanában elkezdett kicsit jobban érdekelni a költészet.


------------------------------------------


Az elemzendő vers:


Átkarol a rossz.

Szeretem ha szúr, ha fáj.

Kell a szívemnek a hideg is,

nem jó ha túl hosszú a nyár.


Nem érdemlem,

hogy sosem ázok, sosem fázok

Persze jól esik egy ideig,

aztán a bánattal kokettálok.

Később megbánom, az istenit!


Panaszkodni szeretek,

vagy a sajnálattal járó babusgatást?

Vagy megtervezett izgalmat

keresek, mint Rióban utcabált?


Talán mindet egyszerre.

Magam sem tudom megmondani,

hogy miért szoktam virágzó

jókedvet bolond mód elrontani.


Lehet jobban kihozza

az öröm ízét a keserűségből egy csipet.

Mint só a palacsintához.

Szivéjesebb lesz így fogadtatása őkelminek.


Nekem kell hívnom őt.

Hiába várom, hogy hívatlan csak kopogtasson.

A lakást rendbe teszem s megteszem.

Nem várom meg, hogy a rosszkedv irgalmatlan pofon csapjon!


-----------------------------------------------------------------


Saját elemzés:


"Átkarol a rossz.

Szeretem ha szúr, ha fáj.

Kell a szívemnek a hideg is,

nem jó ha túl hosszú a nyár."


Belső rím: karol / a rossz

Megszemélyesítés: Mert a rossz átkarol és szúr. A szívnek nincsenek szükségletei (kell a szívemnek)

Alliteráció: szeret, szúr

Halmozás: szúr, fáj

rím: szúr ha fáj / szú a nyár(xAxA)



"Nem érdemlem,

hogy sosem ázok, sosem fázok

Persze jól esik egy ideig,

aztán a bánattal kokettálok.

Később megbánom. Az Istenit!"


Belső rím: sosem ázok/sosem fázok, esik/egy i/deig

Talán halmozás: ázok, fázok

Metafora: ázok, fázok -> ezek a rosszkedvre utalnak

Megszemélyesítés: a bánattal nem lehet kokettálni

Alliteráció: kokettálok, később

Ez az egyetlen 5 sorú versszak

ez xABAB képletű,

sosem fázok / kokettálok

az előző versszakot is ha nézzük:

ideig / hideg is/ istenit



"Panaszkodni szeretek,

vagy a sajnálattal járó babusgatást?

Vagy megtervezett izgalmat

keresek, mint Rióban utcabált?"


Költői kérdések

Megszemélyesítés: a babusgatás nem tud járni (csak viccelek :D)

Az izgalom keresése nem tudom, hogy mi lehet.

Oximoron: Ha megtervezett, és feltehetően lírai én tervezi meg, akkor miért is kéne keresni?

Hasonlat: mint Rióban utcabált -> Az is tök megtervezett és mégis az embernek, főleg a turistáknak olyan érzése van hogy ez milyen spontán jó buli, izgalmas

rímek: szeretek/keresek

ró babusgatást/óban utcabált (xAxA)



"Talán mindet egyszerre.

Magam sem tudom megmondani,

hogy miért szoktam virágzó

jókedvet bolond mód elrontani."


Alliteráció: MagaM seM tudoM MegMondani

belső rím: zó jókedv/ lond mód el

Metafóra: virágzó jókedv, jókedv elrontása

rím: megmondani/elrontani(xAxA)



"Lehet jobban kihozza

az öröm ízét a keserűségből egy csipet.

Mint só a palacsintához.

Szivéjesebb lesz így fogadtatása őkelminek."


Belső rím: jobban/hozza

Alliteráció: hozz, az, íz

Szinesztézia: az örömöt a lelkünkkel érezzük az ízeket pedig a nyelvünkel

Hasonlat: Mint só a palacsintához -> ugyan úgy nem gondolná az ember hogy a só jó a palacsintához mint hogy kell egy kis szomorúság is a boldog élethez

Megszemélyesítés: Az örömöt nem szokás sehogyse fogadni.

rím: ből egy csipet/ őkelminek(xAxA)



"Nekem kell hívnom őt.

Hiába várom, hogy hívatlan csak kopogtasson.

A lakást rendbe teszem s megteszem.

Nem várom meg, hogy a rosszkedv irgalmatlan pofon csapjon!"


Belső rím: teszem/teszem , rom meg/rosszkedv

Alliteráció: hívnom, hiába, hogy, hívatlan

Megszemélyesítés: Az örömöt nem lehet meghívni és kopogtatni sem tud. A rosszkedv nem tud pofon csapni.

Metafora: lakást rendbe teszem -> a lelkileg jön rendbe

rím: hívatlan csak kopogtasson/irgalmatlan pofon csapjon(xAxA)



Az ütemhangsúlyos és időmértékes dologhoz tényleg nem értek sajnos.



A vers azokról az emberekről, illetve azok érzéseiről szól akik nem hiszik el hogy megérdemlik a boldogságot, hogy lehet szeretni őket. Akik emiatt eltaszítják maguktól a potenciális barátokat, akik mindig keresnek valami szart amin megsértődhetnek.


A lírai én sem tudja ennek okát, de azért pedzegeti a dolgot.


Végül pedig arra jut, hogy mindenki boldogsága a hozzáállásán múlik. Rendbe kell jönni, -akár pl. pszichológus segítségével- mielőtt nagyon megüti a bokáját pl. elveszti a szerelmét emiatt.



2023. okt. 6. 18:02
 1/2 Vidonka válasza:

Szia!


Próbáld meg összefüggő szöveggé rendezni az elemzésedet, legyen eleje, közepe, vége. Másodsorban ne használj olyan kifejezéseket mint a "tök, tökre", "spontán". A lírai én helyett nevezd úgy a szerzőt, hogy: a költő (de ez csak az én meglátásom, ez a megfogalmazás számomra közelebb hozza a művet és a művészt).

Nem rossz a megközelítésed, de mint minden elemzés egyedi, így nem lesz két egyforma jelentése egy szövegnek. Úgyhogy szerintem nincs rossz elemzés csak olyan ami tökéletlen (amin tökéletesíteni kell).


Amit javasolni tudnék, hogy válassz olyan verset elemzésre ami ismert. Hogy miért? Mert egy elemzéséhez fontos tudni a vers körülményeit, megíródásának idejét, helyét. Ehhez szükséges a költő önéletrajzát is ismerni. Mert így egy teljesebb,megérthetőbb képet kapsz a versedről. Plussz nagyon sok elemzés fent van a neten, amik olvasgatásával mégjobban rá tudsz hangolódni erre.

Én József Attila, Ady, Radnóti, Weöress, Romhányi, Pilinszky műveivel kezdeném a gyakorlást.


Mindezek mellett próbáld meg egészben látni a verset, szépen szakaszaira szedted de úgy látom nem vetted észre az összefüggéseket. Példázom: olvasd el a vers első szakaszának első két sorát, majd az utolsó szakaszának utolsó sorát. Mit vettél észre? Ha szeretnéd, írdd le!


Remélem hasznos volt a válaszom.

Sok sikert! :)

2023. okt. 7. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!


Igen, valóban egy fajta keretet ad a műnek, hogy a rosszat/rosszkedvet az elején jó, a végén rossz köntösben ábrázolja.


Engem arra emlékeztet mikor a kislányok menstruálni akarnak, a fiúk pedig borotválkozni. De hamar nyűggé válik számukra a dolog.


De talán jobban párhuzamba lehet állítani a művet azzal, amikor egy nő a rosszfiúval jön össze. Eleve a rosszérzés folyamatosan meg van személyesítve. A "szúr" az még akár szexuális utalás is lehet, bár nekem talán túl sok mindenről jut a szex az eszembe.


A harmadik versszakra is rá lehet húzni. Hiszen jó a csajoknak panaszkodni hogy "Jaj Pista mindig széjjel hagyja a zoknijait, későn jár haza". Illetve az elején lehet izgalmas a kocsmai bunyós történetek, amikben természetesen mindig az említett Pista kerül ki győztesen.


Az utolsó versszak utolsó részénél a negatív szereplő már asszonyverőben feszít és már tényleg kezd félelmetes lenni a szituáció.

Itt a boldogság/öröm/jókedv lehet akár egy másik férfi a fehér lovon, egy romantikus történet. De szerintem lehet hogy tényleg csak a boldogságról van szó.



Igen így azért kapott egy másik színezetet is az alkotás. Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet!



--------------------------------------------------------------------



Nekem van egy olyan gondolatom is, hogy - és érdekel, hogy te mit gondolsz erről - azért a legtöbb ember, magamat is beleértve úgy van vele, hogy ha egy költő már híres és már úgy van számon tartva mint a nagy zseni, a zseniális szimbólumaival, akkor adott esetben teljesen semmitmondó "holdfényes harmatnak az áldott permetcseppjei hullanak bársonyos szellőként a sivár világra" szöveget is jónak gondolják, mert ha elég sokat foglalkozunk vele és elég jó a képzelőerőnk akkor bármilyen szövegre, főleg az ilyen sejtelmesekre rá lehet húzni egy történetet.

2023. okt. 7. 15:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!