Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miért baj az ha valaki nem...

Miért baj az ha valaki nem olvas könyvet, annak ellenére hogy intelligens?

Figyelt kérdés
Általános alsóban, amikor megtanultam olvasni, még nagyon új volt az érzés így olvastam pár korosztályomnak való könyvet akkoriban. Viszont ahogy jöttek a kötelezők, egyre inkább elvesztettem az érdeklődésem. Hiába rugaszkodtam neki bármilyen könyvnek, amiről jókat hallottam, pár oldal után sosem vettem elő többé. Ettől eltekintve szerintem semmi gond nincs az intelligenciámmal, a viselkedésemmel, a helyesírásommal, a tájékozottságommal (az interneten minden érdekesebb hírt elolvasok). A könyvolvasás viszont egyszerűen nem vonz, nem érdekel, de miért tartják ezt az emberek gondnak?

2012. nov. 19. 18:27
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
95%

Bár látszik az írásodból, hogy nem vagy egy műveletlen bunkó, én csak javasolni tudom mindenkinek az olvasást.

A szókincs fejlesztésének leghatékonyabb módszere, és bizonyos társalgási beszédfordulatokat is szinte kizárólag innen lehet megtanulni.

2012. nov. 19. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
97%

Mert az igazi műveltség alapja a könyv. Az interneten tíz információból kilenc hamis, másrészt tudományosan bizonyított tény, hogy az internetes szövegolvasás felületes, és a szövegek szerkezete és mélysége is ehhez igazodik. A könyv nem csak a szépirodalmat jelenti, a humán tudományok és a természettudomány is csak könyvekből sajátítható el.

Régen én sem olvastam szépirodalmat például, de rengeteg tudományos ismeretterjesző, később az egyetemen tudományos művet olvastam el, annyira megszerettem az olvasást, hogy ma már rendszeres szépirodalom fogyasztó is vagyok. Egészen más belemélyedni egy könyvbe, mint interneten szörfözni.

2012. nov. 19. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
97%
Az olvasáshoz kell egy készség, ami sajnos a mostani fiatal generációnál már nem mindenkinek van meg: az agyi képalkotás. Akinek ez megvan, az ha folyamatosan olvas egy szöveget, akkor egy idő után nem a betűket "látja", hanem képszerűen megjelenik előtte a történet, mintha filmen látná. Az ilyen emberek élvezik az olvasást. Ez a készség kisgyerekkorban alakul ki, ha egy kicsinek sok történetet mesélnek, olvasnak, és csak korlátozottan engedik tévét nézni. Ha viszont egy gyerek picikorától napi szinten tévére, filmnézésre van szoktatva, és az agyának csak készen kapott képeket kell feldolgoznia, akkor ez a készség nem alakul ki nála, a könyv nem lesz több szavak sorozatánál, és sosem fogja igazán élvezni az olvasást.
2012. nov. 19. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként nem "baj", ha valaki nem olvas, csak az élete lesz egy fajta élménnyel kevesebb.
2012. nov. 19. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
77%

Egyetértek az előzőekkel. Sőt, az olvasás a képzeletet is fejleszti. Olvasás közben elképzeled a szereplők külsejét, a tájat, ahol játszódik, azt a közeget, ahol játszódik és ez megsokszorozza az olvasás élményét.

Aki nem olvas jó műveket, az nem lehet igazán intelligens, legfeljebb némely dologban tájékozott.

2012. nov. 19. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 yuda ***** válasza:
85%

Azt írtad, elvesztetted az érdeklődésed... nem idézem tovább.

Kérdezek: tudtad pl. hogy aki intelligens, az kíváncsi a világra és nem veszti el az érdeklődését?


Vizsgálták már az intelligens embereket, sok különféle tesztek születtek, de egybehangzó a világra való-, az új dolgok megismerésére való nyitottság. Az érdeklődés folytonos megújulása, képesség a dolgok újszerűen, egyedi módon való meglátására.


Ez a fajta érdeklődés elvesztésed a könyvolvasás iránt viszont épp az ellenkezőjét mutatja.

Ha vagy olyan intelligens, aminek beállítod magad, akkor ezen eltünődhetnél. :D

2012. nov. 19. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:

Nem mondanám, hogy nem tudtam elképzelni a könyv tartalmát, amikor még olvastam. Még most is emlékszem néhány képre, ahogy elképzeltem, mi történik a Vukban, vagy A két Lottiban.

Eképpen a képzeletemmel szerintem nincs gond, csak épp nem izgatnak a témák és karakterek amiket mások írnak le, én inkább magamnak találok ki történeteket minthogy olvassam őket.

TV-t sem nézek soha, még gyerekkoromban is csak szombat-vasárnap reggel néztem a kölyökklubot, ennyi volt az összes tévézésem. :)


Igazából csak az zavar, hogy ha elejtem hogy "nem olvasok könyvet", akkor rögtön egy kultúrálatlan paraszt vagyok az emberek szemében. Utána meg már olyan rosszul veszi ki magát magyarázni, hogy ettől még nem vagyok értelmi fogyatékos.

2012. nov. 19. 19:19
 8/18 A kérdező kommentje:

yuda: Nagyon sok minden érdekel, van hogy leülök a hírportál elé és mire észbe kapok, már két órája bújom a tudományos cikkeket, fejlesztéseket, stb. mert nem birok leállni az információ bekebelezésével.

Ezek viszont szerintem külön témát képeznek kitalált történetektől, mert aligha leszek okosabb attól hogy elolvasom a Harry Pottert (természetesen csak egy véletlenszerű könyvcímet írtam).

2012. nov. 19. 19:23
 9/18 anonim ***** válasza:
56%

"épp nem izgatnak a témák és karakterek"


Én a kezembe kerülő könyvek felét nem olvasom el, van, hogy két, van, hogy ötven oldal után félredobom. Olyan könyvet olvass, ami leköt, biztosan találsz ilyet, egy nagyobb könyvtárban százezer számra talász könyveket, válogathatsz kedvedre. Az, hogy néhány könyv unalmas volt neked, az nem jelenti azt, hogy a világ többi milliónyi könyvét is unni fogod.

Nem leszel fogyatékos attól, hogy nem olvasol. De én úgy látom már csak azért sem olvasol, mert frusztrál, hogy ezzel cseszegetnek.

2012. nov. 19. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
82%

Intelligencia nem függ az olvasástól.

Aki olvas az nem intelligensebb lesz, hanem esetleg műveltebb, tágabb látókörű, tájékozottabb (vagyis ez egy másik téma).

Ahogy leírták, azt olvasd el ami érdekel. Én pl. azért nem olvasok, mert nincs itthon egy normális könyv sem (pénzem nincs, a szüleimnek sincs pénze könyvekre, ill. mivel egy könyvet egyszer olvasok el, ezért pénzkidobás is lenne). Erre lehetne mondani, hogy menjek könyvtárba, de a legközelebbi valamire való könyvtár 50 km-re van. Pont ezért fogok ebook olvasót venni (erre azért van pénzem, mert egy ebook olvasó ára 5-6 könyv elolvasása után megtérül, így ez kedvezőbb befektetés mint a könyvvásárlás).


A kérdésre vissza térve. Nincs azzal semmi gond, ha valaki nem olvas könyvet. Aki ez miatt beszól csak magát minősíti, de ez igaz fordítva is.

Pl. a volt suliban volt egy lány aki rengeteget olvasott és magának való volt, ezért rengetegen piszkálták.


Az viszont tény, hogy az olvasástól "több" lesz az ember, már, ha csak az abból származó élményeit is nézzük egy adott személynek. (Fejleszti az egyén személyiségét, bővíti a látáskörét, tudását, olyan élményekkel lesz gazdagabb amit pl. egy film megnézése nem adhat meg, fejleszti a kreativitást (ami a mai világban egyre fontosabb), beszédkészséget és még millió más kisdologot.)


Az olvasás soha sem fog kimenni a "divatból", esetleg csökkenni fog az olvasók száma. Pl., ha nem lennének könyvek akkor nem születhettek volna meg azok a filmek amik mára a legnagyobb sikereknek örvendhetnek (pl. Gyűrűk ura, hogy csak egyet említsek a legnagyobbak közül).


18/F

2012. nov. 19. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!