Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit gondolsz a versemről?...

Mit gondolsz a versemről? (alul informálódhatsz)

Figyelt kérdés

FONTOS! A BEVEZETÉST OLVASD EL!

Fogjuk fel úgy, mint egy közvéleménykutatást.(előtte egy kis reklám) bárki, aki normális választ ad, megy a zöld pacsi.

Miért közvélemény kutatás? Mert igen sokat olvastam a témában, a verstan alapjait nagyjából elsajátítottam. Talán elmondhatom magamról, hogy kicsit konyítok hozzá. De a saját firkáimat nem tudom objektívan értékelni. Ebben kérem a segítségedet. Jöhetnek laikusok, hozzáértők, trollok, mindegy. Csak milyen benyomást kelt? (örömmel várom "nemááá" válaszát, aki mindig ott sündörög a verses kérdéseknél)

Az, hogy vágom a verstant, persze nem azt jelenti, hogy tudok verset írni. Csak mások versét tudom(elsősorban formailag) értékelni.

Írtam már párat(kb. 50, plusz-minusz 10) de a 90 %-uk a tudáshiány végett nem is vers, csak sorokba tördelt, rímes próza. Legnagyobb hibám egyelőre az, hogy nem tudok az irodalom nyelvén beszélni, nem vagyok képes elszakadni a szlengkifejezésektől(bár ebben mindegy, mert ez komikus vers)

Tanács: 2x olvasd el a "művem", először a formára figyelj, másodszor a tartalomra(úgyis rövid)

Nos, e hosszú felvezetés után jöjjön 4 rövidke sor.

Egy humoros kis epigrammát(ha hivatalosan nézzük nem az, de én így hívom és kész!) tárok elétek.

Tanácsot fogadd meg!



Bátyám polcán óvszer ül őrtelen, egy sima kondom.


Megköszörültem torkom, majd bekacagva de mondom:


És ha szeretnék már vagy nagybátty' lenni, keresztap'?


Úgyis rég volt már a családban egy izgi gyereknap..



#humor #vers #költészet #versírás #epigramma #komikus vers #már most megbántam #hogy kiraktam :D
2013. jún. 5. 13:57
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

szia! én nem értek annyira a versekhez verstanilag, de szabadidőmben szeretek írogatni :) (van úgy 100-120 versem, ezekből persze a legtöbb a "13 éves kislány szerelmes"-jellegű, de azért az elmúlt két évben elég sok, mások szerint is nagyon jó kis irományt adtam ki a kezemből.)

szerintem a versed nagyon ötletes. tetszik, hogy bármennyire is rövid és nagyon összetömörített, azért nincsen túlsűrítve. lehet ízlelgetni, van ritmusa, csattanója. önkényesen bánsz a szavakkal (keresztap' pl.), amit nagyon előnyösen használsz, szerintem csak dob a versen :)


18/L

2013. jún. 5. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
köszönöm az értelmes hozzáröffenést.
2013. jún. 5. 15:17
 3/10 A kérdező kommentje:
hű ez szarkasztikusan hangzott, nem úgy akartam :D
2013. jún. 5. 15:18
 4/10 anonim ***** válasza:

Fasza lett.( .!. nem úgy)

Baromi nehezen találtam meg. nemáá :D


Sajnos laikus vagyok ezen a téren, de nekem nagyon tetszik.

2013. jún. 5. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
igen, sejtettem, hogy Te idejössz :) Egy nemáááá nevű felhasználóra utaltam, mindjárt ráírok :)
2013. jún. 6. 16:43
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
megkaptam, de mennem kell, majd jövök :)
2013. jún. 6. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
:D legyél szigorú
2013. jún. 6. 18:16
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Költőnk a mai magyar valóság talajáról el nem emelkedve alkotta meg örök érvényű sorait. Egy családi idillen keresztül társadalmi problémákat feszeget. Népünk fogy, tehát gondoskodni kell a gyermekáldásról, de ugyanakkor ezt felelősséggel kell tenni, így szembe állítja egymással a felelősségteljes gondolkodást (óvszer) a szükséges gyermekvállalással ("És ha szeretnék már "). Ez az ellentétpár alig négy sorba sűrítve mestermű.

A négysoros vers önmagában próbára teszi az alkotót, mert kevés ahhoz, hogy részletesen kimondja az adott témára vonatkozó gondolatokat, így azok utángondolása szükséges az olvasó részéről, azonban itt mindez mesterien kerül átvitelre.


A verselés alapjaiban négymorás verslábakkal történik, daktilusok és spondeusok rendszertelen változásával. A vers érezhetően szándékosan nem nyugateurópai rímes időmértékes forma. A költő azért nem vitte tökélyre ezt a versformát az alkotásában, mert fel akarta hívni a figyelmet, hogy mi magyarok vagyunk, magyarul gondolkodjunk, ne nyugatian, továbbá a simulékony versforma helyett ez a zaklatott forma mélyebb gondolkodásra kényszerítse az olvasót. (mennyire snassz lenne utánozni Petőfit: Még nyílnak a völgyben a kerti virágok ...)


Bátyám polcán óvszer ül őrtelen, egy sima kondom.

- - - - - U U - U U - U U - -

Megköszörültem torkom, majd bekacagva de mondom:

- U U - - - - - U U - U U - U

És ha szeretnék már vagy nagybátty' lenni, keresztap'?

- U U - - - - - - - U U - U

Úgyis rég volt már a családban egy izgi gyereknap.

- - - - - U U - U U - U U - U


A költői szabadsággal élve aposztróffal újabb szavakat alkotott, melyek tovább mutatnak eredeti jelentésüknél, ám érthetőek maradnak. Ebben a sorban nem kényszerítette magát a másik három sor 15 szótagú ütemére ezzel is kiemelve, hogy itt ez az amiért a verset írta, a harmadik sor.


:)



szóval:


a vers jó, bár poénos mégis versnek mondanám, tudsz te írni, ha akarsz (persze, nem remekmű, de megcsillant valami)


arra vigyázz, hogy egy négysoros akkor igazi, ha az utolsó sor váratlanul mellbe vág, és a ritmus halálosan pontos (most ne említsük Pilinszky Négysoros-át) pl:


" Legenda


Este leszállt s ment, ment, míg odaért,

ahol a dúlt földet még füst takarta.

Hajnalban a keresztre visszatért,

s reggel látták, hogy csupa vér a talpa. "

2013. jún. 6. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Áh, inkább írok privátot :)
2013. jún. 7. 13:40
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
:)
2013. jún. 7. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!