Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A táncházi népzenét hogy...

A táncházi népzenét hogy játsszák?

Figyelt kérdés
Úgy értem: tudom, hogy a komolyzenét kottából játszák, a jazzben megadott keretek közt improvizálnak. És a népzenében? Megadják az alapdallamokat és a többi ad lib vagy mi?
2013. jún. 11. 13:38
 1/5 anonim válasza:
Alapból népzenét is ugyan úgy meg lehet tanulni kottából,mint bármilyen más stílusú zenéz. De sűrűn tanulják felvétel alapján is. Akik pedig igazán profik (pl.:táncházakban) azok valószínűleg tudják az alap dallamot és a tájegységre jellemzően díszítik. (Minden tájegységnek megvan a maga ismertető jegye és egy igazán jó zenész tudja utánozni a helyi technikákat,díszítéseket, zenélési szokáokat)
2013. jún. 11. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi! szóval az ornamentika improvizatív, és a dallamok végig meg vannak írva?
2013. jún. 11. 15:20
 3/5 A kérdező kommentje:

helyesbítek, mivel NÉPZENE, ezért pont hogy nincsenek MEGÍRVA :) de akkor ezek az alapdallamok azért többé-kevésbé megvannak?

a zenék, táncrendek formája kötött?

2013. jún. 11. 15:22
 4/5 anonim válasza:
Persze,az alapdallamok le vannak írva (természetesen rengetek verziója van egy-egy dalnak), és mindig az alapot díszítik. És ma már rengeteg könyvet kiadtak a különböző tájegységek zenéjéről, nagyon sokat lekottáztak, de persze az nem az igazi,inkább a gyűjtők általi hanganyagok utáni tanulás a jó. :-) (első válaszoló vagyok, lelkes ,népzenét tanuló fiatal)
2013. jún. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Ja és tánc: az is természetesen jellemző a tájegységekre, mindenhol másfajta táncokat járnak. Egy jó táncházban mind a zenészek,mind a táncosok könnyedén váltanak egyik zenéről/táncról a másikra, könnyen alkalmazkodnak.
2013. jún. 12. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!