Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi a véleményetek az első...

Mi a véleményetek az első személyű narrációról?

Figyelt kérdés
én általában harmadik személyű elbeszélésben írok és kicsit furcsának is találom így az egésznek a felépítettségét de most nagyon megtetszett ez az ötlet :) szóval ha egy sztoriban lévő karakter mondja a cselekményt abból jobbat lehet kihozni mint amikor egy semleges, mindentudó narrátorfigura magyaráz? szerintetek? :)

2015. ápr. 8. 22:02
 1/9 anonim ***** válasza:
Személyesebb. Talán jobban is tudsz azonosulni a főszereplő belső világával.
2015. ápr. 9. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Közel visz a főhőshöz, viszont mindent az ő szemszögéből kell leírnod, ebben korlátot szab. Hogy jobbat lehet-e kihozni azt az adott történt szabja meg. Ha egy nézőponton van a hangsúly, akkor talán jobban megéri (pl.: karakterközpontú, fejlődés-történet). Ha szükséges sok főhőstől távol eső esemény elbeszélése, más karakterek érzésvilágának bemutatása, akkor inkább a harmadik személy a célszerű (pl.: környezet- vagy eseményközpontú). A kőszívű ember fiai egy karakter szemszögéből elég szegényessé válna, már a címadó szereplők is többen vannak. De mondjuk A vörös oroszlán sok reinkarnációt megélő főszereplője gyakorlatilag az egyetlen kulcsfontosságú nézőpont-karakter, így ott ésszerű az egyesszám első személy.

Amúgy a harmadik személyes sem feltétlenül mindent tudó, közelebb vihet egy-egy karakterhez, aztán megint tiszta narrációba vált, vagy egy másik nézőpontjába illeszkedik, így több karakter érzésvilágába is betekintetünk.


Az is lehet, hogy ezek keverednek, vagy több első személyű szereplő szólal meg, ki hogyan éli át ugyanazt az eseményt. Sőt, ritka, de második személyű narráció is van, azt is érdekes lehet kipróbálni.

2015. ápr. 9. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Én utálom ezt a fajta narrációt, nagyon idegesít.
2015. ápr. 9. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Van, hogy jó, de inkább csak akkor, ha jó példaként számontartható főszereplő "mesél" így, és persze ha talál alkalmat komoly önreflexiókra kellő humorral, csak hogy ne olyan legyen, mintha mondjuk egy amcsi háziasszony "ájjogná" fergeteges történeteit...
2015. ápr. 9. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:
100%

Hát én elkezdtem írni egy torténetet E/1-ben de mostanra már átírtam E/3-ra mert így jobban jott ki a torténet. Viszont olvastan egy nagyon jó konyvet E/1-ben amit nem tudnák máshogy elképzelni.

Megvan mindegyiknek az elonye meg a hátránya és egyetérek az elottem szólókkal h a témának és a fogalmazásmódnak fontos szerepe van a narráció kiválasztásában

2015. ápr. 9. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Mr.Niemand válasza:
Attól függ, hogy van megírva, nagyon jó és nagyon rossz is tud lenni. Szerintem a legjobb ilyen könyv az Ég gyökerei (a metro 2033 világában játszódik de egyáltalán nem az akció jelenetekre épít, főleg a vallásról szól és ahhoz nagyon jó)
2015. ápr. 9. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Én utálok úgy írni, nem tudom, miért. Olvasáskor is jobban szeretem az E/3.-at.
2015. ápr. 10. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Szerintem most már így hagyom, megszoktam és számomra, a szerző lévén jobb, mivel nagyon bele tudom így élni magamat ráadásul nem kell többször megneveznem a főszereplő/ket, vagyis kevesebb a szóismétlés és szerintem ez egy nagyon nagy előny. Na, meg ez egy olyan történet ahol a srác visszatekint ezekre a dolgokra vagyis a maga jogán ő is lehet mindentudó narrátor hiszen tudja mi történt ott mert már megélte mindet. A címe is ilyen egyébként ("Egy lovag emlékirata"). Mindenesetre várom még a véleményeket :)
2015. ápr. 16. 19:56
 9/9 anonim válasza:

Ajánlom példának Dan Simmons Hyperionját (nem mellesleg Hugo-díjas regény) ő keveri az E/1-et és E/3-mat attól függően, hogy mit tart célravezetőbbnek, és szerintem nagyon jól működik.


Alapvetően amúgy jobban kedvelem a jól megírt első személyű elbeszélést, csak olyanból kevés van :D

2015. ápr. 18. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!