Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Jellemeznétek, kiritzálnátok,...

Jellemeznétek, kiritzálnátok, elemzenétek a művemet? Írtam egy novellát nemrég egy pályázatra, nekem nagyon tetszett, de nem ért helyezést, és ezután semmit nem mondtak róla. Azért kíváncsi lennék, kicsit hosszú, de remélem valakit érdekel.

Figyelt kérdés
Arról kellett írni, hogy a robotok átveték az emberek munkáit. Sajnos jobb módot nem tudtam kitalálni a feltöltésre, ezért csináltam egy blog oldalt. :D Itt a link [link]

2017. jún. 1. 22:42
 1/7 anonim ***** válasza:
0%
tl; dr
2017. jún. 1. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 TR75 ***** válasza:
100%

Én azt mondanám, hogy túl sűrű. Azt értem ez alatt, hogy a terjedelemhez képest túl sok az információ, viszont ezzel az információval nem vagyunk beljebb. Elveszünk a szavakban.

Szerintem

1.) bontsd ki, és akkor legyen hosszabb az írás; viszont akkor fennáll a lehetősége, hogy unalmas lesz, tehát érdemes lenne a hangnemet változtatni - depressziós, ironikus, szarkasztikus vagy ilyesmi, tehát aminek a hangulata megfogja az embert. Vannak nyomai a novellában, de leginkább olyan az írás, mint egy dal, aminek nincs dallama. Persze, lehet, hogy a monotonitás a(z egyik) cél, akkor viszont érdemes következetesen ugyanazokat a szavakat is beletenni a kulcsmondatokba.*

Vagy:

2.) húzd ki a felesleget, nem baj, ha rövidebb lesz, mert akkor feszesebb az egész.


Érezhetően csattanóra van kihegyezve, de szerintem nem üt elég nagyot.

A tagmondatok közti vesszőket hol kiteszed, hol nem, olyan is van több helyen, hogy nem jó helyre kerülnek. Így zavaros a dolog. Ezt érdemes átnézetni valakivel (nem javítja a helyesírás-ellenőrző).

Van, ahol a novella hangulatától élesen elütő szót használsz (farokméregetés), szerintem nem indokolt.


*"Minden reggel elrettentésként látnia kell azt a sok ocsmány, büdös tudatlant."

Ez a mondat nekem viszont nagyon tetszik. Én még azt is mondanám, hogy legyen ez az első mondat. Belecsap a lecsóba, ad egy érdekes, szarkasztikus-cinikus hangot, felkelti a figyelmet.


"Minden reggel elrettentésként látnia kell azt a sok ocsmány, büdös tudatlant: mióta lefokozták, a szolgálati lakása is átkerült a negyedik gyűrűbe. Közelről látva őket néha emberformának tetszettek, viszont az átmenet nagyon keskeny, rögtön ki lehet szúrni."

Itt viszont a harmadik mondat szerintem kicsit zavaros. Átmenet? Azért lehet őket kiszúrni, mert keskeny az átmenet? Vagy azért, mert közelről emberi a formájuk?


"Egész életében az motiválta, hogy egyszerre kerülje el az éktelen hordáit a szürke elégedetlenségnek és a frissen fehérített fogú főnökeinek,..."

Ezt a mondatot is érdemes lenne átfogalmazni, akár két külön mondatba, nem azt mondom, hogy rossz, de szerintem "fura", nem is nagyon tudom megfogalmazni, miért, az elégedetlenség hordái furcsa szókapcsolat. Lehetne például:

"Egész életében az motiválta, hogy egyszerre kerülje el a szürke elégedetlenség hullámait és a frissen fehérített fogú főnökök éktelen hordáit,..."

De még így is fura, mert az elégedetlenség, mint elvont fogalom nem passzol a főnökökhöz, mint személyekhez (itt valamiféle párhuzamot vontál közéjük).


"ködös levegő átláthatóságát"

Ez is fura, átláthatónak szerintem nem a levegőt mondjuk, de most nem is jut eszembe az ide illő passzus :/


"Elméjükben vad emberek voltak, akiket meg lehetett szelídíteni, nem végeztek el gyári munkákat, mióta lezajlottak a robotforradalmak."

Szerintem ez is kicsit zavaros. Hogy jön ide az, hogy szelidíthetőek? A "nem végeztek el gyári munkákat" ebben a szórendben inkább azt jelenti, hogy nem akartak dolgozni. Talán ide jobban illene az, hogy "nem végezhettek gyári munká(ka)t".


"A felső osztály végtelen együttérzését kifejezvén, mikor szinte mindenkit munkanélkülivé tettek, elkészítették az ötödik gyűrűt, mely a város legnagyobb részét foglalta össze a legszegényesebb kivitelben."

Ez is a fentebbihez hasonlóan ironikus mondat (bár kevésbé érezhetően).


"Az irodája és ő közte már csak egy kártyás beléptető rendszer, egy mágneskapu állt"

Ez is kicsit suta, lehetne mondjuk:

"Már csak egy kártyás beléptető rendszer, a mágneskapu választotta el irodájától" vagy hasonló.



Szóval csak pár dolgot említettem meg.

És persze hozzátenném, hogy szerintem.

2017. jún. 1. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Unalmas. Gyakorlatilag SEMMI nem történik. Jól fogalmazol, de nem kelti fel senki érdeklődését, ha 6 oldalon keresztül részletezel egy mondatnyi kijelentést. Merthogy történésnek nem nevezhető. Az embernek nincs is kedve végigolvasni.

De mondom, szépen fogalmazol. Ha kitalálsz valami történetet is, abból még lehet valami.

2017. jún. 2. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, második hozzászóló sajna most egy átnézett piszkozatot küldtem el, a kész művet nem tudom hova raktam. Igazatok van tűlnyújtottam. Sokáig írtam az a baj és mindig az embereik érzelmeire koncentrálok, de azt meg nehéz úgy leírni, hogy mást is érdekeljen. Meg ugye az eltolódásokból adódóan néha így kezelek valakit, néha úgy. A faroméregetés szón kb 5 napig gondolkoztam, de nem tudtam kicserélni. Gyakorlok még lehet összejön valami jobb is, kköszönöm szépen nektek.

Ja és az első kommentet nem értem.

2017. jún. 2. 09:28
 5/7 A kérdező kommentje:
Jó már értem elnézést. Too long; didn't read. Azt hiszem.
2017. jún. 2. 09:30
 6/7 TR75 ***** válasza:

Ha megkerül a kész, én azt is elolvasnám.

Ha ez egy piszkozat, az azért más színben tünteti fel az írást.

2017. jún. 2. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Még rád fér némi gyakorlás, de látszik az írásodból, hogy jó író lehetsz. Tetszik a világ, amit felvázoltál, a fantázia megvan benned.
2017. jún. 3. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!