Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mennyit ad hozzá, vagy von le...

Mennyit ad hozzá, vagy von le egy műalkotás értékéből, ha az alkotója tudatmódosító szert használt a megírása közben?

Figyelt kérdés
Nagyon sok drogot, vagy alkholt, fogyasztó kötő, író, zenész, festő, stb. élt a világtörénelem alatt, aki maradandót alkotott, többek között a drognak köszönhetően. Egy ismerősöm szerint, úgy kellene rájuk tekinteni, mint a doppingoló sportolókra, hogy az nem az ő érdeme, hanem az ő szégyene az a mű, mert hát nem megengedett segédeszközt használt. Én szerintem, meg csak érzékeny emberekről van szó, akik szépen tudtak alkotni, de lelki problémájuk szerek használatában is kijött.

2018. ápr. 15. 20:10
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"mint a doppingoló sportolókra"


1) Szerinted melyik élsportoló nem doppingol?

2) A doppingtól önmagában nem leszel erős, az abban segít hogy ha elérted fizikai korlátaidat, akkor ha keményed edzel, akkor tudsz még fejlődni. De az alkohollal / droggal is így van: Én hiába rúgnék be, akkor se tudnék verset ír.

2018. ápr. 15. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%
Szerintem tökmindegy, hogy a muzsa egy nő, vagy egy liter konyak, vagy esetleg egy kis ópium volt. A műalkotás attól még műalkotás marad.
2018. ápr. 15. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"nem megengedett segédeszközt használt"

????


A művészet nem verseny és nincsenek "nem megengedett" "segédeszközök".

2018. ápr. 15. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
40%
Akkor mi biztos ismerősök vagyunk, mert én is pont ezt mondtam, de nem komolyan, hanem arra gondoltam, mi történne ha a magukat tehetséges művészeknek gondoló egyébként nem szerhasználó emberek is drogot kapnának. Avagy láttunk-e már kocsmaajtó előtt fetrengve valakit jegyzetelni? Mindegy is, mert rossz helyen keresik ebben mindig az összefüggéseket. Semmilyen szer nem tesz tehetségesebbé vagy láttatna meg olyanokat amik alapból ne lennének ott az emberben. Ha már valaki annyira kíváncsi rá mi van odabenn, inkább kezdjen el megvonni magától mindent. Mert hogy valójában ez történik azokkal is, akik függővé válnak, hogy minden mást lecserélnek arra az egyre, és vegetálnak. Vegetálni szerek nélkül is nagyszerűen lehet, sőt szerintem komolyan hasznos is tud lenni. De ki hallgat rám? Soha, senki...
2018. ápr. 15. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Az alkotás érdekes, nem a művész... és nincsenek "nem megengedett" szerek.

Persze használni tilos, és öngyilkosság - de ez a mű értékét nem érinti.

2018. ápr. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

A sport és a művészet ilyen összehasonlítása hamis.

Az élsport egyszersmind nagyon nagy pénz. Az élsportoló nem csak ambícióból akar első lenni (és használ ezért doppingot), hanem azért, mert elesik hatalmas pénzektől. És ez a karrierjébe is kerülhet. A sportban a karrier a pillanatnyi teljesítménytől függ. A dopping kizárólag ezért és nem mentális okokból történik. Más kérdés a hatása.

A művész nem a teljesítménye fokozására, hanem mentális okok miatt használ esetleg drogot. A művész a műveit ha el is adja, annak valódi értéke jóval később határozódik meg. Irodalomban még valamennyire igaz, hogy jó teljesítményeket kiadnak, és a siker egyben pénzt is jelent. A költészetben az nem igaz. A művészetek más ágában se.

A művész, ha drogozik, azzal életminőségét befolyásolja alapvetően. Lehet, hogy a művészi teljesítményére is hat, ez azonban korántsem olyan közvetlen, mint a sportolók doppingja. És ott a mű számít, de nem biztos, hogy az életében.

Hogy Kosztolányi züllött, vagy normális életet élt, nem igazán hatott műveire, de művei honoráriuma és az életmód között nincs összefüggés. A többi esetében is a mű számít, és az emberi minőséget befolyásolhatja esetleg a drog vagy más.

2018. ápr. 15. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!