Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » 20 évesen elkezdeni tanulni...

20 évesen elkezdeni tanulni hegedülni tanár nélkül, de zenei alapokkal?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


8 éve zongorázom (ezt zeneiskolában is tanultam), valamint 2 éve furulyán is megtanultam magam (OK, ez nem egy nehéz hangszer :) ) Évek óta érdekel a hegedű, és most nyáron tervezek is már venni egyet. Csak kedvtelésből szeretnék tanulni, ezért is csak egy 50, max. 70 eurós hasznát hegedűre tervezek beruházni.

Már keresgéltem a neten tutorial videókat, azok alapján próbálnám megtanuni az alapokat.

Viszont aggódom pár dolog végett:

1. Hangolást meg tudom oldani? Pl. gitárt simán behangolok hangolóval, gondolom ez is olyan ugye?

2. Hallottam már 1-2 esetet, hogy a hegedűn a húr ellazult/kiszakadt/ilyesmik, és nem tudták a hegedűs ismerőseim megcsinálni, tanárhoz/hozzáértőhöz kellett elvinni. Mennyire gyakori az ilyen? Ilyen esetleges problémák megoldhatók otthon ?

3. Videókban néha látok, hogy a hegedűre raknak ilyen 'pontokat' a húrok alá, ami szerint tájékozódnak. A hallásom nem a legjobb, szóval ez számomra alap lenne. De feltudom én ezeket rakni magamtól?


Van valakinek tapasztalata az ilyen interneten keresztül megtanulással kapcsolatban? Mennyire tud effektív lenni?


Előre is köszönöm a válaszokat!



2018. máj. 31. 12:32
 1/3 anonim válasza:
72%

Valamilyen szintre el fogsz jutni tanár nélkül is, emiatt ne aggódj, én nem beszélnélek le róla. Azt mondjuk tudnod kell, hogy a vonós az egyik legnehezebb hangszer, általában hatévesen kell kezdeni és a legtöbb gyakorlást igényli. Én harmincévesen vettem hegedüt csak úgy brahiból, végigmentem pár dolgon autodidakta módon.


Használt hegedü jó ötlet, az olcsó kínaiak csak porfogónak jók. Régi magyar-cseh-német tanulóhegedük között lehet találni meglepöen széphangú darabokat.


Gitárhangolóval be tudod hangolni. G-D-A-E hangok kellenek, ezeket ki fogja mutatni.


Húrlazulás, szakadás bizony lesz, de nem kell töle megijedned. Ha van némi müszaki érzéked, bennevagy egy kis barkácsolásban, ezek otthon is megoldható dolgok. A húrcsere is szinte magától értetödö, sok ész nem kell hozzá.


A fogólapra ragasztható pontokat felejtsd el, hülyeség. Egyrészt mivel a fogólap vízszintesen lesz az orrod elött, úgyse fogsz belöle látni semmit, másrészt meg úgyis hallás alapján kell eltalálni a helyes lefogási pontokat, ez a hegedüjáték lényege. Ha ragasztott pontokhoz próbálsz igazodni, azzal csak nehezebben fogsz megtanulni játszani.


Végül pár hasznos dolog:


- Bonmusica válltartó. Ezzel szinte rá tudod akasztani a válladra a hegedüt és nem mozog elöre-hátra. Föleg a vibrato tanulásnál lesz elönyös.

- Suzuki módszer. A könyv fent van a neten, de pl. https://www.youtube.com/user/violintutorpro/videos is így magyaráz és valóban gyorsabban vezet sikerélményhez, ami valljuk be nem mellékes szempont, föleg a kezdet kezdetén.

- Húrokat gyakran tisztítani (denaturlált szesz) vonót gyakran gyantázni (pops gyanta), hogy szépen ércesen szóljon, ne kelljen a hangképzéssel is szenvedni az elején


Tanár nélkül kb egy évvel számolj, mire egy szontátát vagy egy népdalt el fogsz tudni játszani úgy-ahogy. Úgyhogy nem lehetetlen, de nem kevés kitartás fog kelleni. Sok sikert!

2018. máj. 31. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a kimerítő válaszodat! :)
2018. jún. 1. 12:20
 3/3 anonim ***** válasza:
17%
Ha zongorázni akarnál tanár nélkül,biztatnálak.ám ahegedű roppant bonyolult.Magad semmire nem jutsz vele,olvasom asok kérdést,amelyeket te magad sem értesz.Akorod miatt ne aggódj, javaslom keresd fel a zeneiskolát,ahol megkapod a szakszerű választ,és fel is vesznek.Hajrá!
2018. nov. 17. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!