Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Miről szól ez a vers szerintetek?

Miről szól ez a vers szerintetek?

Figyelt kérdés

Dsida Jenő


Most elmondom...


Most elmondom, kicsim, az úgy volt:

mikor a halk sík bársonyán

kihúnyt a nap és már sovány

arccal fölkelt a szép, hazug hold,

nagyon vágytam hozzád beszélni -

Ó, nem bohón és nem bolondul,

de mélyen, mint harang ha kondul

s ahogy csak férfi tud beszélni.


Kezembe fogtam kezedet

s felpillantottam, - fel a fára,

melynek tar ágán furcsa, árva

levél-sziluett reszketett,

úgy imbolygott fonnyadt-ezüsten,

mint lágy könnycsepp, mely csüng a vékony

pilla szélén, vagy illanékony

pernye, ha percig áll a füstben.


Mint bús leány, kit lassu méreg

naponta mart s félig megölt,

de menyasszonyi fátylat ölt,

bár tudja, több napot nem ér meg

és révedezve haboz és vár,

tétovázik a hajdani

mérget ma is felhajtani:

maradna is még, hullna is már.


Társai, sárga, hullt szerelmek,

halomban hevernek alul

s éreztem, jaj, ez is lehull,

ha szavaim most rálehelnek,

nem bírja ki e halk, finom lény,

ha holdsugárnál tömörebben

csak egy hang is feléje rebben...

És én hallgattam, mint a holdfény.


2019. jún. 19. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:
54%

Az igazat csak a költő tudná, bár van néhány elképzelésem.


1. A költő szeretett volna egy szűz lánnyal vadul szeretkezni, de látva annak félénkségét, meggondolta magát.


2. Egy haldokló beteg lánnyal akart beszélni (a lány életének végét is jelezheti, hogy lement a nap, feljött a hold), de annyira rossz állapotban volt a lány, hogy nem tudta megvigasztalni.

2019. jún. 19. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
56%
Szerintem semmiről. Akart valamit mondani, és aztán nem mondta.
2019. jún. 19. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
56%

A férfi nem akarta elrontani a pillanatot, azzal hogy mondd valami "jelentőségteljeset".

Talán olyasmit hogy örökké együtt lesznek,bár ez nem túl mély,és általában nem válik be,mégis sokan mondják.

De nem akart ezzel csalódást okozni,ha mégsem teljesül.


Esetleg megkérni a lány kezét,de lehet hogy korai,vagy nem biztos magában.


Ezek a 3. és 4. versszak miatt ugrottak be,mármint mi másért használná ezeket a képeket.

De lehet tévútra visz,elég homályos nekem ez a vers,s a költőről is csak hallottam.

2019. jún. 19. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
56%
Nincs ebben a versben semmi szimbólum, allegória vagy rejtett mondanivaló: egy meghitt pillanat ábrázolása ez gyönyörűséges költői képekkel, bravúrosan míves formába öntve. A szerelemnek egy ritka szép pillanatát ábrázolja, amikor annyi érzés tolul fel az emberben (legalábbis egy költőben), hogy nem tud megszólalni. És hogy egy költőnek egy árva elsárgult falevélről mi minden jut eszébe, azon nem lehet csodálkozni, ezért költő. És hogy miért csupa szomorú dolog jut eszébe? Könnycsepp, pernye, haldokló menyasszony? Talán mert tudja, hogy minden szerelem elmúlik (sárga, hullt szerelmek).
2019. jún. 20. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Egy ideig azt hittem tudom, de itt a végén inkább már csak kapizsgálom. De nagyon szépen forgatja a szavakat a költő, jó volt olvasni. Nem ismertem őt eddig, de utána fogok nézni. :)
2019. jún. 21. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!