Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Milyen volt fiatalnak lenni a...

Milyen volt fiatalnak lenni a 80 as 90 es években? Ki hogyan élte meg a technikai fejlődést? Tudtok szép emlékeket mesélni az akkori korból?

Figyelt kérdés

#évek élményei.
2020. febr. 13. 21:48
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Arra emlékszem, hogy mennyire nehéz volt információhoz jutni. Ma itt az internet, infók, videók, fórum... akkor semmi ilyen nem volt.


Vicces abba is belegondolni, hogy ma mekkora zenegyűjteményem van a gépemen, akkoriban pedig a record gombon tartott ujjakkal hallgattam a rádiót, le ne maradjak a kedvenc számaimról. :D


Akinek szép gyermekkora volt, az inkább jóra emlékszik, akinek nem, az inkább rosszra. De akkoriban örültem volna, ha ezek az említett lehetőségek a rendelkezésemre állnak.

2020. febr. 13. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Én akkor voltam fiatal, és a magyarországi internet hajnalán kezdtem el internetezni, és számítógépet használni. Nem tanította senki, nem tanultam sehol, hanem önerőből, autodidakta módon ragadt rám minden.

Szép mesét nem tudok mondani, hacsak nem szép az, hogy este tíz órától volt kedvezményes az internet, így átváltottam bagoly üzemmódba. Társasági életemet a csetoldalakon éltem, onnan merítettem emberanyagot a párkapcsolataimhoz is. :D Betárcsázós internet volt, és akkor valaki mesélte, hogy Amerikában már kábeles az internet, és nem értettük. Miiii, bekapcsolod a gépet és ott a világháló egyből, ahogyan elindítod a Netscape Navigátort??? Nem kell tíz percig hallgatni hogy kssssss vrrrrr sssssss csscscscsssssss??? Nem bírtam felfogni.

Mobilt pedig 1997 óta használok. Egysoros kijelzőről többsorosra váltani, nagyon menő volt. Na, hát röviden ennyi, majd ha eszembe jut, még írok.

2020. febr. 13. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
89%
Jobb volt, mint manapság. Hétfőnként nem volt műsor a tévében. Amikor egy barátomnak lett egy Comodor 64 számítógépe, összeszaladt nála a fél osztály, pedig most egy óra többet tud.:) Zene? Rádióból fel lehetett venni Boney-M meg Neoton számokat, más nem volt. A rockereknek max Edda, ami már önmagában is vicces. Viszont nem emlékszem sem depressziós, sem magányos, sem elhízott gyerekre, fiatalra. 5-10 fős bandákban lógtunk egész nap, nyáron meg 3 hónapig non-stop.
2020. febr. 13. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim válasza:
65%
A 70-es években nagyon jó volt, akkor még emberi kapcsolatok, közös utcai focizások játszások voltak. És még beszélgettünk is egymással!!!
2020. febr. 13. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

A parabola antenna később jött divatba?

Hány zene fért rá egy kazettára? :)

2020. febr. 13. 23:02
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

"Hány zene fért rá egy kazettára? :)"


Volt ugye a 60 perces, meg a 90 perces.

Ki kellett számolni, mert irtó bosszantó volt, amikor a szám közepén lekattant felvétel közben, és elkezdett visszatekerni.

2020. febr. 13. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%
Én imádtam. Gyerekként non stop kint játszottunk. Ha meg véletlen nem, akkor pedig bent. Kicsit macerás volt elaludni a nagy fölhallgatóval, amivel a walkmanemet hallgattam, de megoldható volt. A videó felvevő nem hiányzik, az macera volt, felvenni, tekergetni. A mai technika ebből a szempontból ezerszer egyszerűbb. Tanulni is. Régen nem volt még fent minden a netne, nem tudtam utána nézni az anyagnak
2020. febr. 13. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
65%
A 90-es években nagyon jó volt gyereknek lenni. Nekem csak szép emlékeim vannak. A technikai fejlődésért ma sem vagyok oda. Nem rakok ki magamról semmit, találkozni jobban szeretek élőben. Filmet sokat nézek, de ha belegondolok, milyen izgalom volt megvenni egy dvd-t...jobb volt akkor. Internet már volt, az már hozzám nőtt.
2020. febr. 13. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%
Szerettem azt az időszakot: fejlődött az ország, megjelentek a bevásárlóközpontok a '90-es évek vége fele, '95-től több új autó jelent meg, '98-ban a nettel is megismerkedtem, illetve az első bunkófonokat is láthattam. Érdekes volt. Közben azonban a társadalom meg elkezdett egy negatív irányba "fejlődni".
2020. febr. 13. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
84%

Mozi. Csak Budapesten 200 körüli volt a mozik száma.

Például az 50-es villamos vonalán 4 mozi is volt (Liget, Delta, Fórum, Hunyadi)

Videó. A 80-as évek közepén már a tehetősebbeknek volt VHS videója. A nyugati filmeket nem mindig lehetett szinkronosan elérni, ezért hangalámondással házi készültek a magyar változatok. Aztán a VHS teljesen elterjedt lett, a tévéből való rögzítésre is sokszor alkalmazták.

Magnókazetta. Ez volt az első számú zenehordozó eszköz, főleg a 90-es években, amikor a hanglemez ("bakelit") már visszaszorult, a CD még drága volt.

Akkoriban az emberek rengeteg pénzt költöttek kulturális javakra. Eredeti hanghordozókra, könyvekre rendezvénybelépőkre, stb. Összehasonlításképpen: manapság az aranylemez 2 ezer eladott példány után jár, régen ez 100 ezer példányt igényelt. Tehát teljesen más volumenű volt a zenevásárlás, mint manapság.

Rádió. A 80-as években nyilván csak az állami rádió adásai voltak. A 90-es években azonban rengeteg kereskedelmi rádió létesült, tehát az nem sokban különbözik a mai helyzettől.

Tévé. Szintén nagy ugrást jelentett a rendszerváltás. A 90-es években már számolatlan kábeltévéadás volt.

A parabola elnevezés több dolgot takart. Egyrészt az egyéni műholdvevőt, amikor csak te a házadban tudtad nézni a külföldi adásokat. Másrészt Budapesten és környékén volt egy AM Mikro nevű szolgáltatás, ami szintén parabolát igényelt, de az nem az égre (műholdra) nézett, hanem a Szabadsághegyre, ahol az adótorony volt. Ennek a rendszernek a lényege egy csomó csatorna továbbítása volt olyan helyekre, ahonnan "rálátni" a hegyre. A kínálatban benne volt minden, akkoriban kurrens külföldi csatorna, és később a magyar kábelcsatornák is.

Számítástechnika. Ez volt talán a leglátványosabb fejlődés. A 80-as években a Commodore 64 volt a csúcs, ami még elérhető volt. Játékkonzolok is voltak, például Nintendo. Illetve zárójelben a kvarcjátékokat is, ez ma már elképzelhetetlenül egyszerűnek tűnik.

Aztán jöttek PC-k. De még mindig harmatgyenge teljesítménnyel. Persze ez csak utólag derült ki, amikor volt összehasonlítási alapod, hogy korábban milyen gyenge volt. A 90-es évek közepétől datálható a következő nagy ugrás, a PC-ken az oprendszerek megjelenése (Windows) és 96-97-től az internet megjelenése. Eleinte csak iskolában és munkahelyen, később otthon is, betárcsázós módon. Az otthoni szélessáv csak a 2000-es évek elején vált elérhetővé, (ADSL) és mai mércével nem volt szélessáv, de a korábbi dial-up nethez képest nagy ugrás volt (a betárcsázós netnek 3-4 kilobyte per másodperc volt a jellemző sebessége. A 90-es évek vége felé jelent meg a zeneletöltés, az mp3.

A lejátszóeszközök közül említést érdemel a walkman, ami már a 80-as évek közepétől elérhető volt, és egészen a 2000-es évek közepéig kitartott. (akkor kopott ki a kazetta mint formátum) A kazettákat sok esetben eredetiben vásárolták meg (mint már említettem) de a legjellemzőbb a saját kazetták készítése volt. Rádióból, másik kazettáról...

Telefon a rendszerváltás előtt azoknak volt, akik valamiért fontosak voltak. Tehát egyfajta kiváltság volt. Aztán a 90-es első felében lett széles körben elérhető. A mobiltelefon a 90-es évek közepétől jelent meg, de sokáig cikinek számított ("bunkofon") a készülékek mérete és ára miatt. Tehát csak a gazdagabbaknak volt, és meglehetősen hülyén néztek ki. A 90-es évek végére lett emberbarátabb mind kinézeteben, mind árban.

Egyéb eszközökben is voltak divathullámok. Például 80-as évek végétől a mikrosütő, gyümölcscentrifuga, BMX bicikli, walkie talkie, motorozás (Simson)...

Játékokból szinte minden volt, ami ma is (például Lego) és ami azóta kikopott, azok a társasjátékok. Egyébként a hagyományos játékok hanyatlása már a 80-as években megkezdődött, a már említett számítógépes játékokkal, videózással. Már akkoriban az volt a benyomása sokaknak, hogy itt valami rossz irányba változik. Tehát ez nem újkeletű érzés, csupán az eszközök száma bővült (internet, és azon belül a nagy vízválasztó, a social media megjelenése, de az már bőven 2000-es évek)

A technikáról röviden ennyi.

2020. febr. 14. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!