Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Budapesten van olyan városrész...

Budapesten van olyan városrész, ami "önálló", van saját központja?

Figyelt kérdés

A Hungária körúton kívüli + budai kerületekben járva mindig az a benyomásom, hogy alvó városrészek. Van bolt a közelben, esetleg pláza, de igazi központ nincsen. Sőt igazából mint a kulturális életért, mind a szórakozásért be kell menni a belvárosba.


Mondok két ellentétes kerületet:


Újpest, munkás kerület lakótelepekkel. Újpest-központ igazából egy ronda, forgalmas útkereszteződés, ami csak azt a célt szolgálja, hogy metróval bejuss a belvárosba. (És esetleg oda menet vagy hazamenet bemenj a Burger Kingbe.)


Hegyvidék, burzsuly kerület. Szép csendes zegzugos utcák vannak a hegyoldalakban részben villákkal, részben 70-es évekbeli lakóházakkal (amelyben egy lakás ma már szintén vagyonokat ér). De ha az itt lakók akarnak valami életet, szintén bemennek a belvárosba. (Ki-ki busszal, vagy terepjáróval). Bár van egyébként a kerületnek egy városközpontja az önkormányzati épületével szemben. Ez egy kb. 30 méteres letérkövezett tér egy játszótérrel, egy kávézóval, meg egy villamosmegállóval, amivel tényleg be lehet jutni a belvárosba (vagy legalább a Moszkva térig).


Na most a kérdésem, hogy van olyan külvárosi városrész, ami nem belvárosfüggő, hanem tényleg rendelkezik saját pezsgő élettel? Legyen az kultúra, szórakozás, akármi. (Az egy dolog, hogy pláza van a külvárosokban is. Az is fontos persze, hogy mozizni meg vásárolni nem kell nagyon messzire menni, de az azért nem minden!)


2020. márc. 22. 16:35
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Hát, nem tudom, mi minősül pezsgő életnek, nálunk Gazdagréten szoktak lenni rendezvények, nyilván a belvárossal nem veszi fel a versenyt, de ha önmagában nézed a lakótelepet, az egy kb. 12 ezres kisváros, totál el tudsz lenni hónapokig úgy, hogy nem teszed ki a lábad innen, annyira van minden. És egy átlag 12 ezres kisváros szintjét simán hozza lehetőségek terén. Az igaz, hogy a központja nem középen van, hanem a két szélén van ilyen nagyobb, ahol egy csomóban vannak boltok meg kajáldák.
2020. márc. 22. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Budafoknak is van városközpontja.
2020. márc. 22. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az összes külvárosi résznek volt régen saját kis központja, a nagyobb területeknek több is.

Gépkocsi alig volt, a tömegközlekedés meg lassú volt, az emberek többnyire ott éltek, dolgoztak, ahol laktak, ezt a lakótelepek felépítése is segítette.

Laktam Rákosszentmihályon, Újpesten, Kőbányán, Lágymányoson /meg a Margit hídnál is/ és mindenhol volt ilyen központ, voltak vásárlási, szórakozási lehetőségek, éttermek, klubok, sok helyen sétáló rész is, kulturális, művelődési központok, de a legtöbbje eltűnt a régi rendszer felbomlásával, mert ezek nagy része nem piaci alapon szerveződött, hanem államilag dotált volt, beleértve a sportlétesítményeket, sőt az ipari részeket is.

Természetesen a belvárosi rész mindig vezetett ezen a téren, de a metro kiépítése előtt bajos volt bejutni a centrumba, azóta sokkal könnyebb, így ez is hozzájárult ezeknek a külső regionális központi részeknek a lezülléséhez, mert a forgalmuk is fokozatosan csökkent, mivel elérhetővé vált a bejutás a belső kerületekbe.

Újpestről akkor költöztem el, amikor még nem járt oda a Metro, Lágymányosra mentem lakni és dolgozni is, aztán sokáig nem mentem oda vissza, talán 15-20 év múlva és egészen elképedtem, hogy lepusztult az a környék, sajnos ez van.

Ahová nem jár a Metro, ott még ma is van valami, bár komoly állami támogatás hiányában vegyes a kép, a kulturális rész csökkent, viszont ami üzleti alapon működik, az javult a múlthoz képest.

2020. márc. 23. 04:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
burzsuj az pontos j
2020. márc. 26. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!