Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » A magyar népdal és néptánc...

A magyar népdal és néptánc kincs tényleg kiemelkedőnek számít európai viszonylatban?

Figyelt kérdés
Egyszer hallottam egy néptánc tanártól, hogy több százezer népdalt sikerült gyűjteni magyar nyelvterületeken, ezzel szemben a németek még csak pár ezernél tartanak. Más népeknél ez hogyan van?

2020. dec. 28. 15:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
38%
Dehogy van több százezer népdal.
2020. dec. 28. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
54%
Magyar népdal is csak több száz, akkor is, ha a székely és csángó dalokat is beleszámítjuk.
2020. dec. 28. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

Más népeknek talán van vagy 10-népekként .

Magyaroknak, tanító, építő jellegű táncaik vannak üveges,ugrós,botos,csárdás,legényes,karikázó,verbunkós,halottas táncok,fegyveres táncok most csak ennyi jut eszembe és akkor még ott van a tájjeleg szerintiek is .

Népdaloknak se szeri se száma csak Bartók 7000-körül gyűjtőt össze népdalokat .

2020. dec. 28. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem minden nép néptánc és népdalkincse egyedi és valamilyen szinten kiemelkedő.

Bár nem értek hozzá, de engem az orosz néptánc nyűgöz le minden másiknál jobban. Ha fiú lennék, tuti járnék orosz néptáncra(azok az ugrások meg a guggoló rugás😍😍😍), de lányként a folytonos forgolódás, túlzott kecsesség, erőltetett műmosoly, amit csinálnak, bár szép és értékelendő, nekem nem vonzó ezt csinálni😅

2020. dec. 28. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
79%
Mindenki a maga lovát dicséri. Mint a magyar bor. 😀😄 Kellene egy nemzetközi szinte jártas borásszal beszélni, mennyire van az élvonalban.... meg a magyarok mennyi, de mennyi tudóst adtak a világnak, egy nép sincs rajtunk kívül, aki ilyen sokat adott volna.... szerintem túltolják. Mindemellett szeretem a magyar népem, szeretem a nyelvem
2020. dec. 28. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Hát igen nyilván mindegyik nép folklórja önmagában is érték, csak nekem furának tűnik, hogy ennyivel több a magyaroknak, mint a németeknek. Arra gondolok, hogy nem gyűjtötték őket és a polgárosodás megindulása után elvesztek. A népdalok nagyon gazdag érzelemvilágot jelenítenek meg, amelyek segítenek megérteni a régi társadalom műkődését. Szerintem a magyar néptánc is elég nehéz, főleg a bonyolult legények figurák. :-)

Amúgy itt egy forrás, hogy kétszázezernél több magyar népdal van. [link]

2020. dec. 28. 17:03
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Néhány Nyugat-Európa-i népnél a népdal és népi tánc már nem élő hagyomány. Ezért ahol még megmaradt, ott jobban feltűnik. Mindamellett nincs egy objektív mérce.
2021. jan. 3. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
100%
Én tanultam, hogy 500 000 darab népdal van az adattárban felgyűjtve variánsokkal és határon túliakkal együtt. A németeknél talán csak később kezdték el a gyűjtését, viszont ők a mesekutatásban voltak iránymutatók és élen járók. :)
2021. jan. 9. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
A tényleges népdalok száma azért nem mérhető százezres nagyságokban. A Zenetudományi Intézetben ennyi adat van, de ezek közül számos dallam tökéletesen egyezik csak a szöveg más, vagy alig különböző variánsok. Az "érik a szőlő" kezdettel ismert népdalról például több száz feljegyzés van csak a Dunántúlról, és legalább 5 hangfelvétel is. Ahogy a cikk is említi, nemzetiségi adatok is szerepelnek a gyűjteményben én számos Buda-környéki német hangszeres dallamot és indulókat is hallottam a gyűjtemény anyagából ami nem tudom mennyire mondható magyar népdalnak, én nem nevezném annak. Szintén kérdéses hogy a műfajnak magának hol húzzuk meg a határát, a felcsendülő magyar nótáknak, és a divatos városi cigánybandák zenéjét népzenének tekintjük? Persze, ez csak költői kérdés. Összességében szerintem olyan nagyot nem tévedek ha azt mondom a ténylegesen önálló népdalok száma nem százezres de talán még tízezres nagyságrendben sem mozog. Persze ettől függetlenül rendkívül gazdag a gyűjtött anyag, de nem kell azt sem gondolni hogy más népeknek feltétlen szegényesebb lenne a népdalkincse. Főleg Európa keleti felében ahol vidéken a néphagyomány mint élő hagyomány még fennmaradt a 20. században is. Nem tíz, vagy nem száz népdalt lehetne náluk sem találni. Egyes tánctípusaink megfelelőit is ugyanígy máshol is megtalálni Európában, vagy történeti forrásokból tudjuk Nyugat-Európában is divatos táncok voltak azoknak a rokonai amiket a 20. században például mint erdélyi forgatósokat jegyeztek fel.
2021. jan. 22. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:
78%

A kérdezőnek igaza van, én úgy tudom, hogy nagyjábol 300.000 népdalunk van. Igen, ebben valószínűleg benne vannak a változatok, is, de mivel tájegységenként kicsit változnak a dalok, vagy azoknak szövegei, már külön dalként vannak feljegyezve. És milyen jó! Sok értéket hagytunk volna elveszni, ha csupán az egyező dallam vagy szöveg miatt nem gyűjtöttünk volna fel egyes népdalokat.

Más népeknél is bizonyára fellelhető kisebb-nagyobb gyűjtés, ám nem kétséges, hogy legalább mi magyarok kis hazánkat mindig kiemelkedőnek tartjuk.

2021. ápr. 1. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!