Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Teória a cigányság helyzetéről?

Teória a cigányság helyzetéről?

Figyelt kérdés

Sokat gondolkodtam rajta, hogy miért lettek olyanok, amilyenek. A genetika nem lehet egyedül az oka, mert az indiaiak nem agresszívek, márpedig onnan származnak. Meg a Gábor cigányság viselkedésére nem is az jellemző, mint nálunk a blahásokra.

Régen dolgoztak, művesek voltak. Kovácsok, lakatosok, lovászok, zenészek, kőművesek... Nem voltak a jobbágyság része, tehát nem is voltak elnyomva.

Szerintem akkor kezdődtek a bajok, amikor a kommunisták alatt mindent iparosítottak, államosítottak és a vállalkozásokat felszámolták. Eltűntek azok a munkák, amikre a cigányság évszázadok óta specializálódott és hirtelen elvesztették a helyüket a társadalomban. Ekkor néztek egyéb bevételi források után. Hirtelen az lett a menő, aki a legtöbbet szedte össze a legkevesebb munkával. Aki megtalálta a kiskapukat és aki másokat elnyomva szedte meg magát. Ez kinevelt egy olyan generációt, aminek a simlisség, az agresszió és az ügyeskedés lett az erénye. Ezt tanulták el a következő generációk.

A magyar vállalkozókat azért nem érintette ez (annyira), mert történelmileg vagy hozzá voltak szokva az elnyomáshoz, tehát könnyen idomultak (jobbágyság - parasztság), vagy szellemi munkát végeztek, amit nem érintett annyira a gazdasági változás (városlakók, dzsentri, ex - nemesség).



2021. okt. 10. 23:07
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja igen, a véleményekre vagyok kíváncsi az elméletemről.
2021. okt. 10. 23:08
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Azzal együtt, hogy régebben is a cigányság egy részének szakmája, munkája volt - korántsem mindnek!

Mindig is egy bohém vándornép voltak, nem a munkájukról híresek.

2021. okt. 10. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
83%
Helytelen teória, a spanyol, olasz és egyéb nyugati cigányok nagyságrendileg ugyanennyire primitivek.
2021. okt. 10. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Alex Fly ***** válasza:
96%
Kissé régebbre kell visszamenni a történelemben. A Habsburgok voltak azok, akik a törvényeikkel megakadályozták a cigányok integrációját. Az ő művük, hogy külön társadalmat kellett alkotniuk - és ezen még a szocializmusban sem tudtak teljesen túllépni.
2021. okt. 10. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
66%
Én inkább a belterjes szaporodásukra mondanám ha okot keresel egyszerűen primitív buta emberek szinte egy állat szintjén.
2021. okt. 11. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Mansour ***** válasza:
100%

"A genetika nem lehet egyedül az oka, mert az indiaiak nem agresszívek, márpedig onnan származnak."

India maga is egy kontinensnyi világ, jelentős genetikai, habitusbeli, kulturális és szociális különbségekkel, szóval nemigen lehet ilyet kijelenteni, hogy az indiaiak ilyenek vagy olyanok. Viszont, bár nem igazán tudjuk, hogy miért indultak el onnan a cigányok, nem kizárható, hogy már ott is beilleszkedési problémákkal küzdöttek. :)

"Szerintem akkor kezdődtek a bajok, amikor a kommunisták alatt mindent iparosítottak, államosítottak és a vállalkozásokat felszámolták."

Nem ekkor kezdődtek a bajok, de ez valóban sokat rontott a cigányság helyzetén. De egyébként a nyugati demokráciákban és kapitalista gazdaságokban is nagyjából ugyanígy megszűntek a cigányság hagyományos munkalehetőségei, és ellehetetlenült a hagyományos életmódjuk folytatása a 20. században.

Szerintem a cigányság problémájának okai eléggé összetettek, nem lehet 1-2 dolgot kiragadni. Sok részigazságot el lehet mondani, de nagyon nehéz ezekből egy kezelhető összképet teremteni. Könnyű viszont egyes részigazságokat kiragadni, egymás ellen kijátszani, ezzel parttalan vitákat gerjeszteni, vagy egy részigazságra alapozva egyedüli üdvözítő megoldásokat hirdetni.

2021. okt. 11. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!