Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Hogy is van ez a húsvéti időszak?

Hogy is van ez a húsvéti időszak?

Figyelt kérdés

Mikor van hamvazószerda, húshagyó kedd, nagyhét... mit szoktak olyankor csinálni az emberek? Mit is jelent pontosan a böjt? Mikor kezdődik? Kiszámoltam naptárban a 40 napot, akkor a böjti időszak március 16-án kezdődik? Ugye húsvéthétfővel kell visszaszámolni a 40 napot?

Olvastam sok mindent a neten, de nem értem. Érdekelne nagyon ez, de soha nem találom konkrétan leírva, amiből ki tudjak indulni, dátum ilyesmi.

Lehet tudatlan vagyok emiatt, de kérek mindenkit, aki válaszol kulturáltan tegye.

Köszönöm az infókat.


2011. márc. 5. 15:35
 1/9 anonim ***** válasza:
2011. márc. 5. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Bányai Károly ***** válasza:

Jövő hét szerda hamvazószerda. Márc. 9. Húsvétvasárnap ápr. 24-én lesz.

Alapvetően ugye a húsvét a tavaszi napéjegyenlőség utáni első holdtöltét követő vasárnap, ill. hétfő. Előtte van a nagyhét, ami a megelőző vasárnappal indul, ez virágvasárnap, idén ápr. 17. Jézus bevonulása Jeruzsálembe, aztán nagycsütörtök, ami az utolsó vacsora ünnepe, nagypéntek, ami a keresztrefeszítésé, szombaton már a sírban volt.

A böjt az hamvazószerdától húsvétig tart, hamvazószerda a húsvétvasárnaptól visszafelé számolt 7. vasárnapot követő szerda. Azaz összesen 49 nap.

2011. márc. 5. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszi;).

De valamit nem értek... március 9-től több mint 40 nap húsvét. Vagy a 40 napos böjt csak a nevében az?

2011. márc. 5. 16:22
 4/9 A kérdező kommentje:
valtozovilag.hu-n van egy ilyen "Virágvasárnap - Húsvét előtti vasárnap - április 19." de ez a nap kedd, akkor ez hogy van?
2011. márc. 5. 16:28
 5/9 Bányai Károly ***** válasza:
A húsvét mozgó ünnep. Ez azt jelenti, hogy a hold állásától függ, mikor van. Márc. 22 lehet a legkorábbi időpontja, és április 25 a legkésőbbi. Ennek megfelelően, azok az ünnepek, amelyek a húsvéttól meghatározott távolságra vannak, vele együtt mozognak. Lehet, hogy te más évre vonatkozó naptárat néztél, nem az ideit. Ha érdekel, tudok interneten elérhető könyvet linkelni, amiben minden pontosan benne van.
2011. márc. 5. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Bányai Károly ***** válasza:
Ja, a böjt 49 nap, hamvazószerdátol húsvétvasárnapig, plusz húsvét-hétfőn már lehet húst enni, de az az 50. nap.
2011. márc. 5. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem húsvéthétfővel kell visszaszámolni. 40 napos a böjt a kat. egyházban és ez úgy jön ki többre, hogy a vasárnapok nem böjti napok.Nálunk az orthodox egyházban a böjti időszak 2 nappal korábban kezdődik mint a nyugatiaknál(hétfőn) és a szombat-vasárnap nem böjti. A böjt normál esetben azt jelenti, hogy sem húst, sem tojást, sem tej és tejterméket nem fogyasztunk, azaz tiszta növényi táplálkozás van. Kifejezetten jót tesz a szervezetnek, a bűnbánat meg a léleknek.
2011. márc. 5. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

A böjt valóban 40 napos, és a te számításodban nem is volt hiba, csak a számítás módjában. :) A 40 napba a vasárnapok nem tartoznak bele, mert a vasárnap a feltámadás, az öröm ünnepe, ezekre a napokra nem vonatkoznak a böjt "szabályai", mert vasárnap még böjtidőben is az öröm dominál (hogy Krisztus feltámadt). Így már megkapod a 40-et.


A böjti vasárnapokat egy-egy zsoltár versei vagy tartalma alapján nevezték el:

- 1. vasárnap: Invocavit; Zsolt. 91,15 (Ha kiállt hozzám, meghallgatom...)

- 2. v.: Reminiscere; Zsolt. 25,6 (Gondolj, Uram, irgalmadra...)

- 3. v.: Oculi; Zsolt. 25,15 (Szemem állandóan az Úrra néz...)

- 4. v.: Laetare; Ézs. (Iz.) 66,10 (Örüljetek Jeruzsálemmel...)

- 5. v.: Judica; Zsolt. 43,1 (Szolgáltass nekem igazságot...)

- 6. v.: Palmarum; Mk. 11,1-10


Virágvasárnap a Húsvét vasárnapját megelőző vasárnap. Annak emlékét ünnepeljük, hogy Jézus (passiója kezdetén) egy szamárcsikó hátán dicsőségben bevonul Jeruzsálembe a nép ujjongása közepette. Pálmaágakat szórnak az útra, amerre jár, az ünnep latin neve erre utal: palmarum.


Nagycsütörtök az utolsó vacsora ünnepnapja is egyben, úgy is mondják, az Eucharisztia megalapításának ünnepe. Jézus ezen az estén ülte meg tanítványaival együtt az utolsó vacsorát. Nagypéntek a keresztrefeszítés napja. Nagyszombaton nincs ünnep, ekkor Jézus a sírban van.


A szokások a történelmi egyházakon belül is eltérnek, máshogy ünnepelnek római katolikusok, reformátusok, evangélikusok... én evangélikus vagyok, nálunk jóval "egyszerűbb" az ünneplés, mint a katolikusoknál. Igazából külön szokások, mint pl. a nagycsütörtöki lábmosás, krizma szentelés, nagypénteki oltárfosztás stb. ilyenek nincsenek nálunk. Nagycsütörtökön természetesen úrvacsorás (Eucharisztiás) istentiszteletet tartunk, nagypénteken pedig felolvassák a passiót. Sok helyen "hagyomány", hogy a húsvéti feltámadási istentiszteletet hajnalban tartják (nálunk is, kis faluban), ennek az a mondanivalója, hogy ezzel is a sötétség-világosság szimbólumait érzékeltessük: sötétségben kezdődik a szertartás, és mire az úrvacsorai közösségre kerül sor, már világosságban úszik a templom. A feltámadás, az új élet szimbóluma is: Jézus dicsősége legyőzi a sötétséget, a halált.

Általában az újonnan keresztelendők és konfirmálandók is a Húsvét hajnali istentiszteleten részesülnek a keresztség szentségében és a konfirmációban.


Húsvét vasárnapját követő vasárnapot fehérvasárnapnak is hívják, mert régen a Húsvét hajnalán megkereszteltek az akkor kapott fehér ruhájukat egy héten keresztül még viselték egészen eddig a napig.


A Húsvét utáni vasárnapoknak is megvannak a maguk latin elnevezései:

- Húsvét utáni 1. vasárnap: Quasi modo geniti (fehérvasárnap); 1Pt. 2,2 (Mint újszülött csecsemők...)

- Húsvét u. 2. v.: Misericordias Domini; Zsolt. 33,5 (Szereti az igaz ítéletet...)

- Húsvét u. 3. v.: Jubilate; Zsolt. 66,1-2 (Örvendj, egész föld...)

- Húsvét u. 4. v.: Cantate; Zsolt 98,1 (Énekeljetek az Úrnak új éneket...)

- Húsvét u. 5. v.: Rogate; Ézs. 48,20 ill. szintén 66. zsoltár (Menjetek ki Babilóniából...)

- Húsvét u. 6. v.: Exaudi; Zsolt. 27,7 (Halld meg, Uram...)


Exaudi vasárnapját megelőző csütörtök a Mennybemenetel ünnepe, katolikusoknál áldozó csütörtök. A következő vasárnap, ill. hétfő már Pünkösd ünnepe. Pünkösd után Szentháromság vasárnapja jön (evangélikusoknál legalábbis ilyen elnevezéssel ünnepeljük), ezt követően pedig jönnek a Szentháromság utáni vasárnapok, amiből 22 és 27 között lehet bármennyi, amíg el nem következik Advent első vasárnapja. Erre csak azért tértem ki, hogy ezzel is mutassam: a Szentháromság ünnepe utáni vasárnapok száma is attól függ, adott évben milyen dátumra esik Húsvét ünnepe, ahogy már előttem is írták. Egyébként katolikusoknál nem így hívják a Pünkösd utáni időszakot, és ők még egyéb ünnepeket is megülnek nyáron és ősszel is. Én mint evangélikus írtam a fentieket, de ezek általánosságban egyetemes hagyományok.


Római katolikus "szokásokat" magamtól el sem merem kezdeni, mert ebből (a tradíció gazdagságából kifolyólag) nagyon sok van. A hagyományok pedig tájanként, népcsoportonként, szinte falvanként különbözhetnek.


De van egy nagyon jó könyv a témában, aminek Bálint Sándor neves néprajzkutató a szerzője. Mivel ünnepenként vannak felosztva a témák, nagyon jól lehet benne keresni, és egy elég részletes leírást ad egyházi és világi népszokásokról is egyaránt:


[link]


Bocsánat, amiért ilyen bőven írtam...


20/l

2011. márc. 5. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Most már mindent tudok;)
2011. márc. 13. 14:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!