Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Miért van az, hogy Erdélyben...

Miért van az, hogy Erdélyben a tészta süteményt jelent, míg az anyaországban valami egészen mást?

Figyelt kérdés
Azt hiszem makarónit, de nem vagyok benne biztos. Mégis honnan alakulhatott ki, hogy nálunk a sütemény megnevezésére használják?
2011. júl. 25. 16:17
 1/7 anonim válasza:
Jó kérdés, jó kérdés... erre én is kíváncsi lennék, bár a választ sajnos nem tudom :)
2011. júl. 25. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

nem mindenhol, ne általánosíts


nálunk is jelent a tészta mást is, egyáltalán nem csak a makarónit, ez bődületes baromság, mindenféle tésztát, és mint olyan, a süteménynek is van tésztája, ha úgy tetszik: piskótája, de pl. múltkor nem jutott eszembe ez a szó (anyaországi vagyok) és egy marosvásárhelyi barátom bökte ki, hogy piskóta, te hülye mondjad már :D

2011. júl. 25. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy nem mindenhol:) Csak nem tudok olyan helyet mondani konkrétan ahol nem sütire használják.
2011. júl. 25. 16:36
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Teszta nalunk jelentheti a sutemenyek vagy a kenyer masszajat, amibol gyurjak. Tehat nem maga a sutemeny. Masik jelentese, mint a makaroni, de nem csak a makaroni, hanem pl. dios teszta, makos teszta, turos teszta, utobbinal pl. nalam a cukros a turos teszta, a sos a turos csusza. Magyarorszagon eleve szarazteszta neven vannak ezek, a levesbe valo is. Erdely ismerosom mindezeket laska neven illette.
2011. júl. 25. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szerintem ez egyszerűen csak így lett. Érdekes etimológiai kérdés amúgy. Nálunk a tészta az nemcsak a piskóta, hanem a levestészta, a mákostészta meg a kenyértészta is.


Jó, ez a válasz nem válasz. Nekem sokkal érdekesebb, hogy az, ami nálatok majorság, nálunk baromfi.


Meg lehet, hogy ez a sütemény, mint szó amolyan pesti dolog lehet. Hogy eredetileg mind tészta volt, csak jöttek a nyelvújítók, és ránéztek. "Ezt sütötték, legyen sütemény!"

Ezt most én találtam ki, de lehet, hogy így volt. Meg ugye a különböző tájszólások. Például én azt mondom, hogy pöszméte, de azt a egri ismerősöm már azt sem tudja, hogy mi, de ha azt mondja, egres, akkor tudja.

2011. júl. 25. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Poszméte? Sosem hallottamde az egrest igen. Barátnőm mondta, hogy a tócsi van ahol lapcsánka. De ahol én nőttem fel ott ez egyáltalán nem is létezett, mint étel.
2011. júl. 25. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Sokáig én se tudtam, mi az a tócsni. Egerben láttam kiírva, hogy árulnak, úgy volt, hogy "tócsni (macok)". Hát mondom, kösz, ezzel se lettem okosabb.
2011. júl. 26. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!