Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Jelentős sváb/tót lakosságú...

Jelentős sváb/tót lakosságú falvakban élő magyarok! Van köztetek és az etnikum között feszültség?

Figyelt kérdés

Vagy teljesen jól megvagytok? Szüleitek/nagyszüleitek idején is teljes egyetértés volt?

Nálunk anno még külön báloztak a svábok és a magyarok, mára azonban már teljesen össze van mosva minden.


2012. dec. 4. 12:58
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
50%
Ilyen esetben a magyarok az etnikum!!! De ettöl függetlenül csak ott van emiatt feszülség, ahol kivülröl valakik gerjesztik.
2012. dec. 4. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

A sváboknál biztos nincs.


A svábok egyedül a cigányokat utálják mivel totál ellentéte az ő kultúrájuknak.Nem is engedik letelepedni a településükre őket.

Ha meg mégis cigány kerül a faluba akkor meg elüldözik.


Hallottam már ilyet , a cigány nem szolgálták ki a boltban meg , a nem hordta neki a levelet a postás meg hasonló dolgok , tehát szívatták őket rendesen.Persze a rendőrség tehetetlen volt mert mindenki mindent tagadott.

Majd a cigány elköltözött a faluból.

2012. dec. 4. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Második, ezt tanúsíthatom! Egy cigány család akart megvenni egy falu központjában levő elhagyott házat, éjjel "véletlenül" összedőlt!
2012. dec. 4. 13:42
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Imádom a svábokat :D:D:DD: Németországban sváb területen élek, marha jó arcok.
2012. dec. 4. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Mi is sváb származásúak vagyunk, de sajnos már asszimilálódtunk :( Dédszüleim még németül beszéltek otthon, mi már németül se tudunk...
2012. dec. 4. 13:53
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Sváb városban élek, nemzetiségi iskolákba jártam (német nyelven tanultunk sok mindent), tartottuk az iskolával a német ünnepeket (Márton nap, szüreti felvonulás, stb.), rendszeresen jártunk Németországba, meg jöttek hozzánk a németek...


Nekem ebből az egészből csak és kizárólag előnyöm származott, az ég világon semmi gond soha nem volt.


(Tudtommal amúgy a svábok meg a tótok nem igazán kedvelik egymást, de lehet, hogy ez csak falusi legenda. Nálunk tótok is élnek, és sosem láttam ellentétet.)

2012. dec. 4. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Én is tudok tót-sváb ellentétről, de magyar-tótról is.
2012. dec. 4. 14:19
 8/15 mustafa33 ***** válasza:
Gyerekkoromban felvidéki német városkában a tót "bindische rába" volt (windische rauber), és minden német tudott magyarul is. Ma már ők is a tótal együtt arra mondják, hogy magyar akit le akarnak hülyézni.
2012. dec. 4. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Én egy olyan faluban lakok, ahol régen jórészt tótok éltek, de ma már teljesen összemosódtak a magyarokkal (valahol bennem is van némi tót vér, mamám egyszer elmesélte, hogy ki volt tót, de már nem emlékszem rá). Őszintén szólva nem tudom, hogy régen mennyire volt egyetértés vagy széthúzás, de úgy éljek, megkérdezem, mert felkeltette a figyelmem.

A szomszéd faluban svábok élnek, az ottani öregek németül beszélnek egymással (buszon sokat hallom, érdekes, mert néha megtűzdelik magyar szavakkal), de itt már szinte senki sem beszél szlovákul. Amikor oviba jártam, minket tanítottak, de semmi sem maradt meg bennem, csak a Poderiska-vers, amit mindig el kellett szavalni magyarul is és szlovákul is, amikor poderiskálni mentünk. Talán ez az egy ilyen hagyomány, ami fennmaradt.

Egyszer egy szlovák nemzetiségi műsorban (asszem az m1-en volt) vettek fel itt Miskén pár dolgot, szlovákul ment magyar felirattal, felvettük videóra, mert szerepelt benne a tesóm.

Jól elkanyarodtam a tárgytól a végére, de hátha érdekel valakit.

2012. dec. 6. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 mustafa33 ***** válasza:
Az öregek mesélték,hogy a huszas években még szokás volt főleg iparos és kereskedő családokban a gyereket "német szóra" adni a Szepességre, vagy "tót szóra" Sárosba, onnan meg cserébe "magyar szóra" jött a gyerek egy évre, ismerős családok közt.
2012. dec. 6. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!