Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért minősül becsmérlésnek a...

Miért minősül becsmérlésnek a "cigányozás", mikor ez csupán egy etnikai hovatartozás megjelölése?

Figyelt kérdés
Például ha azt mondom hogy "te református", vagy "te kékszemű", vagy "te nő", érdekes módon az nem számít becsmérlőnek. pedig mind csak egy hovatartozást jelöl. akkor a cigányozás miért sértés rögtön? nem értem.

2012. okt. 30. 21:20
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
nálunk nem...de pl amerikában mondanál ilyeneket vagy nyugat európában..
2012. okt. 30. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
54%
miért te nem sértődnélmeg ha lecigányzonának? :D rossz lehet nekik
2012. okt. 30. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 yuda ***** válasza:
100%

Nem vagyok biztos a válaszban, de hasonló mint a négereknél. Ő magát nevezheti, ill. maguk között egymást niggerezhetik, de ha más teszi, arra felkapják a vizet.

Tudjad, a cigányok egymás között úgy beszélnek magukról, hogy "én cigány vagyok", ők pedig a magyarok. Érted?

Magukat sem romázzák le, de elvárják, hogy mások ezt tegyék.

Persze ha valami dicséretet szeretnének, akkor nem mondják, hogy a 100 tagú romazenekar- azt érdekes módon nem érzik sértőnek, vagy a cigánypecsenye sem lesz soha roma pecsenye. Úgy gondolom fel van ez fújva, mert van aki felfújja. Évszázadokig nem volt akkora probléma és most sem gondolom megoldana valamit is, legfeljebb minden roma eldönti szavazáskor, minek vallja magát.

2012. okt. 30. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

mivel nem vagyok cigány, logikátlan lenne... de pl nem sértődnék meg ha lemagyaroznának. az vagyok, igen. és akkor?


elsőnek meg csak annyit hogy magyarországon vagyunk, úgyhogy amerika speciel nem izgat.

2012. okt. 30. 21:35
 5/15 A kérdező kommentje:
Amit a harmadik írt a négerekkel kapcsolatban, így van... tényleg ugyanez a helyzet... na de miért? ezt képtelen vagyok ép ésszel felfogni, ő mért mondhatja hogy cigány, ha én nem. talán nem büszke rá? vagy annyira aljanép hogy sértő? mert akkor megértem, másképp nem.
2012. okt. 30. 22:23
 6/15 anonim ***** válasza:
67%

>> ezt képtelen vagyok ép ésszel felfogni...


fogd fel, hogy aki megírja a választ, azt kizáják innen...

2012. okt. 31. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

sőt, énmég azon sem sértődök meg, amikor ausztriában azt mondják, hogy "ne lopj magyar". biztos volt okuk kiírni, ezért ahelyett hogy hőzöngnék, megmutatom, hogy hogy szerintem hogy kell viselkedni. aztán nem is mondta rám senki hogy "mocskos magyar", mert látják, hogy nem minden magyar lop, és nincs előítélet. nekik is így kéne viselkedni, megmutatni hogy tudnak viselkedni. szerintem egy normális viselkedésű cigányra ok nélkül senki nem jegyzi meg külön, hogy cigány. fel van ez fújva :D


egyébként nyugaton már sértő lenőzni valakit :D ezért nem színésznő/színész van, pincérnő/pincér, meg tanár/tanárnő, mert már sértő, ha kifejezik az ember nemét, új szavakat találnak ki a foglalkozásokra. hülye idióták

2012. okt. 31. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Mert a cigány szó, mint olyan ütőkártya a kezükben (azért vertem meg X. Tamást, mert cigánynak nevezett), amit a bíróság is elfogad. Köszönhető ez annak, hogy olyan "kultúrában" élnek, ami sem erkölcsileg, sem társadalmilag nem fogadható el, így ha belegondolunk, a cigány szó valóban sértő lehet. Egy JPTE-tanulmányból (!) minden kiderül, ha érdekel, küldök linket.
2012. nov. 1. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Szerintem azért van, hogy ő mondhatja, mert ő nyilván nem sértegeti magát, de a te szándékodról, ha nem vagytok közeli ismerősök esetleg nincs meggyőződve, nem tudja, hogy érted. a Cigánypecsenye, a cigányzenekar azért használható, mert senki sem káromkodik úgy, hogy cigányzenekar. Ugyanakkor elgondolkodtató, hogy pl.a cigányútra ment kifejezés nem negatív-e.
2012. nov. 2. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:

#4: „de pl nem sértődnék meg ha lemagyaroznának. az vagyok, igen. és akkor?“

Ne keverjük a dolgokat. Ez így logikailag hibás, mivel nem azonos szintekről van szó: A „cigány“, mint etnikum megjelölése jelen esetben a „magyar“, mint identitás alá tartozik. Egy roma etnikumú nacionalitását tekintve szintén vallhatja magát magyarnak.

Sértő akkor lehetne, ha a „fehér“, mint etnikum pejoratív értelemmel bírna. Kultúrális értelemben persze nem sértő, viszont megkülönböztetésként használva igen.


#7: „egyébként nyugaton már sértő lenőzni valakit“

Én kint élek Ausztriában, de ezt eddig nem tapasztaltam, sőt! Általában, műveltebb körökben főleg nagyon ügyelnek rá, hogy a vonatkozó nemet használják: Professor/-in, Kassierer/-in, Chef/-in, stb. lehetne sorolni naphosszat.

Ausztria meg külön kivétel a spéci többesszám használattal, ami kezdőket megzavarhat (StudentInnen, ForscherInnen, stb.), de ez más tészta...

2012. nov. 3. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!