Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ki tudja megmondani, hogy...

Ki tudja megmondani, hogy miért ilyen morbidok a Magyar gyerekdalok?

Figyelt kérdés

katica bogárka szállj el, jönnek a törökök, sós kútba tesznek..stb kinozzák a bogarat...MIÉRT???

Vagy a Boci,boci tarka..se füle se farka..


2013. ápr. 12. 19:19
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
96%

Még durvább ez:

(Gyakorlatilag beismeri, hogy lopni jár a vásárba, gyanítom ez a dal Mátészalkáról származhat... )


Én elmentem a vásárba, félpénzzel.

Tyúkot vettem a vásárban félpénzen.

Tyúkom mondja: kityrákotty

Kárikittyom, édes tyúkom, mégis van egy fél pénzem.


Én elmentem a vásárba, félpénzzel.

Lovat vettem a vásárban, félpénzen.

Lovam mondja: nyihaha.

Tyúkom mondja: kityrákotty

Kárikittyom édes tyúkom mégis van egy fél pénzem.

2013. ápr. 12. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 eNerdzsy ***** válasza:
100%

Az lehet a magyarázat, hogy a dalok és mesék generációk óta öröklődnek.

Régen más volt a "sztenderd"...

2013. ápr. 12. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Ja és a Bújj bújj zöld ágról ne is beszéljünk:d
2013. ápr. 12. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
35%

Meg a "Gólya, gólya, Gilice, mitől véres a lábad?

Török gyerek megvágta, magyar gyerek gyógyítja."

Miért pont török gyerek?:-)Itt is a törökök a gonoszok, mint a katicabogarasban...Oké, hogy nyilván a török uralom alatt íródtak ezek a dalocskák, de mára eléggé elavult a török népet negatívumként beállítani, hiszen nem vagyunk velük rossz viszonyban...

Valóban morbid meg fura némelyik magyar gyerekdal, több humor férhetett volna a kiagyalójukba.

De szerencsére vannak azért jók is.

2013. ápr. 12. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%
nem tudom de más országokat sem kell ám félteni ilyen téren :))
2013. ápr. 12. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
És a mesék? Azok meg tele vannak borzalmakkal.
2013. ápr. 12. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Azért, mert nem is gyerekdalok voltak eredetileg, ezeket a nép találta ki.

Mivel ilyen egyszerű a szövege, ezért később gyerekdalok lettek.


Felnőtt fejjel néhány gyerekdalt én is másképp értelmezek, mint amikor az iskolában játszottuk és énekeltük.


Olvassátok el, érdekes.


[link]


[link]

2013. ápr. 13. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 mustafa33 ***** válasza:
100%

A mesék többsége sem gyerekmese. A fonóban mesélt mesék felnőtteknek szóltak és általában öregasszony mondta. A férfi meséket messze ismert mesemondók mondták, de gyakran a koldusok mestersége volt, azzal szolgálták meg az alamizsnát. Az ilyen felnőtt mesék bizony pajzánok voltak. A tündérmese sem gyerekmese volt eredetileg. A gyerekmesék a népmeséknek csak kisebb hányadát teszik ki.

[link]

2013. ápr. 15. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 mustafa33 ***** válasza:
82%

Azokat a "gyerekdalokat" eredetileg legények és nagylányok énekelték, évődtek vele, egymással. Akkor amikor még nem volt elektronikus média világ.

Ezért a legtöbbje pajzán. A mesékel asszonyok szórakoztatták a fonóban, tolfosztóban, kukoricafosztásnál, a pásztorok egymásnak meséltek a pusztán, azért a tartalom is ilyen volt. A rímesztő mesékel, a lidércesekel, a gyertyásról szólókal, mai szóval a hororisztikus mesékel a felnőtek igyekeztek egymás hátára a hidegfutkosást hozni ☺.

A versekben pedig... A boci boci tarka az nem magyar népi, és abban a se füle se farka nem arra utal, hogy le van vágva, hanem arra, hogy értelmetlen dalocska, csak a gyerek hangszerrel való ismerkedésére szolgál (eredetileg zongorázták). A se füle, se farka jelzőt arra használták ami zagyva volt, értelmetlen, szó szerint azt jelenti: se eleje, se hátulja nincs valaminek.

csiga biga gyere ki, ég a házad ideki, sós kútba teszlek, onnan is kiveszlek, ... nem kínzásról szól... hanem ☺.

Na vajon mi az a csiga biga ☺ ? aminek ki kel jönni? mert "ég a háza" ? milyen ház ég? mi is az a "ház" ☺?

Mi is az a sós kút ☺? amibe beleteszik és kiveszik ☺?

Na legyél pajzán és találd ki ☺

A Katalinka szálj el, jönek a t♫8rökök, kerék alá trsznek...ben ugyan ez lehet más értelmű, ott a martalócok viselkedésére utalnak, ott valóban horrorisztikus, figyelmeztető a hatás, ez egy kegyetlen korból maradt.

2013. ápr. 16. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

"Mi is az a sós kút ? amibe beleteszik és kiveszik ? "

A "csigabigában" nincs sós kút. :)


...Kapsz tejet, vajat

Holnapra is marad.

De a pajzán gondolat itt is megtalálható.

2013. ápr. 16. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!